Jesienny klimat w ogrodzie
Do stworzenia wyjątkowego nastroju w ogrodzie potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie biokominków czy palenisk sprawiają, że pięknem przestrzeni zewnętrznej można się cieszyć nawet w chłodne wieczory.
Jesień to czas, w którym przyroda tworzy wielobarwne widowisko. Drzewa i krzewy zmieniają odcienie na złote, żółte, czerwone, a malowniczy pejzaż dopełniają wrzosy, dynie, kasztany oraz szeleszczące liście. Mimo że wieczory stają się coraz chłodniejsze, warto spędzić tę porę roku na zewnątrz, delektując się pięknymi widokami oraz sycąc zmysły nastrojową atmosferą. Gdy kończy się lato, coraz prędzej zapada zmierzch, a dni stają się chłodniejsze. Aby móc dłużej przebywać na zewnątrz, zainwestujmy w parasol grzewczy, kominek lub palenisk.
Ekologiczny biokominek
Jedną z największych zalet biokominka jest fakt, że nie potrzebuje podłączenia do tradycyjnego komina, prądu, gazu, czy kanału wentylacyjnego. Dzięki temu jest bardzo mobilny i można zabrać go praktycznie wszędzie. Zasilany jest biopaliwem, co sprawia, że nie emituje dymu i nie generuje popiołu, przez co jest bardzo ekologiczny. Biokominek to idealne rozwiązanie, by móc w chłodniejsze wieczory spędzić czas w ogrodzie i piękne źródło światła, które klimatycznie rozświetli przestrzeń. Powinno się przemyśleć wielkość i kształt biokominka, także w kontekście jego przechowywania i przenoszenia. Ważnym aspektem jest moc grzewcza, która odpowiada za to, na ile kominek będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania pod względem dostarczanego światła i ciepła. Na rynku występuje szeroki asortyment biokominków, o różnych cechach i wymiarach. Możemy wybrać biokominki wolnostojące - idealne, kiedy chcemy, aby urządzenie było praktyczne i mobilne. Można ich używać zarówno na zewnątrz - w ogrodzie i na tarasie, jak i wnieść do pomieszczenia, ciesząc się ciepłym blaskiem w salonie lub biokominki do zabudowy - można je wbudować w elementy zewnętrznej architektury oraz meble. Modele do zabudowy mają zarówno palenisko, jak i obudowę, natomiast palniki występują bez obudowy i można je zaaranżować w zgodzie ze swoimi preferencjami.
Blask ognia
Palenisko ogrodowe przyda się w każdym ogrodzie, a zwłaszcza w tym małym, w którym chcielibyśmy wygospodarować miejsce na ognisko, a nie mamy do dyspozycji dużej przestrzeni. Takie wyposażenie ogrodu to też bardzo modny i stylowy detal, w który warto zainwestować. Palenisko, tak jak każdy element, powinno korespondować ze stylem całego ogrodu. Dlatego w ogrodach nowoczesnych sprawdzą się paleniska minimalistyczne, np. te wykonane z cortenowskiej stali. Z kolei w ogrodach o bardziej tradycyjnej, rustykalnej estetyce idealnym rozwiązaniem będą modele wykonane np. z czerwonej cegły. Palenisko najlepiej postawić w miejscu nieco oddalonym od domu, ale warto w przemyślany sposób wkomponować je w aranżację całego ogrodu. Przestrzeń, w której będzie się znajdowało, powinno być oddzielną strefą, wnętrzem ogrodowym, w którym znajdzie się miejsce na wygodne meble. Dobry patent to zastosowanie przy ognisku odpowiedniej nawierzchni, np. żwirowej, piaskowej albo z płyt betonowych.
Jeżeli planujesz wykorzystać niewielkie palenisko na tarasie, zdecyduj się na to o średnicy 40 cm, jeżeli natomiast będzie się ono znajdowało w dowolnym punkcie ogrodu, a także zasiadało będzie przy nim kilka osób, wybierz to o średnicy 60 cm.
Ciepło, gdzie chcesz
Parasole grzewcze to urządzenia niezwykle popularne zwłaszcza na tarasach. To pionowe konstrukcje zakończone charakterystycznym daszkiem – stąd też porównanie do parasola. Działanie urządzenia jest proste – znajdujący się wewnątrz system grzewczy produkuje ciepło, które oddaje do otoczenia, tworząc przy tym miłą i wyjątkową atmosferę. Pod stalową konstrukcją kryją się reduktor gazowy, wąż oraz automatyka i systemy zabezpieczeń, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Sam płomień powstaje wskutek spalania gazu propan lub propan-butan. Ogień wypala się natomiast za szklanymi osłonami, oddając ciepło i jednocześnie umilając nam widok. Tego typu urządzenia cechują się wysoką sprawnością cieplną. Zakres mocy grzewczej urządzeń może wynosić od 3,9 do nawet 12 kW. Samo rozpalenie urządzenia zajmuje zaledwie kilka sekund – już po chwili możemy cieszyć się odczuwalnym wzrostem temperatury w promieniu nawet kilku metrów. Imponująca jest także długość pracy urządzeń. Parasole grzewcze są w stanie pracować nieustannie nawet przez 17 godzin. Dodatkową zaletą parasoli grzewczych jest ich mobilność. Do tego dochodzą także walory estetyczne – stalowa konstrukcja doskonale się prezentuje i będzie stanowić świetny dodatek do każdej aranżacji tarasu lub ogrodu.
Światło – nastrojowe i praktyczne
Sposobów na rozświetlenie jesienią ogrodu i stworzenie w nim przyjemnej atmosfery jest wiele. Jeśli planujemy rozstawienie w ogrodzie oświetlenia z bateriami słonecznymi, można zdecydować się na lampy solarne, które sprawią, że całe otoczenie domu będzie świecić podobnym światłem. Wśród nich modne są tzw. lampy gruntowe, które w ciągu dnia są „schowane” w podłożu, natomiast po zmroku znakomicie oświetlają ogrodową alejkę czy przydomowy chodnik. Ich montaż jest niezwykle prosty, ponieważ w większości modeli polega wyłącznie na wbiciu ich w ziemię. Jeśli chodzi o oświetlenie górne, dobrym rozwiązaniem, które pozwala zachować spójnych charakter ogrodu, są girlandy świetlne. Zestaw kilkunastu lub kilkudziesięciu lampek LED daje znakomity efekt oświetleniowy, ale też stanowi ciekawą dekorację przydomowego tarasu albo altany. Jeśli jednak na pierwszym miejscu chcemy postawić funkcjonalność, dobrym rozwiązaniem mogą być kinkiety elewacyjne. Część z nich wymaga jednak podłączenia do instalacji elektrycznej, dlatego dużym powodzeniem cieszą się także lampy solarne z czujnikiem ruchu, które można łatwo zamontować przy pomocy jednego kołka rozporowego lub taśmy dwustronnej. Modne są też minimalistyczne słupki oświetleniowe, wykonane z solidnego metalu. Najlepiej przykręcić je do betonowego podłoża, ale dzięki specjalnym kotwicom możliwy jest również montaż na gruncie. Wiele z tych urządzeń ma również możliwość zdalnego sterowania lub podłączenia do systemu oświetlenia smart.
Przytulnie i ciepło
Na przytulnym tarasie można wypoczywać także jesienią i zimą. Nie bójmy się udekorować go tekstyliami. Dekoracje i elementy wyposażenia wykonane z materiałów są dzisiaj bardzo solidne i odporne na działanie słońca czy wilgoci. Dobrym przykładem są poduszki podłogowe i siedziska obszyte tkaninami hydrofobowymi, które nie chłoną wody. Są praktyczne, a przy tym niezwykle piękne. Przydadzą ciepłe pledy i koce, bo wieczory są chłodne. Możemy dobrać je do każdego stylu aranżacji. Jeżeli chcemy stworzyć oryginalną kompozycję, inspirując się orientalnym designem, na tarasie nie może zabraknąć wzorzystych, wielobarwnych poduszek, wygodne siedziska – uszyte z miękkich materiałów i wypełnione np. kulką styropianową są niezastąpione w czasie cieplejszych popołudni. Przytulności zewnętrznej przestrzeni dodają też dywany zewnętrzne – wykonane z trwałych i sprężystych włókien polipropylenowych, które nie chłoną wilgoci, szybko wysychają, są odporne na deszcz czy słońce. Możemy też pokusić się o zmianę dekoracji na taras w zależności od pory roku.
Skomentuj:
Jesienny klimat w ogrodzie