Czyszczenie mebli z płyty laminowanej. Jak robić to poprawnie?
Na czym polega czyszczenie mebli z płyty laminowanej? Czym różni się od czyszczenia mebli drewnianych? Poznajcie praktyczne porady doradcy technicznego z firmy Pfleiderer dotyczące pielęgnacji płyty laminowanej.
Meble z płyty laminowanej. Szafki w kuchni i nie tylko
Dlaczego tak często wybieramy meble z płyty laminowanej? Ponieważ są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, produkowane w modnych formach i wykończeniach, ponadto ich cena jest niższa niż mebli drewnianych lub wykończonych fornirem. Dodatkowo za sprawą nowoczesnych technologii wykończenie płyt laminowanych może do złudzenia przypominać materiały naturalnego pochodzenia. Dzięki aktualnym technikom i naturalnym strukturom powierzchni często ciężko jest odróżnić dekor od naturalnego odpowiednika.
Płyty laminowane Pfleiderer
Płyty laminowane z oferty marki Pfleiderer charakteryzują się czymś jeszcze - są bezproblemowe w obróbce. Struktura warstwy wewnętrznej płyty sprawia, że łatwo się je tnie i osadza w nich akcesoria montażowe oraz meblowe. Wysoka jakość powierzchni dekoracyjnej płyty laminowanej niweluje powstawanie wyszczerbień i odprysków w trakcie nawiercania i cięcia. Każdy rodzaj obróbki płyty wiąże się jednak z pewnymi zabrudzeniami, a złożone z niej meble należy oddać do użytku w nienagannym stanie. Podobny problem może wystąpić już w mieszkaniu, w trakcie użytkowania mebla. Jak zatem pielęgnować i czyścić płyty laminowane, aby długo cieszyły oczy nienagannym wyglądem? Radzi Janusz Laskowski, doradca techniczny marki Pfleiderer.
Czyszczenie mebli z płyty laminowanej: ślady po naklejkach i mazakach
W trakcie pracy montera mebli (zarówno kuchennych, jak i innych) wykonawcy zdarza się zapisać coś na powierzchni płyty, na przykład numerację poszczególnych elementów lub ich wymiary. Wykorzystuje się do tego najczęściej ołówki i zmywalne flamastry. Na płycie laminowanej zdarzają się też naklejki z kodem kreskowym. Jak sobie z tym poradzić?
Czym usunąć ślady po takich zabrudzeniach?
Środki do czyszczenia (śladów po ołówkach, pisakach, resztki kleju, innych zabrudzeń podczas obróbki i montażu) – mogą być na bazie lekkiej benzyny obrabianej wodorem lub na bazie rozpuszczalników ze składnikami m. in. butanu czy terpenu. Nie zawierają one agresywnych składników i nie pozostawiają tłustych śladów, szybko odparowują, ponadto nie zostawiają smug i innych śladów. Można stosować również środki w postaci mleczka na bazie wodnej z niewielką ilością rozpuszczalnika akrylowego, które są w pełni higieniczne i ekologiczne.
Czyszczenie mebli z płyty laminowanej: codzienna pielęgnacja
Meble z płyty laminowanej można w codziennej pielęgnacji czyścić miękką, mokrą szmatką i ciepłą wodą. Szczególnie, gdy do wytarcia mamy jedynie kurz. Najlepszym wyborem będą ściereczki z delikatnej mikrofibry. Nie należy używać materiałów o szorstkiej lub twardej powierzchni, ponieważ możemy doprowadzić do powstania rys. Przy większych zabrudzeniach doskonale sprawdzi się delikatny środek czyszczący, np. płyn do mycia naczyń. Należy umyć nim, za pomocą wspomnianej wcześniej miękkiej ściereczki, zabrudzoną powierzchnię płyty, a następnie wytrzeć ją na mokro, aby usunąć pozostałości środka czyszczącego. Warto również wytrzeć powierzchnię płyty do sucha, aby uniknąć powstania zacieków.
Zobacz także...
Do pielęgnacji meblowych powierzchni poleca się również preparaty, które odświeżają powierzchnie, ożywiają kolor, nadają jedwabisty połysk i mają właściwości antystatyczne (nie przyciągają kurzu) – z niewielkim dodatkiem lakieru; zabiegi pielęgnacyjne takimi środkami należy powtarzać co 2-3 miesiące.
Skomentuj:
Czyszczenie mebli z płyty laminowanej. Jak robić to poprawnie?