Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Stelaż podtynkowy: estetyka i komfort w WC

Redakcja/Tekst: Ewa Stroik
Na stelażu można zamontować niemal wszystkie miski ustępowe – od standardowych do myjących; estetycznym rozwiązaniem jest panel zakrywający stelaż, TECElux - TECE

Dlaczego warto postawić na stelaż podtynkowy? Ponieważ zapewnia stabilny montaż i wygodę codziennego użytkowania, a przy okazji umożliwia wprowadzenie do łazienki nowoczesnego stylu – i to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy: zalety

Nieodłącznym elementem ceramiki montowanej na ścianie jest stelaż podtynkowy. Jest to praktyczne rozwiązanie, umożliwiające wygodny montaż i zapewniające estetykę łazienki. Dzięki stelażom w zabudowie ukryjemy zbiornik na wodę i inne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, np. przyłącza. Zabudowany stelaż podtynkowy wycisza odgłos pracy spłuczki – ten fakt docenią osoby, które mają bardzo lekki sen. Podwieszana toaleta ułatwia sprzątanie łazienki, ponieważ łatwo dotrzemy do każdego zakamarka posadzki. Stelaże dają również wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni nad toaletą. Świetnie sprawdzą się tam półeczki lub szafki, w których akcesoria łazienkowe.

Stelaże wc Duplo One Roca >>

Jaki zestaw podtynkowy do WC wybrać?

Wybierając stelaż podtynkowy do miski ustępowej, należy wziąć pod uwagę rodzaj ściany, do której będziemy go montować. Wyróżniamy dwa rodzaje stelaży: do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Pierwszy przeznaczony jest do ścian murowanych i wymaga obmurowania. Drugi, częściej stosowany, stosowany jest w przypadku zabudowy lekkiej. Ten rodzaj stelaża możemy obudować płytami gipsowo-kartonowymi. Stelaże podtynkowe pod miski ustępowe różnią się zarówno wysokością, szerokością, jak i głębokością. Wybór konkretnego modelu należy dopasować do indywidualnego projektu. Przed zakupem warto przeanalizować wszystkie odległości, odstęp między poszczególnym wyposażeniem. W pomieszczeniach, w których mamy ograniczoną wysokość, możemy wstawić niski stelaż podtynkowy z przyciskiem umieszczonym na górze. W małych wnętrzach warto wstawić wąskie stelaże, które pozwolą na oszczędność miejsca. Na rynku dostępne są również stelaże podtynkowe przeznaczone do montażu w rogu.

Stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej i lekkiej >>

Z inteligentnym projektem każda toaleta będzie wygodna w użytkowaniu; gwarantują to rozwiązania instalacyjne do toalet i umywalek, ProSys™ - Ideal Standard

Niezbędna przestrzeń na stelaż podtynkowy

Dostępne na rynku modele stelaży różnią się rozmiarami, jednak najczęściej spotykane mają od 40 do 50 cm szerokości i wysokość do 120 cm. Kompletna zewnętrzna zabudowa stelaża podtynkowego (z płytą gipsowo-kartonową i okładziną zewnętrzną) będzie miała 15-20 cm głębokości. Aby wygodnie korzystać z toalety, potrzebujemy zachować wolną przestrzeń wynoszącą po ok. 30 cm po obu bokach od miski ustępowej do kolejnych urządzeń sanitarnych lub ściany. Przestrzeń przed sedesem powinna wynosić co najmniej 60 × 80 cm, aby swobodnie wykonywać czynności toaletowe.

Stelaż podtynkowy - tajemnica eleganckiej łazienki >>

Jak zabudować stelaż podtynkowy?

Rodzaj zabudowy, w jakiej ukryjemy stelaż podtynkowy, zależy od nas. W łazienkach najczęściej obudowujemy go płytkami - zarówno pionowe, jak i poziome płaszczyzny. Możemy też zdecydować się na pomalowanie, wykończenie fornirem, laminatem. Zabudowę stelaża możemy zakończyć na wys. Ok. 120 cm, tworząc praktyczną półkę nad zabudową. Nad stelażem możemy umieścić także szafki, które pomogą nam utrzymać porządek w łazience.

Stelaże podtynkowe dopasowane do każdej łazienki. Mistrzowskie rozwiązania AQUA na miarę potrzeb instalatora >>

Należy pamiętać o stabilnym montażu stelaża podtynkowego do ściany i posadzki. Ten element przenosi znaczne obciążenia, związane z wagą ceramiki oraz użytkowników łazienki. Właściwy montaż zapewni konstrukcji sztywność i pozwoli uniknąć pękania płytek przy misce ustępowej.

Stelaż podtynkowy: co jest ważne?

Zwróćmy uwagę na pojemność spłuczek w stelażu. Najczęściej są to  spłuczki o pojemności 6 litrów, z możliwością podziału na 3 i 6 litrów. Na rynku dostępne są również modele z większą regulacją, umożliwiającą bardziej oszczędne i ekologiczne spłukiwanie 2/4 litra. Podczas zakupu dopytajmy się o okres gwarancyjny, czy obejmuje ona cały stelaż podtynkowy, czy np. wybrane elementy. Przyjrzyjmy się również zbiornikowi spłuczki, który może być wykonany w różny sposób: klejony lub jednoczęściowy, wykonany tzw. metodą rozdmuchiwania. Drugi rodzaj cechuje się większą wytrzymałością i jest gwarancją bezproblemowego użytkowania przez wiele lat.

Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże >>

Bezpieczeństwo instalacji ze stelażem podtynkowym

Wiele osób może zastanawiać się nad bezpieczeństwem tego produktu. Po pierwsze, czy w czasie awarii dostęp do podzespołów ukrytych w ścianie będzie dostateczny oraz jaką maksymalną nośność ma stelaż podtynkowy, czyli czy podwieszana toaleta może się urwać pod ciężaru osoby, która z niej korzysta. Możemy mieć pewność, że stelaże są przewidziane na długoletnie użytkowanie, a to, co niewidoczne nie powinno się psuć. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać modele sprawdzonych i cenionych producentów. Elementy, które mogą wymagać naszej interwencji, dostępne są z poziomu przycisku spłukującego — wystarczy zdjąć przedni panel. Jeśli chodzi o użytkowanie, przeprowadzone testy potwierdzają, że stelaż podtynkowy — mimo że wiszący — ma bardzo dużą wytrzymałość. Potrafi unieść ciężar nawet 400 kg. W specyfikacji producentów podane są zazwyczaj tego typu informacje i należy je sprawdzić przed zakupem.

Toaleta: funkcjonalna i komfortowa. Jaka powinna być nowoczesna toaleta? >>

Stalaże dostępne na rynku są wytrzymałe i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania - Cersanit

Stelaż podtynkowy: wybieramy przycisk uruchamiający

Każdy producent oferujący stelaże podwieszane do WC ma w ofercie przyciski uruchamiające odpowiednio do nich dostosowane. Przed wyborem stelaża warto zatem zorientować się, jakie serie przycisków będą do niego pasowały. Przyciski wykonywane są z różnych materiałów: tworzywa, metalu, szkła, są też takie, które można wypełnić własnym materiałem lub które można zlicować z płytkami na ścianie. Niektóre modele służą do spłukiwania bezdotykowego - przez zbliżenie dłoni do przycisku. Na rynku dostępne są również przyciski bardzo małych rozmiarów, które są montowane poza stelażem podtynkowym do WC. Jest to zaawansowane rozwiązanie pozwalające na umieszczenie przycisku w dogodnym miejscu. Podczas montażu tego typu przycisków instalator powinien pamiętać o zachowaniu dostępu do wnętrza spłuczki. W miejscu otworu serwisowego powinno się wykonać typ zabudowy, którą można zawsze zdemontować.

Drobne naprawy: cieknąca spłuczka w stelażu podtynkowym WC >>

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu

Skomentuj:

Stelaż podtynkowy: estetyka i komfort w WC

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej