Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nadbudowa domu - cz. 5: konstrukcja dachu

opracowanie Iwona Szczepaniak

Dach możemy przebudować na trzy sposoby. Pierwszy polega na podniesieniu istniejącej więźby dachowej poprzez podmurowanie ścian kolankowych, drugi - na zmianie więźby dachowej (zależy to od jej stanu technicznego i możliwości "wyniesienia" dachu), a trzeci - na zamianie dachu płaskiego na stromy.

Przy zmianie dachu płaskiego w stromy najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie prefabrykowanych wiązarów
Przy zmianie dachu płaskiego w stromy najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie prefabrykowanych wiązarów
Fot. MITEK INDUSTRIES

Podniesienie dachu. Jeśli konstrukcja dachu opiera się na murłatach ułożonych bezpośrednio na stropie poddasza, przebudowa najczęściej ogranicza się do podniesienia dachu i oparcia go na wymurowanych od nowa lub przedłużonych ścianach kolankowych. Jest to możliwe bez zdejmowania dotychczasowego pokrycia i demontażu więźby dachowej. Stosuje się do tego siłowniki hydrauliczne bądź dźwig. Proces podnoszenia odbywa się etapami, po 30-40 cm, z równoczesnym podmurowywaniem ścianek kolankowych. Ten sposób wymaga wykonania szczegółowego projektu montażu, uwzględniającego wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń i innych istotnych elementów wpływających na powodzenie całego przedsięwzięcia. Jeśli jednak działka jest mała i trudno na nią wjechać nawet małym dźwigiem samochodowym (HDS), trzeba zdemontować dach.

Podniesienie całego dachu

22083888 https bi

Zamiana dachu płaskiego na stromy. Jeśli dach jest płaski ( stropodach) można z niego zrezygnować i wykonać nową konstrukcję więźby dachowej. Do nadbudowy najlepszym, bo najszybszym, sposobem jest wykorzystanie do tego lekkich wiązarów prefabrykowanych o różnym kształcie. Przygotowane w wytwórni wiązary, po przywiezieniu na budowę, ustawia się na ścianach zewnętrznych jeden obok drugiego (co 80-150 cm) i łączy w jedną konstrukcję. Jeśli stropodach nie jest przystosowany do przenoszenia obciążeń użytkowych oraz ma spadek, który trzeba zniwelować, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wiązarów z pasem dolnym. Będzie się on opierał na wieńcu i stanowił równocześnie konstrukcję stropu.

Zmiana więźby na płatwiowo-kleszczową

22083905 https bi

Zmiana więźby dachowej. Powodów zastosowania tego wariantu może być kilka. Najczęściej dotyczą one starych, kilkudziesięcioletnich domów, w których konstrukcja dachu jest w złym stanie i trzeba wymienić wiele jej elementów na nowe lub zwiększyć jej nośność. Można to osiągnąć przez zmianę jej schematu (na przykład przez dodanie jętek do konstrukcji krokwiowej) lub dodatkowe podparcie krokwi (na przykład za pomocą ścian lub belek stalowych opartych na ścianach). To rozwiązanie wybiera się również wtedy, gdy istniejące ściany kolankowe są zbyt słabe, aby przenieść ciężar dachu. Po zmianie więźby część obciążeń z dachu jest przenoszona bezpośrednio na strop poddasza. Dlatego musimy się wcześniej upewnić, że ma on odpowiednią nośność i jest w stanie bezpiecznie przenieść dodatkowe obciążenia.

Zmiana kąta nachylenia połaci

22083887 https bi

Zmiany więźby dachowej wymaga także zmiana kąta nachylenia dachu. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy ma być wymieniane stare pokrycie. Wówczas lepiej rozebrać stary dach i postawić nowy, z więźbą o innej konstrukcji. W zależności od warunków zabudowy, możemy zmniejszyć go tak, aby zyskać dodatkową przestrzeń. Wbrew pozorom ten wariant wcale nie musi być rozwiązaniem najdroższym.

Rodzaj więźby dachowej dobiera się zależnie od rozpiętości domu, sposobu oparcia (na ścianach i słupach), a także przyjętego kąta nachylenia dachu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nadbudowa domu - cz. 5: konstrukcja dachu