Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Cięcie w ogrodzie późną wiosną

Materiały prasowe
Sekator dźwigniowy, nożycowy (M) PowerGearTMX ok. 409 zł - Fot. Fiskars

Cięcie w ogrodzie trwa przez cały sezon. Kiedy kończy się formowanie jednej grupy roślin, przychodzi czas na kolejną. I nie jest to tylko zabieg kosmetyczny. Cięcie w ogrodzie wykonane we właściwym terminie i odpowiednią techniką to gwarancja prawidłowego wzrostu poszczególnych gatunków, a często kwitnienia w kolejnym sezonie. Warto wybrać do tego odpowiedni sprzęt, który sprawi, że praca z roślinami będzie jeszcze przyjemniejsza. Co zatem przyciąć w maju i czerwcu?

Maj i czerwiec to miesiące, w których wciąż należy chwycić za sekator i inne narzędzia po to, by zadbać m.in. o krzewy kwitnące wiosną. Kwitnienie zakończyły już jakiś czas temu forsycje, migdałki i kaliny. Za moment pożegnamy się również z kwiatami lilaków. Nadchodzące miesiące będą dla nich czasem regeneracji i zawiązywania pąków, które zakwitną kolejnej wiosny.

Sekator nożycowy X-series (M) - Fot. Fiskars

Cięcie lilaków, forsycji, kaliny - sekator to podstawa

Cięcie tych gatunków wymaga zastosowania dobrej jakości sprzętu, który nie uszkodzi pędów. Jeżeli zamierzamy przyciąć cienkie pędy, o średnicy do 26 mm, wystarczy sekator nożycowy X-series™ (M) Fiskars. Innowacyjny mechanizm PowerGear™ zwiększa 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów, a obrotowa rączka ułatwi pracę całą dłonią, zmniejszając jej obciążenie przy zachowaniu najwyższej efektywności.  Z łatwością skrócimy nim m.in. odrosty na formach piennych lilaka lub przytniemy o połowę wszystkie jednoroczne pędy na migdałku.

Z grubszymi pędami, o średnicy od 28 mm do 50 mm, poradzi sobie za to bez problemu sekator dwuręczny dźwigniowy, nożycowy (M) PowerGear™. Sekator jest lekki i komfortowy w użyciu. Użycie sekatora dwuręcznego sprawdzi się również, gdy oprócz ciecia kosmetycznego, mamy w planach cięcie prześwietlające np. forsycji. Wówczas ten model pomoże bez problemu wyciąć kilka najstarszych pędów na wysokości ok. 20 cm. Taki zabieg, w przypadku tego krzewu wykonujemy raz na 3 lata. Sekator posłuży też do prześwietlenia lilaków, jeśli są mocno zagęszczone.

Zdrewniałe pędy usuniemy precyzyjnie, mając w dłoni sekator kowadełkowy jednoręczny lub dwuręczny z mechanizmem PowerGear™, który zwiększa siłę cięcia potrzebną do pracy. Stalowe kowadełko idealnie skraca suche i twarde gałęzie o maksymalnej średnicy od 26 mm (jednoręczny) do 50 mm (dwuręczny).

Sekator dźwigniowy, nożycowy LX94 Power GearX-2 - Fot. Fiskars

Tulipany i inne kwiaty cebulowe po kwitnieniu

W maju i czerwcu, zależnie od odmiany, stopniowo przekwitają wiosenne kwiaty cebulowe, m.in. tulipany, narcyzy i hiacynty. Aby nie szpeciły rabaty latem, należy je przyciąć. Co ważne, usuwamy jedynie przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu rośliny nie stracą niepotrzebnie energii na zawiązywanie nasion, ale skumulują ją w cebulkach. Precyzyjne wykonanie zabiegu ułatwią uniwersalne nożyczki ogrodowe S92, których ząbkowana krawędź chwyta łodygę, zapewniając idealne cięcie. Pamiętajmy, by nie usuwać liści. Mimo że nie wyglądają zbyt estetycznie, przez kolejne kilka tygodni będą jeszcze pełnić ważną funkcję. Ich rolą jest wytwarzanie substancji odżywczych do regeneracji cebulek. Dopiero, gdy naturalnie obumrą, można je skrócić.

Uniwersalne nożyczki ogrodowe 18cm - Fot. Fiskars

Lepsza kondycja ziół

W maju i czerwcu zaczyna się aromatyczny ziołowy festiwal zarówno na parapecie, jak też na balkonie
i w ogrodzie. Przyjemnie jest mieć pod ręką świeżą miętę, tymianek, melisę czy oregano. Jeśli używamy ziół na bieżąco, nieocenione okażą się specjalnie nożyczki dedykowane właśnie do tej grupy roślin. Nożyczki SP130 SolidTM są bardzo precyzyjne. Szpiczaste końcówki ułatwiają cięcie mocno zagęszczonych roślin oraz w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Takie regularne przycinanie ziół ma bardzo dobry wpływ na ich wzrost
i rozkrzewianie się. Dzięki nożyczkom możemy też nadać im odpowiedni pokrój, by prezentowały się bardziej dekoracyjnie w zielniku lub na rabacie.

Nożyczki SP130 Solid - Fot. Fiskars
Ceny detaliczne narzędzi - Fot. Fiskars
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) - jak wygląda? Pielęgnacja i najpopularniejsze odmiany
Cięcie w ogrodzie późną wiosną
Kiedy przycinać czereśnie? Jak bardzo przycinać czereśnie?

Skomentuj:

Cięcie w ogrodzie późną wiosną

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej