Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kamelia chińska i japońska – dla liści i dla kwiatów

Anna Kalina-Gagnelid
Kamelia - Fot. Pixabay/Nennieinszweidrei

Kamelia chińska pochodzi z górzystego, spowitego mgłami pogranicza Chin, Indii i Mjanmy. Ten zimozielony krzew dorasta do 6 metrów wysokości. Jego liście są ciemne, błyszczące a kwiaty duże, białe i wonne z żółtymi pręcikami.

Kamelia chińska

Czytelników może zdziwi fakt, że niemal każdy ma z nim do czynienia. Niektórym zdarza się to nawet kilka razy dziennie. Choć mało kto o tym wie. Dzieje się to gdy parzymy i pijemy herbatę. Korzystamy tym samym z suszonych liści i pąków krzewu Herbaty chińskiej (Camelia sinensis) zwanej też Kamelią chińską.

Kamelia - Camellia

Kamelia

W Chinach herbaty używano już 2000 lat p.n.e. Europa poznała ją na początku XVII wieku dzięki kupcom Holenderskim. A co z żywymi roślinami? Te dotarły do Europy wiek później. Jednak nie odbyło się to bez przygód np. takich jak ta: na zamówienie Anglików sprowadzono na Wyspy sadzonki. Jednak mimo, że wyglądały jak krzewy herbaty i dobrze rosły to nie dawały liści nadających się do sporządzania znanego napoju. Kiedy zakwitły po raz pierwszy okazało się, że zamiast kwiatów białych i pachnących mają czerwone i bezwonne. Jak się później wyjaśniło przywieziono sadzonki innego gatunku - Kamelii japońskiej (Camelia japonica), którą my znamy z uprawy doniczkowej.

Kamelia kwitnie zimą

Kamelia japońska

Nie wiadomo do końca czy Chińczycy celowo sprzedali inne sadzonki czy była to pomyłka. Kamelia japońska w naturze porasta górzyste regiony Półwyspu Japońskiego, Koreańskiego i północnych Chin. Może mieć formę zimozielonego krzewu lub drzewa, dorastającego nawet do 15 m wysokości. Jej japońska nazwa "tsubaki" oznacza drzewo o błyszczących liściach. Swoją nazwę kamelie zawdzięczają Linneuszowi, który ochrzcił je na cześć pochodzącego z Moraw misjonarza i farmaceuty Georga Josepha Kamela.

Camellia japonica

Kamelia w Europie

Od XVIII w. kamelie japońskie podbijały serca kolekcjonerówroślin w Europie. Na początku uprawiano je głównie w szklarniach. Potem kiedy lepiej poznano ich wymagania zaczęto sadzić je w ogrodach min. Anglii, Francji i Włoch.

Kamelia japońska uprawa

Kamelia japońska wymaga klimatu wilgotnego, stabilnego pozbawionego ekstremów w postaci silnych mrozów czy letnich upałów. Dlatego niezbyt nadaje się do uprawy w naszych warunkach. Ogród botaniczny w Powsinie w swojej szklarni przeznaczonej dla roślin tropikalnych i subtropikalnych posiada 40 odmian kamelii japońskiej. Okres jesienno-zimowy to czas kiedy kwitną i można je wtedy podziwiać w pełnej krasie.

Kamelia japońska odmiany

Na świecie wyhodowano ponad 3 tys. jej odmian. Kwiaty mogą mieć różne formy: pojedyncze, półpełne, anemonowe, piwoniowe, różowate. 

Kamelia kwiat

Występuje w kolorach od czystej bieli przez delikatny róż po głęboką czerwień z odcieniem koralowym. Istnieją również odmiany o kwiatach dwubarwnych i żółtych. Zwykle pozbawione zapachu za to jednak są bardzo trwałe. Po nowym roku te japońskie piękności napotkamy w centrach ogrodniczych. To czas kiedy kwitnące krzewy pojawiają się w sprzedaży.

Kamelia uprawa

Jeśli chcemy by czuły się u nas jak u siebie, konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Po pierwsze zadbajmy by zakupiona roślina nie została narażona na niską temperaturę już w drodze ze sklepu. Należy ją dobrze zabezpieczyć. Przeniesiona do ciepłego i suchego mieszkania kamelia zrzuci pąki, będzie chorować i pojawią się szkodniki (tarczniki, mszyce, wciornastki). Zastanówmy się zatem czy dysponujemy stosownym miejscem? Może to być np. chłodna weranda lub klatka schodowa. Służy jej rozproszone światło wschodniego lub zachodniego okna. Nie lubi bezpośredniej operacji słonecznej.

Kamelia zimowanie

Optymalna temperatura zimowania waha się od ok.10 do 16 stopni.

Kamelia przesadzanie

Nie wymaga przesadzania częstszego niż co 2-3 lata. Należy to zrobić zaraz po zakończeniu kwitnienia. Pamiętajmy o dobrym drenażu. Doniczka powinna mieć duży otwór a na jej dnie warto umieścić keramzyt lub kawałki doniczek. Podłoże dla kamelii powinno być przepuszczalne, żyzne o kwaśnym odczynie (pH 6-6,5 np. podłoże dla roślin wrzosowatych z dodatkiem ziemi kompostowej).

Kamelia nawożenie

Najlepiej jest zasilać wiosną, nawozem wolnodziałającym np. Osmocote.

Kamelia cięcie

Po zakończeniu kwitnienia kamelię można przyciąć.

Kamelia podlewanie

Wymaga ona powietrza wilgotnego, a w czasie kwitnienia dobrze jest ją zraszać. Kluczowe jest podlewanie miękką, odstaną wodą (pH 4-4,5). Zimą powinno być regularne, ale unikajmy przelewania. Od drugiej połowy lipca do czasu zawiązania pąków kwiatowych zaleca się nieco ograniczyć podlewanie.

Kamelia w ogrodzie

Po ostatnich przymrozkach można wynieść kamelię do ogrodu, w półcień. Ale pamiętajmy - kamelia źle znosi zmiany warunków w tym także przestawianie doniczki. Należy dbać by zawsze ustawiona była do światła tą samą stroną. Jeśli spełnimy powyższą listę życzeń tych orientalnych piękności to będą rosły bujnie i cieszyły nas kwiatami wtedy kiedy najbardziej za nimi tęsknimy.  

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj:

Kamelia chińska i japońska – dla liści i dla kwiatów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej