Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki stelaż podtynkowy - komfort i estetyka

ES

Nieodłącznym elementem ceramiki montowanej na ścianie jest stelaż podtynkowy. To praktyczne rozwiązanie umożliwiające wygodny montaż i zapewniające estetykę łazienki.

Stelaż podtynkowy
Stelaże podtynkowe zapewniają estetyczny wystrój łazienki
Tece

Stelaże podtynkowe - zalety

Współczesne trendy w aranżacji łazienek zakładają często, że wszystkie mechanizmy są niewidoczne. W związku z tym dużą popularnością cieszą się stelaże podtynkowe, dzięki którym wnętrze zyskuje harmonijny i elegancki wygląd. Oprócz ukrycia całego mechanizmu spłukującego, którego czyszczenie w przypadku zwykłych toalet kompaktowych jest dość uciążliwe, można wybierać spośród wielu atrakcyjnych i ergonomicznych kształtów misek WC oraz kolorów przycisku spłuczki. To rozwiązanie pozwala też zaoszczędzić miejsce w łazience. Konstrukcja jest również bezpieczna i stabilna. Producenci deklarują, że zamontowana w ten sposób miska WC jest w stanie udźwignąć do 400 kg obciążenia. Jeżeli do wykończenia zabudowy stelaża podtynkowego użyjemy materiałów spójnych z wykorzystanymi do aranżacji pozostałej części łazienki, całość będzie miała atrakcyjny wygląd.

 

Stelaż do zabudowy
Produkty ProSys™ to komplet rozwiązań instalacyjnych do łazienki, przeznaczonych do toalet, bidetów, umywalek, pisuarów i pryszniców
Ideal Standard

Stelaże podtynkowe - jaki wybrać w lekkiej zabudowie

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej (inaczej suchej) to opcja najczęściej stosowana. Wykonane są one z bardzo wytrzymałych profili stalowych, które są w stanie udźwignąć powieszone na nich urządzenia sanitarne wraz z ciężarem użytkujących je osób. Możemy wybrać instalację do zabudowy niskiej (stelaż o wysokości  80-90 cm) lub wysokiej (110-130 cm). Standardowy stelaż do tzw. zabudowy lekkiej ma wymiary od 35 do 50 cm szerokości oraz od 10 do 25 cm głębokości. Żeby zamontować taki stelaż, należy przymocować go w czterech punktach, używając śrub z kołkami rozporowymi: zazwyczaj dwie z nich znajdują się na ścianie i dwie w podłodze. Po zamontowaniu wysuwamy stalowe nogi, ustalając pożądaną wysokość, na której będzie wisiała miska WC lub bidet (idealna wysokość to 40 cm nad podłogą, licząc od krawędzi). Całość obudowujemy wodoodporną płytą kartonowo-gipsową.

 

Stelaż do zabudowy lekkiej
Uniwersalne i samonośne elementy montażowe są dostępne do montażu w konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych i do wszystkich urządzeń sanitarnych, Geberit Duofix
Geberit
Stelaż do zabudowy lekkiej
Stelaż podtynkowy do zabudowy suchej, wytrzymały, ultrapłytki, tylko 11 cm, Aqua 52 PNEU S QF
Cersanit
Stelaż do zabudowy lekkiej
Wąski stelaż 41 cm; rama wykonana z profili 40 x 40 mm, ze stali malowanej proszkowo, Aqua 22 MECH QF BOX
Cersanit

Toaleta podtynkowa do ciężkiej zabudowy

Stelaż podtynkowy możemy zamontować na dowolnym rodzaju ściany. Chcąc przymocować go do ściany murowanej, powinniśmy wybrać model przeznaczony do  tzw. zabudowy ciężkiej. Jest to rozwiązanie mniej popularne i wymagające więcej pracy niż instalacja w tzw. zabudowie lekkiej. Na stelażu podtynkowym do zabudowy ciężkiej, nazywanej również mokrą, nie możemy bezpośrednio montować urządzeń sanitarnych. Do przymocowania na ścianie ramy stelaża podtynkowego wraz ze zbiornikiem spłukującym niezbędne jest zastosowanie dodatkowych śrub, którymi przytwierdzamy go do muru. Po podłączeniu spłuczki do instalacji wodociągowej i odprowadzeniu rur, musimy dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję poprzez obmurowanie cegłą: po bokach i od dołu, jeżeli odpływ spłuczki jest pionowy, lub zastosować dodatkowe wsporniki od dołu w przypadku odpływu bocznego. Te dodatkowe wzmocnienia, zwane nogami montażowymi, przytwierdzamy do ramy stelaża oraz podłogi,  a następnie obkładamy po bokach cegłami. Część osób, wybierając stelaż do zabudowy ciężkiej, kieruje się możliwością schowania go całkowicie w ścianie, bez konieczności zostawiania półeczki nad toaletą.

Stelaż do zabudowy ciężkiej
Minimalna gł. zabudowy 80 mm może być osiągnięta przy częściowym wpuszczeniu rury odpływowej w ścianę
Roca
Stelaż do zabudowy ciężkiej
Moduł ten spełnia wymagania dotyczące izolacji akustycznej w zabudowie mokrej, zgodnie z normą DIN 4109/AG1, TECEbox
Tece
Stelaż do zabudowy ciężkiej
Stelaż jest dostępny w standardowej wysokości montażowej – 1060 mm oraz w wariantach do ceramiki stojącej, TECEbox
Tece

Wc ze stelażem podtynkowym - odległości i odstępy 

Wybór konkretnego modelu należy dopasować do indywidualnego projektu. Przed zakupem warto przeanalizować wszystkie odległości, odstęp między poszczególnym wyposażeniem łazienki. W pomieszczeniach, w których mamy ograniczoną wysokość, możemy wstawić niski stelaż z przyciskiem umieszczonym na górze. W małych wnętrzach warto wstawić wąskie stelaże, które pozwolą na oszczędność miejsca. Na rynku dostępne są również stelaże podtynkowe przeznaczone do montażu w rogu. Modele stelaży różnią się rozmiarami, jednak najczęściej spotykane mają od 40 do 50 cm szerokości i wysokość do 120 cm. Kompletna zewnętrzna zabudowa stelaża (z płytą gipsowo-kartonową i okładziną zewnętrzną) będzie miała 15-20 cm głębokości. Aby wygodnie korzystać z toalety, potrzebujemy zachować wolną przestrzeń wynoszącą po ok. 30 cm po obu bokach od miski ustępowej do kolejnych urządzeń sanitarnych lub ściany. Przestrzeń przed sedesem powinna wynosić co najmniej 60 × 80 cm, aby swobodnie wykonywać czynności toaletowe.

 

Stelaż do zabudowy
Przestrzeń w łazience należy zagospodarować w taki sposób, aby zmieściły się w niej potrzebne urządzenia
Geberit

Jak zabudować stelaż podtynkowy?

Sposób, w jaki zabudujemy stelaż podtynkowy, zależy od nas. W łazienkach najczęściej obudowujemy go płytkami, zarówno pionowe, jak i poziome płaszczyzny. Możemy też zdecydować się na pomalowanie, wykończenie fornirem, laminatem. Zabudowę stelaża możemy zakończyć na wys. ok. 120 cm, tworząc praktyczną półkę nad zabudową. Nad stelażem możemy umieścić także szafki, które pomogą nam utrzymać porządek w łazience.

Stelaż podtynkowy
Zabudowa stelaża ułatwia aranżację łazienki
Tece

Jaki stelaż podtynkowy wybrać? Na co zwrócić uwagę montując stelaż podtynkowy?

Zwróćmy uwagę na pojemność spłuczek w stelażu. Najczęściej są to spłuczki o pojemności 6 litrów, z możliwością podziału na 3 i 6 litrów. Na rynku dostępne są również modele z większą regulacją, umożliwiającą bardziej oszczędne i ekologiczne spłukiwanie 2/4 litra. Podczas zakupu dopytajmy się o okres gwarancyjny, czy obejmuje ona cały stelaż, czy np. wybrane elementy. Przyjrzyjmy się również zbiornikowi spłuczki, który może być wykonany w różny sposób: klejony lub jednoczęściowy, wykonany tzw. metodą rozdmuchiwania. Drugi rodzaj cechuje się większą wytrzymałością
i jest gwarancją bezproblemowego użytkowania przez wiele lat. Spłuczka podtynkowa, miska WC podwieszana, przycisk spłukujący oraz stelaż do WC najlepiej kupić u jednego producenta jako zestaw systemowy. Elementy zakupione osobno mogą do siebie nie pasować. Wysokiej jakości stelaże mają specjalne zabezpieczenie przed hałasem, które powoduje tłumienie drgań, aby cały zestaw pracował cicho.

Stelaż podtynkowy
Nowa generacja techniki zabudowy podtynkowej oszczędza czas i zapewnia maksymalny komfort użytkownikom, Viega Prevista
Viega
Stelaż podtynkowy
Terminal przypomina przymocowaną do ściany dekoracyjną szklaną taflę, jej funkcje widać dopiero w momencie zbliżenia się użytkownika
Tece
Stelaż podtynkowy
Jednolita powierzchnia ściany oraz uwolnienie podłogi to bardzo popularne triki aranżacyjne na optyczne powiększenie łazienki
Cersanit

Jakie przyciski mamy do wyboru?

Obecnie przyciski uruchamiające stanowią także ozdobę łazienki. Wykonywane są z różnych materiałów: tworzywa, metalu, szkła, ale oferuje się również takie, które można wypełnić własnym materiałem lub takie, które można zlicować z płytkami na ścianie. Każdy producent stelaży do WC czy pisuarów ma w ofercie przyciski uruchamiające odpowiednio do nich dostosowane. Przed wyborem stelaża warto zatem zorientować się, jakie serie przycisków będą do niego pasowały i wybrać te, które wpiszą się w aranżację naszej łazienki.
Spłukiwanie bezdotykowe. Sterowanie elektroniczne na podczerwień występuje również w wersjach wzorniczych dla toalet. Gładka, szklana powierzchnia z podświetleniem przycisków oraz możliwością zmiany koloru podświetlenia to niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań. Spłukiwanie można uzyskać przez zbliżenie dłoni do przycisku. W przypadku przycisków elektronicznych zasilanych z sieci instalator musi pamiętać o konieczności doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilacza, który jest montowany poza zbiornikiem. Do mechanizmu wewnątrz trzeba już wprowadzić prąd bezpieczny.
Przyciski zdalne. Na rynku dostępne są również przyciski bardzo małych rozmiarów, które są montowane poza stelażem. Jest to zaawansowane rozwiązanie pozwalające na umieszczenie przycisku w dogodnym miejscu. Podczas montażu tego typu przycisków instalator powinien pamiętać o zachowaniu dostępu do wnętrza spłuczki. W miejscu otworu serwisowego powinno się wykonać typ zabudowy, którą można zawsze zdemontować.

Przycisk spłukujący
Przycisk w kolorze chromu to uniwersalne rozwiązanie
Oltens
Przycisk spłukujący
Czarny przycisk będzie pasował do nowoczesnych łazienek
Oltens
Przycisk spłukujący
Szklany przycisk wyposażony w nowoczesną technologię LED podświetlającą kontury klawiszy
Tece
Przycisk spłukujący
Funkcja automatycznego lub ręcznego uruchamiania przycisku – poprzez zbliżenie rąk
Roca
Przycisk spłukujący
Dwupojemnościowe spłukiwanie i funkcja start/stop umożliwiają precyzyjną kontrolę zużycia wody w łazience
Grohe
Przycisk spłukujący
Wyrazisty design doda charakteru każdej aranżacji łazienki
Leroy Merlin
    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki stelaż podtynkowy - komfort i estetyka