Dachówka ceramiczna, betonowa. Jaką dachówkę wybrać?
Dachówki, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku pokryciami, kojarzą się z prestiżem, stanowią kwintesencję elegancji. Aby wybrać najlepszy dla naszego domu model, trzeba podjąć decyzję dotyczącą nie tylko jej kształtu czy rozmiaru, ale także rodzaju powłoki.
Nie ma dachówek lepszych i gorszych – są tylko lepiej lub gorzej dobrane do typu i kształtu dachu oraz do uwarunkowań klimatycznych i estetycznych okolicy, w której znajduje się dom. Żeby jak najlepiej dobrać dachówki do konkretnego dachu, warto poznać kilka najważniejszych zasad. Jednak nawet najstaranniej wybrane dachówki nie sprawią, że dach będzie piękny przez długie lata – konieczne jest jeszcze ich fachowe ułożenie.
Dachówki ceramiczne czy betonowe?
Wybór pomiędzy dachówką ceramiczną a betonową to podstawowy dylemat każdego inwestora, który chce położyć na dachu swojego domu ciężkie pokrycie. Nie jest jednak łatwo podjąć taką decyzję. Produkty te dla laika na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Mają zbliżone kształty, ciężar, a sposób ich montażu jest praktycznie taki sam. Przez to dachówki betonowe, jeśli spojrzymy na dach z pewnej odległości, nie odbiegają zbytnio wyglądem od ceramicznych. Trzeba mieć naprawdę wprawne oko i spore doświadczenie, by je odróżnić. Co więc może przesądzić o wyborze danego modelu? Czy tylko kwestia gustu?
- Cena produktów. Jest pierwszym i często najważniejszym kryterium. Dachówki betonowe − między innymi ze względu na prostszy proces produkcyjny − są tańsze. Wytwarza się je z mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza i wody.
Z kolei nieco droższe, ceramiczne wypalane są w wysokiej temperaturze z wyselekcjonowanej gliny wzbogaconej o składniki uszlachetniające. Wybór danego rodzaju przekłada się więc na wysokość budżetu całej inwestycji.
Promocje mogą sprawić, że na rynku można znaleźć dachówkę ceramiczną w cenie zbliżonej do dachówki betonowej, jednak w takiej sytuacji lepszym wyborem jest pokrycie betonowe niż tańsza ceramika.
Zbliżone są również koszty montażu obu rodzajów pokrycia, ponieważ ten proces przebiega niemal identycznie. Na wycenę pracy dekarza mogą nieznacznie wpłynąć różnice w wielkości produktów, przekładające się na powierzchnię krycia. - Lokalizacja budynku. Dzięki uwzględnieniu położenia domu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać materiał umożliwiający bezawaryjną wieloletnią eksploatację i zachowujący estetyczny wygląd. Dotyczy to powłoki na dachówkach. Jeśli dom jest usytuowany w bliskiej odległości od lasu, parku czy skupisk zieleni, warto postawić na ceramikę. Do wyboru mamy powierzchnie glazurowane lub angobowane, na których rozwój mikroorganizmów jest ograniczony, a osadzanie się zanieczyszczeń trudniejsze. To sprawia, że dachówkę ceramiczną stosunkowo łatwo można utrzymać w czystości. Są jednak wyjątki – dachówki betonowe również doskonale poradzą sobie z „zielonym problemem”, pod warunkiem, że zdecydujemy się na model z odpowiednio gładką powierzchnią.
Decydując się na dany rodzaj dachówki, pod uwagę należy wziąć także jej masę. Ciężkie pokrycie dachowe jest odporniejsze na warunki zewnętrzne, chociażby silny wiatr. Choć różnica masy między dachówkami ceramicznymi i betonowymi jest niewielka, to znaczenie ma też model i sposób krycia. Karpiówka, układana zwykle gęsto jedna na drugiej, osiąga tu najwyższe wyniki, mimo że pojedyncza dachówka waży relatywnie mało.
- Kształt dachu. Znacząco wpływa na koszty budowy, a w niektórych sytuacjach może być nawet czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego modelu pokrycia.
Dach dwuspadowy nie ogranicza możliwości wyboru dachówek. Przy wyborze kierujemy się tym, czy dach ma być bardziej wyrazisty czy stonowany. Połacie w kształcie prostokątów dają duże możliwości w doborze formatów – nawet te wielkoformatowe wyglądają dobrze i nie generują znacznych strat materiałowych. Na dachy dwuspadowe domów o architekturze nawiązującej do historycznych wzorców najlepsze są dachówki o tradycyjnych wykrojach, natomiast jeśli zdecydujemy się na nowoczesny dom, warto użyć minimalistycznej dachówki płaskiej lub wielkoformatowej.
Na dachach o kilku połaciach sprawdzą się mniejsze dachówki. Dzięki relatywnie małym formatom, a w wielu modelach również dostępności dachówek połówkowych, przy dobieraniu do kształtu połaci, nie ma nadmiernych strat materiałowych. Ponadto niektóre wzory dachówek mają atut w postaci bardzo dużego zakresu długości krycia – taka zaleta sprawia, że nie trzeba docinać dachówek.
Jeśli konieczne jest docinanie dachówek, warto wybrać modele barwione w masie. Umożliwi to uniknięcie stosowania dodatkowych zabiegów polegających na zamalowywaniu dociętych krawędzi dachówek, których „rdzeń” ma naturalny kolor wypalonej gliny. Tu niezwykle pomocne są farby akrylowe w kolorze angoby lub glazury, dzięki którym można zniwelować gliniany kolor. Montowanie na połaci dachówek barwionych w masie oszczędza czas dekarza, a tym samym zmniejsza koszt instalacji dachu.
Tego rodzaju produkty są również doskonałym wyborem na dachy, które z różnych powodów są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ewentualne uszkodzenia produktów wykonanych tradycyjną metodą, większe zarysowania lub ukruszenie się fragmentu dachówki odsłonią środek w naturalnym, glinianym kolorze. Barwienie w masie sprawia, że nawet w takiej sytuacji zachowany zostaje jednolity kolor dachu. Tym samym nie jesteśmy zmuszeni wymieniać uszkodzonych elementów pokrycia. - Kolor dachówki. Kupując dachówki, często bierzemy pod uwagę ich kolor. Powinien on nie tylko nam się podobać czy pasować do kolorystyki elewacji, ale także dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków. Ma to znaczny wpływ na wygląd całej okolicy. Wagę tej kwestii podkreślają zwykle warunki zabudowy terenu, w których czasem z góry określona jest wymagana barwa dachu, tak by nie zakłócała harmonii kolorystycznej danego miejsca. Dachówka ceramiczna w wersji naturalnej ma klasyczną, ceglaną barwę z niewielkimi wahaniami koloru. Odcień takiej dachówki z biegiem lat ulegnie nieznacznym zmianom. Taki efekt jest pożądany na dachach budynków zabytkowych krytych marsylkami, esówkami czy karpiówkami.
- Nachylenie połaci. Istotną kwestią jest dobranie dachówek do zalecanego kąta nachylenia połaci. Zasadniczo modele płaskie wymagają nieco większego pochylenia niż profilowane (dla nich zalecany nachylenie połaci powinno wynosić co najmniej 22°), ponieważ z uwagi na stosunkowo płytkie zamki są bardziej narażone na wnikanie wody opadowej pod pokrycie. Możliwe jest położenie takich dachówek na dachu o mniejszym kącie nachylenia (10-25°), ale potrzebne jest wykonanie pod nimi papy na deskowaniu.
Nowoczesne dachówki zakładkowe umożliwiają ułożenie szczelnego pokrycia również na dachach o mniejszym kącie nachylenia. Zamki podczas układania wzajemnie się zazębiają. Utrudnia to nawiewanie wody i śniegu pod pokrycie dachowe.
Dachówki cena - Ile dachówek zamówić?
Koszty krycia dachu zależą między innymi od jego powierzchni oraz stopnia skomplikowania. Podczas opracowywania pełnego kosztorysu dachu nie powinniśmy przeoczyć żadnego z czynników. Warto przeanalizować je wcześniej, gdyż nie wszystkie są oczywiste. Lepsze ich zrozumienie pozwoli nam natomiast na bardziej przemyślane zarządzanie wydatkami.
W kosztorysie warto uwzględnić jeszcze kwotę rezerwową, przeznaczoną na niespodziewane sytuacje. Pamiętajmy jednak, że oszczędzanie nigdy nie może odbywać się kosztem jakości. Każdy dach jest inwestycją planowaną na wiele lat. Dlatego też z perspektywy czasu wybór lepszych produktów, które przedłużą jego żywotność, zawsze stanowi opcję bardziej opłacalną.
Trwała dachówka o asymetrycznej fali>>>
Wielkość i kształt dachu. Bezpośrednio przekładają się na wiele wydatków. Od powierzchni połaci zależy to, ile materiałów będziemy potrzebować. Większe dachy oznaczają także więcej pracy dla ekipy dekarskiej. Duża powierzchnia połaci oznacza, że najprawdopodobniej będziemy musieli więc zatrudnić dekarzy na dłużej.
Kształt dachu (w tym liczba połaci) i stopień jego skomplikowania to kolejne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. One również decydują o ilości oraz rodzajach potrzebnych materiałów, a także złożoności prac dekarskich.
W zależności od potrzeby, na dachach są stosowane pełniące różnorodne funkcje dachówki specjalne i akcesoria dodatkowe. Mogą one zapewniać lepszą ochronę przed zsuwaniem się z dachu śniegu, osłaniać kominki wentylacyjne, ułatwiać poruszanie się po dachu lub nadawać mu atrakcyjny wygląd. Wprowadzenie każdego z tego rodzaju udogodnień wiązać się będzie z większymi kosztami.
Wynagrodzenie ekipy dekarskiej. Bywa, że stawki dla dekarzy znacząco różnią się od siebie. Pamiętajmy jednak, że płacimy za wiedzę i doświadczenie. Rozsądnie jest więc unikać ofert zaskakująco tanich, gdyż mogą kryć się za nimi braki w rzemiośle lub innego rodzaju problemy. Niskie kwoty za usługi dekarskie, którymi wciąż kierują się niektórzy zleceniodawcy, owszem gwarantują, ale raczej braki w wykonawstwie i mogą unieważnić gwarancje udzieloną przez producentów użytych materiałów.
Robociznę wycenia się na podstawie projektu architektonicznego, ale trzeba wiedzieć, że zwykle nie jest to ostateczna kwota. W efekcie zmian wprowadzanych przez inwestorów w trakcie budowy może ona wzrosnąć jeszcze o około 10%. By więc uniknąć niespodziewanych kosztów, najbezpieczniej jest przed rozpoczęciem wszelkich prac budowlanych ustalić wszystkie zmiany i wykonać ostateczny kosztorys, który już nie będzie potem modyfikowany. Pamiętać przy tym warto, że wykonanie dachu będzie tym droższe, im bardziej jego projekt jest skomplikowany i im więcej przewidziano obróbek blacharskich.
Gwarancja. Podczas wyboru dachówek powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd oraz parametry technicznie, ale także na zasady gwarancji. To od nich zależy bowiem, w jakich sytuacjach będziemy mogli liczyć na przykład na wymianę wadliwych produktów na nowe. W gwarancji znajdziemy również informacje dotyczące czasu jej obowiązywania, a także norm, jakie powinny spełniać zakupione dachówki.
Zapoznanie się z treścią gwarancji przed zakupem dachówek ceramicznych lub betonowych jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim zasady jej obowiązywania powinny być jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję o zakupie. Dokładne zapoznanie się z nimi pomaga w świadomym wyborze konkretnego modelu lub producenta. Wyszczególnione w treści gwarancji informacje znacząco ułatwią nam również podjęcie właściwych kroków w sytuacji, gdy pojawią się jakieś nieprzewidziane komplikacje. Co więcej, zaznajamiając się wcześniej z nimi, nie przeoczymy wymogów, od których zależeć będzie wymiana uszkodzonych produktów. Będziemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę w trakcie montażu oraz innych prac – tak, aby nie stracić możliwości skorzystania z gwarancji. Dodatkowo, czas jej obowiązywania informuje nas jak dużym zaufaniem obdarza swoje dachówki ich producent.
Standardem na rynku są gwarancje ważne od kilku do kilkudziesięciu lat. Najdłuższy okres gwarancyjny wynosi do 50 lat zgodnie z warunkami określonymi na stronie internetowej producenta.
Reklamacja. Dachówki – jak każdy towar – podlegają reklamacji. Jej zasady każdy producent ustala indywidualnie i najlepiej zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem materiału na dach. Jedno jest pewne, wybierając dachówki renomowanego producenta nie tylko minimalizujemy ryzyko, że ulegną one zniszczeniu na dachu, ale również zyskujemy zapewnienie, że gdy dojdzie do takiej sytuacji, będziemy mogli je bez większego problemu wymienić.
Reklamacji podlegają także „stłuczki” transportowe, pod warunkiem, że są zgłaszane przed rozpakowaniem dachówek z palet, a nie po zakończeniu układania na dachu.
Niestety, często zdarza się, że usterki na dachu wynikają nie tyle z wadliwego produktu, lecz ze złego wykonawstwa. Dlatego ze szczególną starannością należy wybierać ekipę dekarską, by mieć pewność, że zakupione materiały zostaną dobrze wykorzystane.
Dachówki - montaż
Układanie dachówek to sztuka, która wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i precyzji. Nawet zdolni majsterkowicze mogą sobie nie poradzić. Dlatego warto zdecydować się na ekipę, która specjalizuje się w pokryciach z dachówek.
Po czym poznać dobrego dekarza? Dużą zaletą dachówek ceramicznych i betonowych jest ich „przesuwność”. Oznacza to, że produkty te można układać z dużą tolerancją rozstawu łat. To ważne, ponieważ ułatwia montaż i zapewnia doskonały efekt wizualny na połaci, niezależnie od powierzchni dachu. Dlatego dobry dekarz, zanim przybije pierwszą łatę, rozmierza pokrycie. Polega to na doborze długości i szerokości krycia. Nie zwiększa rozstawu łat ponad dopuszczany przez producenta. Wprawdzie przyspieszałoby to pracę i zmniejszało zużycie dachówek, ale pogarszałoby szczelność pokrycia i zwiększało jego podatność na porywy wiatru.
Dachówki w koszach i narożach wymagają przycięcia po to, aby je dostosować do kształtu połaci. Wygodniej i bezpieczniej jest ciąć dachówki na dole, ale nie jest to konieczne. Nie trzeba obawiać się, że pył z cięcia dachówek na połaci zanieczyści membranę dachową i pogorszy jej właściwości.
Podczas układania stosuje zasadę klamrowania (spinania) dachówek. Wymagają tego wszystkie dachówki na krawędziach – szczytach, kalenicy, okapie, narożach i koszach. To, która z dachówek na połaci ma być przypięta do łat zależy od wielu czynników, między innymi od kształtu dachu, strefy wiatrowej, nośności klamer lub spinek. Tak przygotowany dach przetrzyma najbardziej niekorzystne warunki pogodowe, a przede wszystkim silne porywy wiatru.
Po przykryciu połaci konieczne jest zabezpieczenie kalenic i – jeśli są –naroży. Służą do tego gąsiory. Przytwierdza się je klamrami do drewnianej łaty kalenicowej. Łatę przykręca się zaś do specjalnych metalowych uchwytów mocowanych wcześniej do krokwi. Uchwyty te trzeba starannie wypoziomować.
Odbioru prac dekarskich dokonuje kierownik budowy lub inspektor nadzoru. Polega to na pokwitowaniu wykonania wszystkich prac określonych w umowie. Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać ocenę techniczną odbieranych prac dekarskich. Jeżeli zostaną stwierdzone wady prac dekarskich, to w treści protokołu muszą być one dokładnie wymienione i musi być określony termin ich usunięcia.
Jak dbać o pokrycie z dachówek?
Niezależnie od rodzaju pokrycia należy cyklicznie sprawdzać stan techniczny elementów dachu. Warto taką ocenę zostawić profesjonalistom, umawiając się na przegląd sezonowy przynajmniej raz w roku, najlepiej jesienią. Najlepszy dach to taki, który nie wymaga częstej konserwacji. Im rzadziej trzeba wykonywać przy nim zabiegi pielęgnacyjne, tym lepiej. Zaoszczędzamy bowiem nie tylko cenne godziny, ale i pieniądze.
Dachówki ceramiczne potrzebują jedynie okresowego mycia wodą pod dużym ciśnieniem. Nieco więcej zaangażowania wymagają dachówki betonowe, których powłoka może ulegać większemu zabrudzeniu. Nie wszystkie dachówki betonowe tak samo szybko się brudzą. Najdłużej czyste pozostają te pokryte specjalną powłoką. Sprawia ona, że chropowata powierzchnia dachówek jest gładka, a dzięki temu nie zatrzymują się na niej zanieczyszczenia i nie rozwijają mchy, glony oraz grzyby (mikroorganizmy). Częstotliwość wykonywania tych prac, jak również oczyszczania koszy dachowych i rynien z zalegających liści czy śniegu uzależniona jest od położenia domu i panujących na danym obszarze warunków klimatycznych.
Impregnacja. Dachówki betonowe można zaimpregnować, jeśli ich powierzchnia nie jest uszkodzona. Natryskowe nałożenie odpowiednio dobranego środka znacznie opóźni ponowne zabrudzenie dachu i powstawanie na pokryciu zielonego nalotu. Dachówki zyskają natomiast lekki połysk, zmniejszoną nasiąkliwość, a dzięki niej również i mrozoodporność, a także gładszą, samoczyszczącą powłokę. Taki zabieg warto powtarzać co 10 lat. Cena kompleksowej impregnacji pokrycia z dachówek zaczyna się od 20 zł/m2 netto z materiałem.
Malowanie. Jest konieczne, jeśli widzimy przebarwioną lub uszkodzoną wierzchnią warstwę dachówek. Prace rozpoczyna się od pokrycia całego dachu specjalnym środkiem gruntującym, który wzmacnia i wyrównuje chłonność podłoża oraz zwiększa przyczepność farby. Dopiero wtedy natryskowo (w odpowiednich odstępach czasu) nakłada się dwiema warstwami farbę. Jedynie w miejscach trudno dostępnych nanosi się ją za pomocą pędzla. Pomalowana dachówka wygląda jak nowa, jej powłoka jest gładka, odporna na promienie UV, a dzięki wysokiej odporności chemicznej chroni także przed kwaśnymi deszczami.
Malowanie tradycyjne czy natryskowe? Malowanie dachu za pomocą metod natryskowych jest dzisiaj oczywiście normą, która gwarantuje ekonomiczność i skuteczność tego procesu. Jednak nie da się od początku do końca pomalować dachu za pomocą agregatu bez użycia pędzla tam, gdzie jest to konieczne. Malowanie za pomocą natrysku hydrodynamicznego (bezpowietrznego) jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik pokrywania farbą różnych powierzchni w branży budowlanej. Farba ulega rozbiciu na mikrocząsteczki bez użycia sprężonego powietrza. Sprowadza się to do obniżenia kosztów malowania dachu – krótszego czasu pracy oraz mniejszego zużycia farb i rozpuszczalników.
Dachówki - gwarancja i rękojmia na prace dekarskie
Wiele firm dekarskich w ramach umowy na budowę dachu dokładniej opisuje zasady gwarancji na wykonanie. Znaleźć się tam może informacja, w jakim okresie od oddania budynku firma dokona bezpłatnie ewentualnych poprawek. Z reguły okres gwarancji trwa 3 lata i uznaje się, że jeśli w tym czasie wady się nie ujawnią, to ich nie ma. Wystawienie gwarancji na dłuższy okres to kwestia dobrej woli wykonawcy. Warto przy tym pamiętać, że wykonawca może zastrzec, że jego firma musi dokonywać regularnego przeglądu dachu, a wszelkie prace na dachu (w tym na przykład montaż systemów solarnych, anten) powinny przebiegać pod okiem jego firmy. To dość oczywiste, ponieważ ewentualne błędy innego montera czy kominiarza mogą doprowadzić do uszkodzeń dachu, czego efekty spadną na firmę dekarza.
Oprócz gwarancji mamy też rękojmię na usługi dekarskie. W sytuacji ujawnienia defektu nieruchomości (na przykład nieprawidłowo wykonanego dachu na podstawie umowy o roboty budowlane) rękojmia trwa 5 lat od dnia odbioru dachu przez inwestora.
Skomentuj:
Dachówka ceramiczna, betonowa. Jaką dachówkę wybrać?