Cegła we wnętrzach
Ceglane ściany sprawdzą się jako efektowna dekoracja wnętrz w różnych stylach, w tym najmodniejszych obecnie nowoczesnych i loftowych. Najłatwiej je uzyskać, odsłaniając stary ceglany mur. Jeśli nie mamy takiej możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go stworzyć z nowych lub starych cegieł.
Cegła na ścianach we wnętrzach przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów dekoracyjnych do pomieszczeń mieszkalnych, chociaż nie od razu stał się on wnętrzarskim hitem. Ten materiał, z którego od starożytności wznoszono domy, solidnie „zapracował” na swoją renomę. Jest synonimem trwałości i prestiżu, a jego ręczne formowanie i charakterystyczny czerwony odcień nadany przez dawny sposób wypalania dają ponadczasowy efekt, który nigdy nie wyjdzie z mody. Cegła z jednej strony dodaje pomieszczeniom surowości, z drugiej sprawia, że stają się one niezwykle ciepłe, przytulne i wysmakowane.
Ceglane ściany są prawdziwą ozdobą wnętrz mieszkań i domów. Najłatwiej je mieć, odsłaniając ceglany mur. Nie każdy jednak może kupić własne cztery kąty z ceglanymi ścianami w dobrym stanie. Na szczęście w każdej sytuacji znajdzie się rozwiązanie. Stary mur można odnowić, a nowy postawić ze starych cegieł lub nowych, które doskonale je imitują. W ofercie producentów można znaleźć nie tylko nowe cegły, ale także takie z XIX i XX wieku w wielu wariantach kolorystycznych – o czerwonej, pomarańczowo-rudej lub żółtej barwie z lekkim nalotem wapiennym. Jeśli będziemy mieli ograniczone finanse, możemy użyć płytek. Do każdego rodzaju płytek z cegły są dostępne narożniki, fugi, dekory i specjalistyczne akcesoria.
Warto też wspomnieć o tym, że mur z cegieł ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Cegła na ścianach wycisza wnętrza od zewnątrz i wewnątrz. W związku z tym sprawdza się idealnie w budynkach, które usytuowane są w centrum miasta, blisko ruchliwych ulic, torów, zakładów produkcyjnych, przemysłowych, lotnisk.
Stare cegły w nowym wydaniu
Cegły coraz częściej zdobią ściany wnętrz w stylu nowoczesnym. Idealnie komponują się z drewnem oraz nieodłącznym elementem – białą i szarą kolorystyką. Sprawdzą się zarówno w salonie, jadalni, przedpokoju, sypialni, jak i w kuchni czy łazience.
W takich wnętrzach cegły nie muszą mieć swojego naturalnego odcienia czerwieni. Równie dobrze można zdecydować się na białe, który optycznie powiększą przestrzeń, dodadzą jej lekkości. Innym, często spotykanym kolorem w nowoczesnych wnętrzach są cegły szare i czarne. Te z kolei są odważną i niesztampową propozycją wykończenia. Choć optycznie pomniejszają przestrzeń, to umiejętnie zastosowane sprawią, że aranżacja zyska niezwykle wyrafinowany, elegancki i interesujący wydźwięk.
Ostateczny wygląd ściany zależy także od sposobu ułożenia płytek. Zwykle są one układane jak w murze z przesunięciem o połowę długości cegły, ale nie muszą, ponieważ są tylko dekoracją. Można je więc rozplanować pionowo, prosto – jedne nad drugimi, z pokrywaniem się ich spoin – lub też w jodełkę. Dzięki temu można osiągnąć spektakularny efekt końcowy.
Cegły na ścianach - inspiracje loftem
Styl loftowy jest obecnie najpopularniejszy. Niezwykle chętnie wykorzystuje się w nim stare cegły, które doskonale komponują się z betonem, stalą, szkłem. Najlepiej użyć oryginalnych cegieł lub płytek z rozbiórki starych budynków, ponieważ ich niejednolita barwa i nieregularna faktura doskonale oddadzą klimat dawnych lat.
Jeśli używamy starych cegieł i płytek z nich wykonanych, ważne jest, aby po ułożeniu potraktować je impregnatami, które zabezpieczą je wilgocią, tłuszczem i zabrudzeniami. Użycie profesjonalnych środków do impregnacji starej cegły gwarantuje także perfekcyjny wygląd ceglanych ścian – sprawia, że czerwona cegła dekoracyjna zachowuje swoją szlachetną, głęboką barwę przez długie lata.
Cegły na ścianach - styl rustykalny
Ceglane ściany doskonale wyglądają też we wnętrzach zaaranżowanych w stylu rustykalnym. Przy wyborze cegieł lub płytek warto zdecydować się na produkty ręcznie sortowane pod względem koloru, kształtu i faktury. W związku z tym ich naturalnymi cechami są skrzywienia, nieregularne przebarwienia, przypalenia, ubytki, niejednorodna faktura, setki unikalnych wzorów, z wszelkiego rodzaju odciskami historii.
Skomentuj:
Cegła we wnętrzach