Różne style, różne salony
Przytulny czy surowy, monochromatyczny czy kolorowy, oszczędny czy pełen dodatków? Wybraliśmy osiem propozycji różnych stylów dla perfekcyjnej aranżacji centrum domowego wypoczynku. Sprawdź, może udoskonalisz swój salon!
Salon w stylu nowoczesnym
Na początku XX wieku, kiedy świat był już ogarnięty industrializacją, produkcja fabryczna zaczęła wypierać rzemiosło, wrosła populacja, a wraz z nią potrzeby ludzi, w dziedzinie architektury zaczął rodzić się nowy kierunek, który odsunął do lamusa dziewiętnastowieczną ornamentykę. Projektanci-pionierzy z czasem uformowali określenie nowoczesnego funkcjonalizmu z hasłem: „forma wynika z funkcji” i odrzucili nawiązania do historycznego wzornictwa. Do dzisiaj to określenie jest główną ideą stylu nowoczesnego, przeciwstawną do dotychczasowego bogactwa dekoracji.
Nadchodzący XXI wiek wniósł do projektowania wnętrz różne, między innymi dalej opisane kierunki, ale wszystkie wywodziły się i nadal można je zebrać pod nazwą „nowoczesne”. Podstawowa odmiana pierwotnego, nowoczesnego stylu, stawiała (i nadal stawia) na prostotę i użyteczność pomieszczeń, dobranych do nich mebli i przedmiotów.
Współczesne nam, nowoczesne wnętrza charakteryzują otwarte przestrzenie z najpotrzebniejszymi tylko ścianami działowymi. Ważna jest wygoda, która ma nam uprzyjemniać i ułatwiać życie. Obowiązkowym wyposażeniem nowoczesnego salonu są więc sofy, fotele i stoliki pomocnicze, aby domownicy i goście mogli się przy nich gromadzić. Meble wyróżniają proste linie i geometryczne formy w nieprzytłaczających kolorach i bez nadmiaru towarzyszących im dekoracji. Kolory dominujące w stylu nowoczesnym to biel, beż, szarość, brąz, ale też czerń z barwnymi akcentami. Nowoczesne aranżacje lubią umiar i porządek oraz materiały takie, jak stal, beton, aluminium, szkło, drewno.
Salon w stylu japandi
Osobom ceniącym spokój, ład i naturalne inspiracje może przypaść do gustu styl japandi. Nowoczesny trend, czerpiący z estetyki stylu skandynawskiego i japońskiego wabi sabi łączy szacunek do życia w komforcie i pozytywnym samopoczuciu. Ten przytulny minimalizm bazuje na uporządkowanych, wizualnie czystych przestrzeniach. Ściany i podłoga, a także całe wyposażenie powinny być neutralne, w barwach bieli, beżu, brązu, szarości lub delikatnej zieleni. Na takim tle najlepiej sprawdzi się ograniczona ilość dobrej jakości, niskich, o prostych liniach mebli. Japandi ceni sobie ponad wszystko ciepło naturalnego drewna. Podstawowe meble w tym stylu – szafki, półki, stoliki, stoły, krzesła oraz podłoga są wykonane z tego surowca, w jak najmniej przetworzonej wersji.
Salon w stylu eklektycznym
Istotę nurtu eklektycznego stanowi zestawienie mebli, tkanin, wzorów, form i dekoracji w różnych stylach i z rozmaitych epok. Przenikające się kierunki aranżacyjne, współgrające kontrasty mogą tworzyć piękne, z twistem, nietypowe połączenia. Aby uniknąć w nich wrażenia chaosu można wybrać do aranżacji pojedynczy, bardzo charakterystyczny mebel lub na początek dopasować tylko dodatki przełamujące główną, przyjętą stylistykę. Warto pamiętać, że moc połączenia oryginalnych nurtów najlepiej wybrzmiewa na stonowanej, jednorodnej kolorystyce ścian. Doskonałą bazą dla nietypowych kompozycji wydaje się być także wnętrze ozdobione sztukateriami.
Aranżacja salonu z nutą lat 50.-70. XX wieku
Salon zaaranżowany z inspiracji latami 50. aż po 70. XX wieku czasem mylnie określa się mianem vintage. Trzymając się teorii, trzeba pamiętać, że słowo to oznacza oryginalne wyposażenie sprzed lat, a nie jego stylizowanych naśladowców. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby z braku oryginalnej perełki PRL-owego dizajnu, nie stworzyć wystroju, który tylko odwzorowuje tamte czasy. W sprzedaży znajdziemy wiele produktów nawiązujących do wzornictwa lat 50.-70. W mieszkaniach dominowały wtedy wzory geometryczne, mocne akcenty kolorystyczne, krzesła ze sklejki, nieduże i zgrabne, tapicerowane meble do siedzenia o prostych bądź obłych kształtach, a te do przechowywania nierzadko w lakierze na wysoki połysk i na wysokich nóżkach. Trzymając się stylu, wybierajmy kolory ziemistych zieleni, rdzy, odcieni musztardowego i ciemne drewno.
Salon w stylu skandynawskim
Skandynawski dizajn ponad wszystko kreuje wnętrza funkcjonalne, przytulne, uprzyjemniające życie, a zarazem proste, odwołujące się do natury. Wykorzystuje przede wszystkim drewno oraz jasną, dającą lekkość kolorystykę, w odcieniach: bieli, beżu, szarości, szałwii czy błękitu. To również styl niezwykle plastyczny, do którego można dodawać akcenty z innych kierunków, ożywiając aranżację mocniejszymi, na przykład czarnymi motywami lub z ciekawą fakturą - cegłą, betonem, gładkim metalem, grubo tkaną tkaniną. Kwintesencję stylu skandynawskiego jest duża, wygodna sofa w najważniejszym miejscu salonu. Zawsze w towarzystwie podkreślających jej rangę dodatków: stolikiem pomocniczym, dywanem pod stopami, ustawioną obok lampą, dekoracyjnymi poduszkami i ciepłym pledem, wazonami, koszami, świecznikami. Mile widziane są girlandy świetlne.
Salon w stylu industrialnym
Inspirowany estetyką architektury pofabrycznej styl industrialny wnosi do wnętrz surowość i przestrzeń, które nadają mu charakterystyczny ton. Można go ocieplić dowolnym innym stylem, ale nie zatracając przy tym loftowego sznytu. W industrialnym salonie powinny znaleźć się elementy z drewna, metalu, cegły, szkła lub betonu. Wystarczą nawet drobne motywy z udziałem tych materiałów. Przeważają tu barwy bieli, odcienie szarości aż po czerń oraz ciemne tony brązów, wszystkie użyte w macie. Nie można zapomnieć o wprowadzeniu do wnętrz przedmiotów z historią lub celowo postarzanych, ze śladami przetarć, pęknięć, sęków, z wszelkimi niedoskonałościami – to one nadają specyficzny retro-klimat loftowej aranżacji.
Salon w stylu boho
Plecionki i ażury z naturalnych materiałów wypełniają wnętrza w stylu boho. Kosze, tace, lampy, chodniki i dywany, hamaki, wszelkie ozdoby czy elementy gabarytowych mebli z motywem plecionek tworzą swobodną i lekką atmosferę, która jest tu najważniejsza. Ich aranżacyjnym sprzymierzeńcem są zielone rośliny oraz miks faktur i tekstur. Dominują jasne, naturalne kolory, ale dozwolone są dodatki z barwnymi wzorami etnicznymi, w nurcie vintage czy industrialnym. W boho jednym z kluczowych elementów są girlandy świetlne, latarnie, i wszelkiego rodzaju lampy.
Salon w stylu rustykalnym
Przytulny i przyjemny styl afirmujący życie poza miastem: rustykalny. W palecie jego barw znajdziemy biel, beż, brąz, ciepłe szarości, a także intensywniejsze akcenty oliwkowej zieleni, błękitów, a czasem odrobiny ożywczej czerni. Bezpośrednie powiązanie stylu z naturą tłumaczy jego miłość do drewna. Może być ono malowane na biało lub szaro, ale przede wszystkim naturalne - niedotknięte obróbką. Powinno mieć sęki, spękania, przetarcia, ślady naturalnego zużycia. Klasyczny rustykalny styl lubi proste meble bez ozdobników, gliniane i ceramiczne naczynia, jak również te z grubego szkła, a także stalowe, aluminiowe i miedziane dodatki, rattanowe oraz wiklinowe kosze. Przytulności dodają mu lniane i bawełniane tkaniny, a pod stopami chodnik z juty rzucony na podłogę z kamienia lub surowych desek.
Skomentuj:
Różne style, różne salony