Nadbudowa domu - cz. 7: skuteczna wentylacja
Stworzenie w domu nowej kondygnacji wymaga rozbudowania istniejącego systemu wentylacji przez przedłużenie kanałów wentylacyjnych i dobudowanie nowych.
Trzeba też pamiętać o tym, że podczas prac związanych z przebudową dachu nie można zakłócić działania wentylacji w pomieszczeniach znajdujących się niżej.
Jeśli dom będzie miał dwa poziomy, system wentylacji w nowej części powinien być taki sam jak w starej. Nie tylko dlatego, że prawo nie dopuszcza łączenia w jednym domu systemu grawitacyjnego i mechanicznego, ale też z tego względu, że nie miałoby to sensu.
Przed rozbudową systemu wentylacji warto sprawdzić skuteczność jej działania, zwłaszcza jeśli jest grawitacyjna. Jej działanie może być zakłócone przez zbyt krótkie kanały wentylacyjne, kształt dachu, siłę i kierunek wiatru. Jeśli tak jest, to pomieszczenia na nowej kondygnacji również nie będą skutecznie wentylowane. Trzeba więc przewidzieć sposób wspomagania lub też rozważyć zamianę wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zapewni ona świeże powietrze i pozwoli zmniejszyć ucieczkę ciepła.
Jeśli nadbudowa będzie niezależnym, jednopoziomowym mieszkaniem, może mieć własny system wentylacji. Warto się na to zdecydować, jeśli w nowych pomieszczeniach będzie odrębny system ogrzewania.
ZOBACZ TEŻ:
Nadbudowa domu - cz. 1: warunki>>
Nadbudowa domu - cz. 2: projekt budowlany>>
Nadbudowa domu - cz. 3: nośność stropu>>
Nadbudowa domu - cz. 4: ściany zewnętrzne>>
Nadbudowa domu - cz. 5: konstrukcja dachu>>
Nadbudowa domu - cz. 6: system ogrzewania oraz instalacja wodna i kanalizacyjna >>
Skomentuj:
Nadbudowa domu - cz. 7: skuteczna wentylacja