Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kuchnia na wymiar - porady i inspiracje. Jaka powinna być kuchnia na wymiar?

mat. prasowe
Nowoczesna zabudowa kuchenna - Domoteka

Planowanie kuchni zawsze stanowi duże wyzwanie. W przypadku małych pomieszczeń należy sprytnie zaprojektować wszystkie potrzebne strefy, a do tego maksymalnie wykorzystać każdy dostępny centymetr. W takiej sytuacji najlepsza będzie kuchnia na wymiar, czyli meble idealnie dopasowane do posiadanej przestrzeni. Nieco innymi prawami rządzą się kuchnie zamknięte oraz otwarte, w tym te urządzone w formie aneksu kuchennego. Jak wyjść z tego z sukcesem, czyli z wymarzoną kuchnią, w tym również kuchnią na wymiar? Tej tematyce poświęcony był ostatni cykl webinarów i warsztatów Domodesign. Przedstawione inspiracje, podpowiedzi i przykłady najciekawszych rozwiązań tradycyjnie bazowały na ofercie Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka.

Projektowana kuchnia na wymiar (oraz każda inna) wymaga niemałego sprytu, jeśli chodzi o planowanie oraz organizację całego procesu realizacyjnego. Zabudowa meblowa, a także wybrane sprzęty, powinny zostać dopasowane do indywidualnych wymagań i zaspokajać potrzeby użytkowników. Na szczęście nie musimy rezygnować z aspektu wizualnego na rzecz funkcjonalności - względy te nie muszą się wykluczać, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o ich współistnienie. W jaki sposób umiejętnie połączyć je w jedną całość w przestrzeni kuchennej? Oto kilka aranżacyjnych wskazówek!

Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni? >>

Kuchnia na wymiar - 5 kuchennych stref

Zanim zdecydujemy się na konkretne meble kuchenne, warto dobrze przemyśleć układ wnętrza. W przypadku kuchni można wyróżnić pięć kluczowych stref, a każda z nich pełni ważne funkcje:

Wygodna kuchnia, w tym również kuchnia na wymiar, powinna zawierać opisane strefy zorganizowane w kolejności jak wyżej, aby po wejściu do kuchni trafić od razu do części z zapasami.

6 wiodących polskich marek produkujących meble kuchenne >>

Kuchnia na wymiar na wiele sposobów

Mamy szerokie pole do manewru, jeśli chodzi o zaprojektowanie zabudowy meblowej w tym pomieszczeniu. Kuchnia na wymiar, nawet przy skromnym metrażu, może charakteryzować się maksymalnie wykorzystanym potencjałem. Podstawowym założeniem będą szafki sięgające do sufitu. Sięganie do górnych części zabudowy będzie, co prawda, utrudnione, ale problem rozwiąże taboret lub krzesło, które najczęściej mamy w kuchni, a na których można bezpiecznie stanąć. W ten sposób zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania, warto jednak pamiętać, aby umieścić wysoko te sprzęty i przedmioty, których używamy rzadziej. Nie mniej istotne jest dokładne przemyślenie zagospodarowania szafek, szuflad, półek oraz wszelkich innych schowków. Warto wykorzystać dostępne w sklepach organizery, które poprawią wygodę przechowywania drobiazgów, talerzy, garnków i innych potrzebnych w kuchni przedmiotów. Kuchnia na wymiar często uwzględnia systemy wysuwane, czyli cargo - a także obrotowe kosze i półki. Nic dziwnego - świetnie sprawdzają w codziennym użytkowaniu, ponieważ pomagają zachować porządek, zapewniają też dostęp do głębiej położonych produktów i akcesoriów.

Kuchnia na wymiar czy gotowe rozwiązanie? >>

Kuchnia Nolte Travola - Domoteka

Kuchnia na wymiar: każdy centymetr na wagę złota

W niemal każdej kuchni jednym z głównych problemów jest niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania - i nie dotyczy to tylko pomieszczeń o niewielkim metrażu. Stąd poszukiwanie dodatkowej przestrzeni i stosowanie niestandardowych rozwiązań, dzięki którym kuchnia na wymiar - i nie tylko - staje się jeszcze bardziej funkcjonalna. Do takich sprytnych rozwiązań należą szuflady umieszczone w dolnej części zabudowy, czyli w cokołach. Inna opcja to bardzo wąskie cargo, które wzbogacone o półki i organizery jest w stanie pomieścić nawet całą podręczną spiżarnię. Oprócz tego dodatkowe półki mogą być zamontowane na wewnętrznej stronie otwieranych frontów kuchennych. Warto również pamiętać o przestrzeni pod zlewozmywakiem – wysuwane pojemniki i półki ulokowane po bokach zlewozmywaka pozwalają na pełne wykorzystanie tego trudnego do zagospodarowania miejsca. Więcej podpowiedzi w zakresie planowania zabudowy i małej, i dużej kuchni, czeka w salonach Domoteki. Specjaliści, którzy pozostają do dyspozycji klientów, pomogą sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom projektowym, również takim, jak kuchnia na wymiar na niewielkim metrażu lub w pomieszczeniu o nietypowym kształcie.

Meble kuchenne: nie bój się kąta >>

Kuchnia na wymiar: szeroki wybór materiałów

Planując meble kuchenne mamy do dyspozycji szeroką paletę materiałów wykończeniowych: laminaty, stal, kamień naturalny, spieki kwarcowe, kompozyty, gresy, beton, szkło, drewno, a także gładkie i frezowane płyty meblowe. Kuchnia na wymiar z wykorzystaniem odpowiednio dobranych materiałów i wykończeń na blatach, frontach i korpusach będzie nie tylko cieszyła oczy, ale również służyła na długie lata. Różnorodność pozwala też urządzić wnętrze w różnych konwencjach estetycznych i bawić się kolorami, wzorami oraz fakturami. I właśnie takie twórcze podejście przekłada się na najciekawsze, oryginalne efekty w zakresie designu kuchennego. Lubianą przez Polaków białą kuchnię można wzbogacić o jasne bądź ciemne rysunki drewna, betonowe szarości, błysk metalu, dodać mocniejszy kolor ( granat, zieleń, czerwień, czerń). Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnia na wymiar zawierała blaty kuchenne wykonane z dwóch lub nawet trzech materiałów, a jednobarwne fronty meblowe uzupełnione o inny kolor w korpusach i we wnętrzach szafek, półek czy witrynek. Taka kompozycja wciąż może być spójna i harmonijna, co najlepiej zagwarantują specjaliści z salonów Domoteki.

Mała kuchnia urządzona z pomysłem. 10 inspirujących kuchni >>

Potencjał wyspy kuchennej w kuchni na wymiar

Kariera wyspy kuchennej nabrała rozpędu wraz z rosnącą popularnością, jaką cieszy się kuchnia na wymiar otwarta na salon. W standardowej formie jest to dodatkowy blok wolno stojącej zabudowy na planie mniej lub bardziej wydłużonego prostopadłościanu. Nie musimy się jednak ograniczać do tej jednej opcji - wyspa może być bowiem również dodatkowym blatem roboczym opartym na specjalnie zaprojektowanej podstawie, stołem jadalnianym czy barkiem. W zależności od wymiarów na wyspie może się znaleźć miejsce na zlewozmywak, płytę grzewczą oraz dodatkowe strefy do przechowywania. W praktyce można ją więc uzupełnić częściowo o otwarte półki, szafki skryte za frontami, a także szuflady. Wyspę z powodzeniem da się też rozbudować, dzięki czemu nasza kuchnia na wymiar będzie jeszcze bardziej funkcjonalna - zróżnicować na niej wysokości blatów, a nawet jeden z nich nałożyć prostopadle do całości. I co ważne, wyspa nie musi mieć zwartej formy – zabudowa wyspowa na nóżkach doda wnętrzu lekkości oraz świeżości.

Kuchnia w domu >>

Oświetlenie – kropka nad „i” w projekcie kuchni na wymiar

Mimo że oświetlenie kuchni bywa planowane dopiero na końcu, warto pamiętać, że odgrywa ono istotną rolę nie tylko w kontekście ergonomii, lecz także estetyki wnętrza. Jedna lampa sufitowa w centralnej części kuchni na wymiar to zdecydowanie za mało. Godne polecenia jest przede wszystkim oświetlenie podszafkowe, które może być punktowe bądź w formie listwy LED-owej. Dodatkowe oprawy świetlne pojawiają się też często w okapach kuchennych. W jaki jeszcze sposób można wykorzystać potencjał oświetlenia? Warto zwrócić uwagę na światło dekoracyjne np. w formie wyróżniających się kinkietów czy lamp sufitowych o charakterze rzeźbiarskim (niemal jak z muzeum sztuki nowoczesnej). Ciekawe efekty estetyczne zapewniają też podświetlane listwy uchwytowe w zabudowie meblowej oraz punkty świetlne zamontowane we wnętrzach witryn kuchennych. A jeśli blat kuchenny wykonany jest z np. malowniczego kamienia, również zasługuje na bajeczne podświetlenie. Nawet najbardziej minimalistyczna kuchnia na wymiar ma szansę stać się wyjątkowa, jeśli wprowadzimy odpowiednią grę światła i cienia.

Remont. Kuchnia od nowa >>

Kuchnia na wymiar: gdzie szukać wnętrzarskich inspiracji?

Webinary i warsztaty online Domodesign pozwalają przełożyć wiedzę projektową i inspiracje wnętrzarskie na konkretne realizacje. W ostatniej odsłonie cyklu, która odbyła się 16 i 19 czerwca, architektki wnętrz Martyna Banaszczuk i Ewelina Białobrzewska (ekspertki programu Pomagamy Urządzać) tradycyjnie podzieliły się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Na przykładzie starannie wyselekcjonowanych produktów z oferty Domoteki pomogły uczestnikom zaplanować oraz urządzić kuchnie.

Bezpłatny cykl Domodesign powróci po wakacyjnej przerwie. W najbliższej odsłonie, w dniach 15 i 18 września, tematem przewodnim będzie urządzanie sypialni. Plan webinarów i warsztatów Domodesign dostępny jest na stronie: www.domoteka.pl/domodesign.

Gotowe pomysły na aranżację kuchni czekają również w nowym katalogu Domoteki: www.domoteka.pl/katalog-2021. Ma on formę interaktywną i prezentuje ofertę produktową w inspirujących zestawieniach z wszystkimi potrzebnymi informacjami.

Meble kuchenne na wymiar - Domoteka
Comitor, zlewozmywak BLANCO Vintera XL 9 - Domoteka
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Skomentuj:

Kuchnia na wymiar - porady i inspiracje. Jaka powinna być kuchnia na wymiar?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej