Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Koralowy kolor we wnętrzach: ściany i dodatki

Redakcja/C
Koralowy kolor we wnętrzach - New Africa/Shutterstock

Kolor koralowy to mieszanka różu i pomarańczy ze złotymi odcieniami. Łączy więc właściwości kilku kolorów jednocześnie. Aktywność i radość pomarańczy łagodzi delikatność różu. W zależności od intensywności koloru i obszaru jego zastosowania, koralowy kolor może być zarówno jasny, jak i spokojny.

Koral we wnętrzu

Wnętrza o kolorze koralowym są w Polsce nadal rzadkością. Jednak w aranżacji wnętrz koral przywodzi skojarzenia z rafami koralowymi, tropikalnymi owocami i egzotycznymi krajami. Kolor ten ma wiele odmian: od delikatnego i stonowanego „prawie różowego” do odważnego „prawie pomarańczowego”. To, z czym łączyć kolor koralowy, najlepiej sprawdzić w środowisku domowym w określonych warunkach oświetleniowych.

Koralowy kolor we wnętrzach - visualstock/Shutterstock

Totalny koral w pomieszczeniach

Taka aranżacja wnętrza w totalnym koralowym kolorze nieuchronnie będzie kojarzyć się z orientalnymi krajami, przyprawami i słodyczami. Wygląda jak egzotyczna koralowa sukienka. Ten odcień Instytut Pantone uznał za kolor roku 2019 (Living Coral). Pasuje do dużych powierzchni, gdzie jest dużo światła słonecznego. W wersji light odpowiednie byłoby pomalowanie tylko jednej ściany w kolorze koralowym. Jasny akcent nie przeciąży wnętrza, ale odświeży pomieszczenie. Ewentualnie możesz skoncentrować się na dodatkach utrzymanych w tym kolorze. Mogą to być koralowe poduszki, meble pokryte jasną czerwienią.

Modnym dodatkiem jest na przykład podłoga koloru koralowego. Duży dywan lub nawet cała podłoga w kolorze koralowym wygląda niestandardowo, ale może być ciekawą opcją w połączeniu ze ścianami w ciepłych kolorach. W końcu sama obecność koloru koralowego wpływa na postrzeganie temperatury w pomieszczeniu.

Koralowy kolor we wnętrzach - Ume illustration/Shutterstock

Koralowa sypialnia

Ten sam efekt dotyczy sypialni. W niebieskich wnętrzach ludzie odczuwają temperaturę powietrza o kilka stopni niższą, niż jest w rzeczywistości. Jeśli więc w twojej sypialni brakuje ciepła, zastosuj koralowy we wnętrzach. Możesz też pokryć ściany soczystą zielenią lub zastosować koralowe dodatki. Pamiętaj jednak, że duże ilości koloru koralowego wizualnie przybliżają obiekty, więc ta opcja nie jest przeznaczona dla małych sypialni. Jednak jeśli neutralne kolory wydają się zbyt nudne, możesz wprowadzić jasne kolory za pomocą tekstyliów w kolorze koralowym.

Korzystnie też wygląda kolor koralowy na meblach w sypialni. Na przykład koralowa sofa na pewno zwróci uwagę i będzie pasować do twojej garderoby, jeśli masz w niej koralową sukienkę i inne koralowe ubrania. Resztę elementów wnętrza najlepiej urządzić w jasnych barwach, aby nie tworzyć kolorowej kakofonii.

Koralowy kolor we wnętrzach - LEKSTOCK 3D/Shutterstock

Koralowa kuchnia i łazienka

Kolor koralowy, podobnie jak jego „krewni” ( czerwony, pomarańczowy) poprawia nastrój i może wzmagać apetyt. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, do czego pasuje kolor koralowy, to jest to na pewno kuchnia. Ciekawym pomysłem jest fartuch w kolorze koralowym i pasujące do niego elementy dekoracyjne. Podobnie ma się rzecz z łazienką. Optymalnym wyborem jest tu biały/szary/ miętowy/niebieski wystrój łazienki, uzupełniony przez dodatki o koralowym odcieniu.

Koralowy kolor we wnętrzach - vanitjan/Shutterstock
Koralowy kolor we wnętrzach - Ume illustration/Shutterstock

Koralowe tkaniny i dekoracje

Jeśli podoba Ci się koralowy kolor, ale nie chcesz zmieniać wystroju domu, z pomocą przyjdą tekstylia i dekoracje w koralowym kolorze. Ten kolor pasuje do każdego wnętrza. Niewielkie elementy koralowego i połączenie kolorów pomarańczowego i niebieskiego, potrafią odświeżyć wnętrze w dowolnym stylu. Najważniejsze jest prawidłowe połączenie.

Z jakimi kolorami możemy jeszcze łączyć koral? W bardziej tradycyjnych wnętrzach koral można zastosować w połączeniu z kolorami z tej samej gamy. Ciepły beż lub brzoskwinia wygładzi śmiały temperament koralowego koloru i będzie dla niego przytulnym tłem.

Połączenie niebieskiego i koralowego jest naturalne i przypomina, że koralowce żyją w wodzie. Taki tandem kolorystyczny we wnętrzu będzie dobrze wyglądał zarówno w stylu marynistycznym, jak i współczesnym. Koral z ciemnym turkusem to najbardziej niezwykłe ze wszystkich połączeń. Kolor morskiej fali lub mureny dodaje koralowcowi powagi i szlachetności. Najlepiej połączyć jasny stonowany koral z ciemnym, bogatym turkusem. Najodważniejszym i najjaśniejszym połączeniem jest koral z błękitem. Ta komplementarna kombinacja może skutecznie pokazać oba odcienie.

Koralowy kolor we wnętrzach - Ground Picture/Shutterstock
Koralowy kolor we wnętrzach - Akasha/Shutterstock
Koralowy kolor we wnętrzach - Mariia Ploshikhina/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?
Meble z tamtych lat
Plastikowe meble w aranżacji wnętrz

Skomentuj:

Koralowy kolor we wnętrzach: ściany i dodatki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej