Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mole

Red.
Mole - Fot. Shutterstock/New Africa

Mole potrafią uprzykrzyć życie każdemu, zwłaszcza gdy dobiorą się do ulubionego swetra, sukienki lub też zaczną baraszkować w naszej kuchni. Jak tylko zauważymy choć jednego z nich trzeba natychmiast zacząć działać.

Mole

Motyle należą do rzędu motyli. Mole rozmnażają  się błyskawicznie. Dorosła samica składa 200 jaj dziennie - mają okrągły kształt i obleczone są pajęczyną. Samica mola ubraniowego składa jaja głównie na tkaninach wełnianych. Rozwój trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od warunków klimatycznych. W sprzyjających warunkach, w ciągu roku mogą rozwinąć się aż 4 pokolenia moli.

Mole w domu

W naszym mieszkaniu możemy spotkać oba rodzaje moli właściwie przez cały rok. Jeśli w porę nie zabierzemy się do walki z nimi możemy mieć duże kłopoty, a na pewno mieć duże starty w ubraniach i w żywności.  

Mole - rodzaje

Omacnica spichrzanka i mklik mączny to gatunki motyli potocznie nazywane molami spożywczymi.

Mól włosienniczek (Tineola bisselliella) – to mały motyl zwany potocznie molem odzieżowym lub ubraniowym ma kolor żółtobrązowy.

Mole spożywcze

Mole ubraniowe

Jak wyglądają mole?

W dorosłym stadium mole spożywcze są koloru brązowo-szarego i mają długość 1 cm. Mole w stadium larwalnym są jasnokremowymi lub żółtawymi larwami. Najczęściej można je spotkać w tylnej części szuflad lub nawet na ścianach za szafkami - gdzie mogą się w spokoju przepoczwarzać. Mole ubraniowe mają barwę żółtą, połyskliwą, rozpiętość skrzydeł - do 1o mm. Samice tego mola bardzo rzadko używają skrzydeł, latają tylko samce.

Mól ubraniowy - Fot. Shutterstock
Mól spożywwczy - Fot. Shutterstock/Tomasz Klejdysz

Skąd się biorą mole?

Łatwo uwierzyć, że mole powstają z niczego, bo mogą się pojawić w nawet najbardziej zadbanym, nowym, czyściutkim mieszkaniu. Larwy moli odzieżowych żywią się włóknami tkanin a po osiągnięciu dorosłości szukają nowego, dobrego miejsca na złożenie jajeczek, często przelatują z mieszkania do mieszkania. Mogą się do ciebie dostać od sąsiada, przejść przez przewody wentylacyjne albo klatkę schodową. Wystarczy też, że w trakcie wizyty u kogoś, mole złożą jajeczka na twoim swetrze, który odłożyłaś nawet na chwilę. Mole mogą również „przywędrować” z ubraniami ze sklepu, nawet nowymi, które długo leżały na magazynach. Potrafią błyskawicznie potrafią zadomowić się u ciebie, siejąc spore spustoszenie w twoich ubraniach. Mole spożywcze natomiast sami przynosimy do domu z żywnością dlatego warto dokładnie obejrzeć mąkę czy kaszę którą dopiero co kupiliśmy.

Co na mole?

W kuchni to prawdziwe przekleństwo - by się ich pozbyć, trzeba wyrzucić produkty, w których pojawiły się mole, po czym przetrzeć półki wodą z octem (1:1), z kroplą olejku cytrusowego lub goździkowego. Mole odstraszą też liście laurowe lub włożona do szafki wysuszona pomarańcza z powbijanymi goździkami

Stary środek na mole

Molom odzieżowym nie odpowiada też sąsiedztwo niektórych aromatycznych kuchennych przypraw, zwłaszcza ziela angielskiego, liścia laurowego, goździków i macierzanki. Aby uprzykrzyć życie tym żarłocznym owadom, ziarenka ziela angielskiego wystarczy rozsypać na półkach i w szufladach z ubraniami, listkami laurowymi poprzekładać swetry i inne elementy garderoby (szczególnie te, w których sezonowo nie chodzimy), a goździki i suszoną macierzankę umieścić w małych płóciennych woreczkach i również ułożyć w szafach. Skutecznym odstraszaczem okażą się też z pewnością woreczki pełne aromatycznej suszonej szałwii czy mięty.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co jest naturalnym wrogiem opuchlaka? Jak sobie poradzić z jego inwazją?
5 szkodników w ogrodzie. Jak sobie z nimi radzić?
Chrabąszcz majowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Skomentuj:

Mole

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej