Toaleta: funkcjonalne i komfortowe wc. Nowoczesne ubikacje i łazienki
Toaleta powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale dla większości użytkowników ważne jest także to, by wyglądała atrakcyjnie. Dlatego główny element jej wyposażenia – miska WC – też powinien być spójny z aranżacją wnętrza. Jaką miskę wybrać, aby toaleta spełniała nasze wymagania?
Toaleta: estetyka i trwałość
Trwałość oraz estetyka misek ustępowych zależą od materiału, z którego są wykonane. Najpopularniejszym tworzywem jest ceramika. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne - zarysowania, odpryski, stłuczenia i wysoką temperaturę. Odznacza się dobrą tolerancją większości środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, ma idealnie gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. Ceramika może być nieszkliwiona albo pokryta warstwą szkliwa. Jego skład decyduje o jakości całego wyrobu. Bardziej szlachetnym materiałem jest porcelana. Toaleta z takimi elementami wyposażenia jest jeszcze bardziej elegancka. Ceramika jest jednak droższa niż ceramika, dlatego misek porcelanowych jest na rynku znacznie mniej. Wyróżnia je bardzo niska nasiąkliwość. Wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zniszczenie są sedesy ze stali nierdzewnej oraz wykonane z naturalnego kamienia – będą pasować do nowoczesnej toalety utrzymanej w industrialnym stylu.
Zobacz także: Ubikacja >>
Komfortowa toaleta: idealny kształt miski
Miski ustępowe mają zazwyczaj kształt owalny, okrągły lub prostokątny i tak wyprofilowane wnętrze, aby spłukująca je woda dotarła do każdego zakątka. Górna krawędź zagina się do wewnątrz, tworząc rodzaj kołnierza, który ma zapobiegać wychlapywaniu wody podczas spłukiwania. To newralgiczne miejsce – pod kołnierzem najłatwiej osadzają się zanieczyszczenia i trudno się ich stamtąd pozbyć, zwłaszcza gdy w tym niewidocznym dla oka miejscu nie jest idealnie gładka. Warto to sprawdzić, kupując nowe urządzenie.
Urządzając toaletę, można też zdecydować się na miskę, która zamiast ceramicznego obrzeża zagiętego do wnętrza ma wzdłuż górnej krawędzi ukształtowane delikatne wgłębienie zapewniające równomierne rozpływanie się strumienia wody po jej ściankach. Do spłukiwania takiej miski – według zapewnień producentów – wystarczy mniejszy strumień wody. Dostęp do wgłębienia (kanału) nie jest niczym ograniczony, dlatego zarówno ona, jak i cała toaleta są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Zobacz także: Jak zaaranżować małą toaletę, żeby była wygodna? >>
Toaleta: niezawodny standard
Jeśli nie jest nam bliski styl nowoczesny i zdecydowanie bardziej podobają się nam rozwiązania klasyczne, zainwestujmy w tradycyjną stojącą miskę WC. To świetne rozwiązanie również pod kątem uwarunkowań technicznych toalety. Ze względu na fakt, że nie zawsze jest możliwe zamontowanie stelaża podtynkowego, z pomocą przychodzi właśnie ten rodzaj miski. W ofercie producentów znajdziemy stojące modele w bardziej nowoczesnych wersjach i o różnych kształtach. Zarówno w toalecie klasycznej, jak i nowoczesnej, świetnie wyglądają wersje prostokątne lub owalne.
Zobacz także: Wendy Gold i sztuka toalety >>
Toaleta: lekkość konstrukcji
Najpopularniejsze są obecnie miski wiszące - nowoczesna toaleta charakteryzuje się głównie tym elementem. Są estetyczne, zajmują niewiele miejsca, co jest zaletą w przypadku małych łazienek. Miski wiszące montuje się do metalowej konstrukcji nazywanej stelażem instalacyjnym. Do ramy stelaża jest przymocowany zbiornik spłukujący, ramę przytwierdza się do ściany lub ściany i podłogi. W zależności od rodzaju ściany można wybrać stelaż do zabudowy lekkiej (do ścian działowych, szkieletowych) albo ciężkiej (do masywnych, murowanych).
Spłuczka jest umiejscowiona na stelażu podtynkowym i umieszczona w ściennej obudowie. Jedynym widocznym elementem jest przycisk spłukujący. To sprawia, że toaleta jest bardziej elegancka i optycznie większa, a obudowa stelaża może służyć jako dodatkowa półka. Właściwie zamontowany stelaż jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet 400 kg.
Toaleta myjąca: nowa technologia. Bidety z deską
Co raz więcej osób decyduje się na toalety myjące, które zapewniają niebywały komfort podczas codziennej higieny. Łączą one funkcje miski WC i bidetu, z zewnątrz nie różnią się wyglądem od standardowych misek ustępowych. Bez problemu możemy wybrać stojący lub podwieszany model z wolno opadającą deską, dopasowany do stylistyki łazienki. Wybierając toaletę myjącą, w zależności od modelu, mamy do wyboru wiele funkcji, między innymi: możliwość regulacji strumienia wody, temperatury, suszenia ciepłym powietrzem, podgrzewania deski, oczyszczania termicznego, czy automatycznego odkamieniania. Obsługa jest bardzo intuicyjna, do wyboru mamy zintegrowane ekrany montowane na ścianie, dyskretne panele umieszczone na boku miski lub specjalny pilot, który umożliwia nam wygodne dopasowanie odpowiednich funkcji.
Zobacz także: Najciekawsze publiczne toalety na świecie >>
Toaleta: przycisk spłukujący
Nowoczesna toaleta to często również specjalnie dobrany przycisk spłukujący. Najatrakcyjniejsze cenowo i najłatwiejsze w obsłudze są modele jednofunkcyjne. Takie przyciski dają możliwość spłukania toalety wodą w ilości od 5 do 9 litrów. Ekonomiczne i przyjazne dla środowiska są przyciski spłukujące dwufunkcyjne. Przyciski te dzielą się na dwie części – można spłukiwać 3 l lub 6 litrami wody. Jeszcze korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest model z funkcją STOP. Sprawia, że możemy w dowolnym momencie zatrzymać wypływ wody, zużywając jej dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Obudowa przycisku najczęściej jest prostokątna – pozioma lub pionowa – ale przyciski różne: okrągłe, prostokątne, kwadratowe, podłużne, niejednorodne. Warto dobrać je do stylu, w jakim została urządzona toaleta. Możemy również wybrać kolor przycisku.
Zobacz także: Przycisk. Zgrany duet ze stelażem >>
- Więcej o:
Hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego
Funkcjonalne systemy spłukiwania AQUA dopasowane do łazienki
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże