Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mieszkanie pełne kolorowych akcentów

Redakcja; Fot. Dariusz Jarząbek/Shutterstock
Mieszkanie pełne kolorowych akcentów - Fot. Dariusz Jarząbek/Shutterstock

Mieszkanie pełne kolorów może być bardzo radosne i energetyzujące. Oto kilka pomysłów, jak można wprowadzić barwne akcenty do aranżacji wnętrz.

Wyraziste kolory we wnętrzach

Stosowanie mocnych barw wiąże się z pewnym ryzykiem - początkowo energetyzują, a czasem jednak mogą zacząć przytłaczać i męczyć. Dlatego ważne jest, aby znaleźć w takim projektowaniu znaleźć równowagę i stosować kolorowe akcenty z umiarem, aby stworzyć harmonijne i przyjemne otoczenie.

Oto kilka wskazówek, jak uniknąć błędów przy stosowaniu mocnych kolorów w swoim mieszkaniu:

  1. Wybieraj główne kolory na ścianach ostrożnie. Rozważ stonowane odcienie lub pomalowanie tylko jednej ściany - w ten sposób stworzysz akcent kolorystyczny, wnętrze zyska na wyrazistości, ale jednocześnie nie zostanie przytłoczone. 
  2. Neutralne tło i kolorowe detale. Zamiast dużych powierzchni w mocnych kolorach, używaj ich jako akcentów. Kolorowe poduszki, narzuty, dekoracje i inne dodatki mogą dodać energii bez ryzyka, że szybko zapragniemy złagodzenia efektu.
  3. Odpoczynek dla oczu. Jeśli stosujesz intensywne kolory, stwórz dla przeciwwagi miejsca, gdzie wzrok może w razie potrzeby odpocząć od mocnych barw - za pomocą spokojnych, rozbielonych kolorów. 
  4. Odświeżanie aranżacji. Okresowo zmieniaj akcenty kolorystyczne lub sezonowe dekoracje, aby zachować świeżość i zróżnicowanie.
  5. Optymalne oświetlenie. Dobrze dobrana instalacja oświetleniowa może pomóc w regulowaniu intensywności kolorów. Jasne oświetlenie może rozjaśnić ciemne odcienie, podczas gdy ciepłe światło doda kolorom intensywności.

Warto być elastycznym i eksperymentować z różnymi rozwiązaniami, aby stworzyć mieszkanie, w którym będziemy się czuli komfortowo i bezpiecznie.

Mieszkanie pełne kolorowych akcentów - Fot. Dariusz Jarząbek/Shutterstock

Jakie kolory wybrać do salonu?

Strefa dzienna mieszkania to obecnie najczęściej salon połączony z kuchnią. To tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodziną, tutaj zapraszamy gości, a nierzadko również pracujemy w wydzielonym do tego miejscu. To przestrzeń, która powinna pobudzać do działania i cieszyć oczy. Energetyzujące dodatki - a nawet pojedyncze kolorowe meble - wywołają uśmiech na twarzy domowników i poprawią wszystkim humor nawet w środku zimy, kiedy za oknem panuje nieprzyjemna szarość. 

Wybierzmy kilka ulubionych, intensywnych kolorów, i zestawmy je z drewnianym wykończeniem podłogi w ciepłym odcieniu - ono doda aranżacji przytulności. Również biel i ciepła szarość będą się doskonale komponowały z bardziej wyrazistymi odcieniami, bez względu na to, na jakie się zdecydujemy. Ciekawym pomysłem może się okazać bordowa, zielona lub granatowa zabudowa meblowa w kuchni. Przy składaniu zamówienia wystarczy zaznaczyć, że tylko fronty szafek mają być utrzymane w takim odcieniu - a korpusy na przykład drewnopodobne. Po latach wystarczy wymienić same fronty na nowe - lub pomalować stare - aby odświeżyć aranżację kuchni.

Mieszkanie pełne kolorowych akcentów - Fot. Dariusz Jarząbek/Shutterstock

Jakie kolory wybrać do sypialni?

Wybór kolorów do sypialni różni się od kolorystycznego aranżowania strefy dziennej. W sypialni odpoczywamy, dlatego należy wystrzegać się tam mocnych barw, które niepotrzebnie będą nas wybijały ze snu.Oto kilka popularnych kolorów do sypialni oraz ich właściwości:

Mieszkanie pełne kolorowych akcentów - Fot. Dariusz Jarząbek/Shutterstock

Mieszkanie pełne kolorowych akcentów - zobacz inne inspiracje:

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka

Skomentuj:

Mieszkanie pełne kolorowych akcentów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej