Brud i bakterie wyparowują! Zastosowanie parownicy w domu
Sprzątanie bardzo często kojarzone jest z długim, nużącym procesem z użyciem gąbek, ścierek, ręczników papierowych, zmiotki czy mopa wspomaganych przez armię chemicznych detergentów usprawniających czyszczenie. Czy jednak są to wszystkie dostępne sposoby na sprzątanie przestrzeni w domu?
Te urządzenia i środki czyszczące mogą zostać zastąpione przez jedno uniwersalne, wydajne rozwiązanie, które nie wymaga użycia środków chemii gospodarczej, moczenia i wyciskania mopa ani zużywania dziesiątek listków ręcznika czy kilku ściereczek. Mowa o parownicy - urządzeniu, które czyści za pomocą gorącej pary.
Jak działa parownica do czyszczenia?
Pierwszym krokiem jest podgrzanie wody znajdującej się w zbiorniku parownicy do bardzo wysokiej temperatury - zajmuje to do kilku minut. Następnie para powstała z podgrzanej wody wypuszczana jest przez dyszę w kierunku czyszczonej powierzchni pod ciśnieniem. Gorąca para efektywnie usuwa wszystkie zanieczyszczenia od zaschniętego, starego brudu po tłuste plamy. Pod wpływem pary, zabrudzenie odkleja się od powierzchni, pozostawiając ją higienicznie czystą.
Co można wyczyścić parownicą?
Ze względu na specyfikę działania parownicy, może posłużyć ona do usunięcia zabrudzeń z niemal każdej powierzchni - brak tu ostrych detergentów, które mogłyby uszkodzić lub wybielić niektóre materiały. Szereg specjalnych, wymiennych dysz sprawia, że parownica jest stosowana bardzo elastycznie w zależności od potrzeb użytkownika. Szczególnie przydatna jest przy myciu okien, posadzek marmurowych, kamiennych i lastryko, podłóg drewnianych (z wyjątkiem drewna woskowanego i olejowanego), laminowanych paneli, w czyszczeniu kuchni i łazienek - szczególnie baterii, ceramiki, fug, elementów ze stali nierdzewnej, piekarnika, okapu czy płyty indukcyjnej. Należy jednak zachować ostrożność przy podłogach woskowanych i olejowanych - para może zniszczyć ich warstwę ochronną. Nie zaleca się również mycia okien zimą, ponieważ różnica temperatur spowodowana użyciem gorącej pary w minusowej temperaturze może doprowadzić do pęknięcia szyby.
Zalety parownicy
Parownica ma bardzo wszechstronne zastosowanie - może zostać użyta do wyczyszczenia wodoodpornych podłóg i sprzętów w każdym pomieszczeniu w domu. Możemy jej użyć nawet do odświeżania ubrań. Liderem wśród tego typu urządzeń jest parownica SC 4 EasyFix firmy Kärcher, przeznaczona do czyszczenia wszelkich wodoodpornych powierzchni w gospodarstwie domowym. Dzięki wyposażeniu w dwa zbiorniki pozwalające na uzupełnianie wody podczas pracy, można czyścić bez przerw na studzenie bojlera, co jest pomocne przy konieczności wyczyszczenia dużych powierzchni. Jej atutem jest system mocowania pada z mikrofibry na dyszy podłogowej za pomocą rzepa EasyFix, który umożliwia zmienienie pada bez kontaktu z brudem. Samo zdejmowanie i zakładanie nie wymaga nawet schylania się. Parownica Karcher SC 4 Easy Fix ma wbudowaną regulację pary na rękojeści - wydatek pary może być kontrolowany i dopasowany do stopnia zabrudzenia czyszczonej powierzchni. W zestawie do parownicy zawarte są dysze i szczotki: mała okrągła szczotka, dysza ręczna oraz dysza do detali. Akcesoria te można wygodnie przechowywać na urządzeniu. Istnieje również możliwość dokupienia większej ilości akcesoriów, uzupełniających parownicę i sprawiających, że staje się ona jeszcze wydajniejsza. Dostępne są dysze do okien, tekstyliów, dywanów, ściereczki i powłoki z mikrofibry, a nawet dysza do usuwania tapet.
Parownica jest idealnym rozwiązaniem dla alergików - zastosowanie pary nie naraża ich na kontakt z drażniącymi chemikaliami. Jednocześnie czyszczenie parownicą usuwa 99,9% bakterii oraz 99,999% wirusów otoczkowych (wirus grypy, koronawirusy). Sam proces czyszczenia jest ekologiczny oraz oszczędny - zużywana jest jedynie woda z kranu. Koniec ze zużywaniem butelek płynów, wdychaniem szkodliwych detergentów i zanieczyszczaniem środowiska odpadami po sprzątaniu - parownica rozwiąże wszystkie te problemy!
- Więcej o:
Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Dlaczego warto remontować mieszkanie?
Skarby ziemi: minerały i kamienie szlachetne
Letnie promocje na mieszkania – co oferują deweloperzy?