Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nadbudowa domu - cz. 4: ściany zewnętrzne

opracowanie Iwona Szczepaniak

Nadbudowując dom i przebudowując dach trzeba nadmurować ściany kolankowe i szczytowe. Jak wybierać odpowiednie materiały? O czym należy pamiętać podczas prac?

Nadbudowa domu wymaga przedłużenia ścian nośnych. Zewnętrzne po wymurowaniu trzeba będzie jeszcze ocieplić
Nadbudowa domu wymaga przedłużenia ścian nośnych. Zewnętrzne po wymurowaniu trzeba będzie jeszcze ocieplić
Fot. Leszek Kopacz

Niezależnie od sposobu przebudowy dachu, trzeba nadmurować ściany zewnętrzne - kolankowe i szczytowe. Najlepiej do wykonania ścian byłoby użyć takiego samego materiału, z jakiego wybudowano dom, ale nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej jednak stosowana jest technologia murowana.

Jak wybierać materiały?

Wybierając bloczki lub pustaki, warto się kierować ich parametrami cieplnymi (współczynnikiem przewodzenia ciepła ) i łatwością stosowania (na przykład dzięki dużym wymiarom elementów, wyprofilowaniu ich krawędzi na pióro-wpust i prostą obróbką, prace postępują szybciej). Do wykonania nadproży warto używać elementów prefabrykowanych, które pozwalają na ograniczenie prac mokrych, wymagających przerw technologicznych. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia istniejącej konstrukcji dodatkową kondygnacją, najkorzystniej jest wybierać jak najlżejsze materiały. Należy również pamiętać o dostosowaniu grubości nadmurowanych ścian do istniejących(a jeśli stare są zimne, nadbudowa jest dobrą okazją do ich ocieplenia).

O czym pamiętać murując ściany kolankowe?

Murując ściany kolankowe, trzeba pamiętać, że zostanie na nich oparta więźba dachowa. Wymagają one odpowiedniego wzmocnienia słupkami żelbetowymi (lub przynajmniej stalowymi kotwami), zamocowanymi w wieńcu stropowym i połączenia ich wieńcem dachowym. Jeśli nie ma wieńca, to należy go wylać, a na ścianach kolankowych wykonać dodatkowy wieniec pod murłatę. Jeżeli ściany kolankowe wymurowano bez połączenia ze stropem, można je jeszcze uratować przez wykonanie stalowych odciągów łączących murłatę (drewnianą belkę ułożoną na wieńcu dachowym) ze stropem.

Zobacz także:

Nadbudowa domu - cz. 3: nośność stropu>>

Nadbudowa domu - cz. 2: projekt budowlany>>

Nadbudowa domu - cz.1: warunki>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nadbudowa domu - cz. 4: ściany zewnętrzne