Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak zorganizować cień w pobliżu domu?

Redakcja Pressland
Jak zorganizować cień w pobliżu domu? - Fot. Shutterstock

Podczas upalnych letnich dni każdy poszukuje cienia w pobliżu domu, który pozwala przetrwać najgorętsze dni. Najlepszym sposobem na uzyskanie cienia w przydomowym ogrodzie jest posadzenie drzew, które idealnie zaciemniają wybrane miejsca, tworząc komfortową przestrzeń do odpoczynku. Jest nie tylko przyjemnie chłodno, ale też dzięki zieleni pięknie.

Drzewa w przydomowym ogrodzie

Część osób uważa, że nie warto sadzić dużych drzew w ogrodzie, gdyż zabiorą cenną powierzchnię i wprowadzą dużo cienia na działce. Nie zapominajmy, że właśnie latem roślinność szczególnie zostaje doceniona, gdyż nawet w najgorętsze dni zapewnia komfortowe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli jednak powierzchnia Państwa działki nie pozwala na posadzenie dużej ilości drzew, warto posadzić, choć jedno. Co więcej - drzewa warto posadzić możliwie jak najszybciej - pamiętajmy, że wolno rosną i zanim osiągną pożądaną wysokość minie kilka lat. Pamiętajmy, że drzewa to nie tylko sposób na zacienienie działki, ale też na oczyszczenie powietrza i zwiększenie jego wilgotności. Szczególnie poleca się sadzenie drzew liściastych, które latem tworzą naturalny parasol z zielonych liści i pozwalają nie tylko zyskać cień w ogrodzie, ale też umiejscowione w odpowiednim miejscu obniżą temperaturę wewnątrz domu. Dzięki temu, że na okres zimowy gubią liście, nie zabierają słońca, którego i tak o tej porze roku jest niewiele.

Jakie gatunki drzew wybrać?

Wybierając drzewa do zacienienia ogrodu warto wybrać drzewa, które szybko rosną i jednocześnie nie osiągają ogromnych rozmiarów. Najlepiej, gdy wybrana roślinność będzie posiadać ażurowe korony, przez które przedostawać się będzie delikatne światło. Do zacienienia ogrodu idealnie sprawdzą się:

brzoza brodawkowata - posiada delikatną koronę, którą tworzą jasnozielone liście i piękną korę, które czynią ją jednym z najładniejszych drzew. Jej dużą zaletą są małe wymagania i dobry wzrost praktycznie na każdym podłożu. Osoby ja posiadające doceniają korzystny wpływ na samopoczucie aczkolwiek zaznaczam, że część osób może być uczulona na jej pyłek,

Brzoza brodawkowata - Fot. Shutterstock

glediczja trójciernowa - osiąga wysokość około 6 do maksymalnie 10 m. Jej piękno tkwi w malowniczo rozgałęzionej koronie, której liście wiosną przybierają intensywny żółty kolor a latem jasnozielony. Za zaletę uznaje się małe wymagania siedliskowe drzewa.

Glediczja trójciernowa - Fot. Shutterstock

kasztanowiec czerwony - może osiągnąć wysokość do 10 m. Piękną koronę kasztanowca urozmaicają różowoczerwone kwiaty tworzące duże kwiatostany, które pojawiają się już w okresie wiosennym,

Kasztanowiec czerwony - Fot. Shutterstock

katalpa zwyczajna - wiele osób zna ją również pod nazwą surmia zwyczajna - osiąga wysokość do około 10 m. Wyróżniają ją piękne, duże jasnozielone liście i białe kwiaty, które pojawiają się w lipcu. Na tym jednak nie kończy się jej piękny wygląd - pod koniec lata pojawiają się na niej efektowne strąki. Katalpa nie jest drzewem wymagającym - dobrze rośnie nawet w piaszczystej glebie.

Katalpa zwyczajna - Fot. Shutterstock

robinia akacjowa - drzewo może urosnąć nawet do 10 m. Tworzy go malownicza korona, której zielonożółte liście w czerwcu wzbogacają się o białe pachnące kwiaty. Warto dodać, że nie posiada ona specjalnych wymagań i co najważniejsze - odporna jest na suszę.

Robinia akacjowa - Fot. Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie oświetlenie zaplanować wokół domu?
Śnieg, sople i lód na dachu: kto i kiedy powinien odśnieżyć budynek?
Jesienny klimat w ogrodzie

Skomentuj:

Jak zorganizować cień w pobliżu domu?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej