Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rodzaje wylewek podłogowych

Redakcja Pressland
Rodzaje wylewek podłogowych - Fot. shutterstock

Wylewka jest niezwykle ważnym wykończeniem podłogi. Odpowiednie dobranie wylewki zapewni trwałość i wytrzymałość posadzki, ale też jej ostateczny wygląd. Rodzaj wylewki należy dobierać indywidualnie, gdyż często ukryte są w niej elementy instalacji grzewczej jak i kanalizacyjnej. Jakie rodzaje wylewek są dostępne na rynku i w jakich sytuacjach je wykorzystać?

Wylewka betonowa

Wylewka betonowa powstaje w wyniku połączenia cementu, kruszyw i dodatków modyfikujących. Wylewka betonowa dostępna jest w postaci gotowej zaprawy jak i istnieje możliwość wykonania jej bezpośrednio na terenie budowy. Pomimo iż wylewki betonowe stosuje się od wielu lat to ich popularność nie słabnie. Wykorzystuje się nie je tylko, jako podkład pod wykończenie podłogi, ale też, jako samodzielną posadzkę, coraz częściej wykonywaną w nowoczesnych wnętrzach. Wylewkę betonową można wykonać zarówno w domach jednorodzinnych jak i jako posadzi budynków przemysłowych. Warto dodać, że posadzki betonowe wyróżnia wysoka nośność i grubość - zalecana to 7-8 cm. Konsystencja wylewki betonowej to gęstoplastyczna bądź półsucha masa.

Wylewka cementowa

Wylewka cementowa powstaje w wyniku zmieszania cementu portlandzkiego z piaskiem. Istnieje możliwość zakupu gotowej zaprawy cementowej bądź jej wykonanie na placu budowy - wystarczy rozrobić ją z wodą. Wylewki cementowe można wykonywać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Dzięki wysokiej jakości właściwościom wylewki można wykonać przy ich wykorzystaniu posadzki w pomieszczeniach gospodarczych czy też garażach. Zaleca się wykonanie wylewki cementowej o grubości 6-8 cm. Wytrzymałość wylewki cementowej na ściskanie wynieść może nawet 30MPa. Zaznaczamy jednak, że wylewka cementowa wiąże się do 28 dni - dopiero po tym czasie osiąga wskazane parametry. Można oczywiście skorzystać z wylewek błyskawicznych, które wiążą się znacznie szybciej niż tradycyjne zaprawy.

Wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa to wylewka wykonana z bezwodnego siarczanu wapnia. Wylewka anhydrytowa przyjmuje konsystencję płynną i elastyczną - należy do wylewek samopoziomujących. Można, więc przy jej wykorzystaniu w prosty sposób wyeliminować wszelkie krzywizny. Ważną zaletą tego rodzaju wylewki jest również brak konieczności stosowania przerw dylatacyjnych pomiędzy wylewką a ścianą. Zaznaczamy również, że tego rodzaju podkład jest lżejszy niż betonowy i cementowy. Idealnie sprawdzi się, więc w przypadku ogrzewania podłogowego. Jest nie tylko odporna na zmianę temperatury, ale też wytrzymała na ściskanie nawet do 40 MPa. Ten rodzaj wylewek nie jest przeznaczony do wykorzystania na zewnątrz budynku oraz w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci gdyż nie jest odporna na mróz i wodę. Wylewkę anhydrytową zaleca się wykonać o grubości 5-8 cm.

Wylewka samopoziomująca

Wylewki samopoziomujące powstają przy wykorzystaniu zaprawy cementowej i dodatku upłynniającego. Dzięki płynnej konsystencji możliwe jest uzyskanie poziomej i idealnie gładkiej powierzchni, bez konieczności zbrojenia wylewki. Uzyskanie takiego efektu możliwe jest po rozprowadzeniu pacą masy i jej odpowietrzeniu. Przy jej wykorzystaniu można wykonywać nawet najcieńsze podkłady - od 2 mm. Niestety, mieszankę trudno wykonać na terenie budowy a koszt zakupu gotowej zaprawy jest wysoki. Z uwagi na powyższy fakt, wylewki dość rzadko wykonywane są, jako właściwy podkład. Najczęściej wykorzystuje się je do wyrównywania bądź zwiększenia grubości istniejącej posadzki betonowej czy też cementowej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Drewniane podłogi
QUICK-STEP prezentuje w pełni wodoodporną podłogę ALPHA VINYL
Tkane wykładziny winylowe – czym są i kiedy je stosować?

Skomentuj:

Rodzaje wylewek podłogowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej