Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej i lekkiej

ES

Współczesne trendy w aranżacji łazienek zakładają często, że wszystkie mechanizmy są niewidoczne. W związku z tym dużą popularnością cieszą się stelaże podtynkowe, dzięki którym wnętrze zyskuje harmonijny i elegancki wygląd.

Stelaż do w.c.
Stelaże do w.c. to rozwiązanie, które zapewnia estetykę wnętrza
Tece

Zalety stelaża do zabudowy

Estetyka to argument, którym najczęściej kierują się osoby wybierające montaż ceramiki przy użyciu stelaża podtynkowego. Oprócz ukrycia całego mechanizmu spłukującego, którego czyszczenie w przypadku zwykłych toalet kompaktowych jest dość uciążliwe, można wybierać spośród wielu atrakcyjnych i ergonomicznych kształtów misek WC oraz kolorów przycisku spłuczki. To rozwiązanie pozwala też zaoszczędzić miejsce w łazience. Konstrukcja jest również bezpieczna i stabilna. Producenci deklarują, że zamontowana w ten sposób miska WC jest w stanie udźwignąć do 400 kg obciążenia. Jeżeli do wykończenia zabudowy stelaża podtynkowego użyjemy materiałów spójnych z wykorzystanymi do aranżacji pozostałej części łazienki, całość będzie miała atrakcyjny wygląd. Warto zwrócić uwagę, że podwieszenie ceramiki łazienkowej na stelażu podtynkowym, pozwala nam również na regulację wysokości, na jakiej zostanie zamontowana miska WC lub przycisk spłukujący, co przekłada się na komfort użytkowania toalety.

Stelaż do zabudowy
. Producenci deklarują, że zamontowana w ten sposób miska WC jest w stanie udźwignąć do 400 kg obciążenia.
Tece

Stelaż w zabudowie ciężkiej

Stelaż podtynkowy możemy zamontować na dowolnym rodzaju ściany. Chcąc przymocować go do ściany murowanej, powinniśmy wybrać model przeznaczony do  tzw. zabudowy ciężkiej. Jest to rozwiązanie mniej popularne i wymagające zdecydowanie więcej pracy niż instalacja w tzw. zabudowie lekkiej. Na stelażu podtynkowym do zabudowy ciężkiej, nazywanej również mokrą, nie możemy bezpośrednio montować urządzeń sanitarnych. Do przymocowania na ścianie ramy stelaża podtynkowego wraz ze zbiornikiem spłukującym, niezbędne jest zastosowanie dodatkowych śrub, którymi przytwierdzamy go do muru. Po podłączeniu spłuczki do instalacji wodociągowej i odprowadzeniu rur, musimy dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję poprzez obmurowanie cegłą: po bokach i od dołu, jeżeli odpływ spłuczki jest pionowy, lub zastosować dodatkowe wsporniki od dołu w przypadku odpływu bocznego. Te dodatkowe wzmocnienia, zwane nogami montażowymi, przytwierdzamy do ramy stelaża oraz podłogi,  a następnie obkładamy po bokach cegłami. Część osób, wybierając stelaż do zabudowy ciężkiej kieruje  się możliwością schowania go całkowicie w ścianie, bez konieczności zostawiania półeczki nad toaletą.

 

Stelaż do zabudowy ciężkiej
Istnieje możliwość ultrapłaskiej zabudowy przy częściowym wpuszczeniu rury odpływowej w ścianę
Roca
Stelaż do zabudowy ciężkiej
Stelaż składa się z ramy stalowej ocynkowanej oraz spłuczki Uni uruchamianej z przodu
Tece

Stelaż w zabudowie lekkiej

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej (inaczej suchej) to opcja najczęściej stosowana w łazienkach. Wykonane są z bardzo wytrzymałych profili stalowych. W przeciwieństwie do stelaży podtynkowych używanych w zabudowie ciężkiej, bez problemu są w stanie udźwignąć powieszone na nich urządzenia sanitarne wraz z ciężarem użytkujących je osób. Możemy wybrać instalację do zabudowy niskiej (stelaż o wysokości  80-90 cm) lub wysokiej (110-130 cm).
Standardowy stelaż do tzw. zabudowy lekkiej ma wymiary od 35 do 50 cm szerokości oraz od 10 do 25 cm głębokości. Żeby zamontować taki stelaż, należy przymocować go w czterech punktach, używając śrub z kołkami rozporowymi: zazwyczaj dwie z nich znajdują się na ścianie i dwie w podłodze. Po zamontowaniu, wysuwamy stalowe nogi, ustalając pożądaną wysokość na której będzie wisiała miska WC lub bidet (idealna wysokość to 40 cm nad podłogą, licząc od krawędzi). Całość obudowujemy wodoodporną płytą kartonowo-gipsową.

Stelaż do zabudowy lekkiej
Stelaże można zastosować w nowych budynkach oraz w pomieszczeniach remontowanych,
Geberit
Stelaż do zabudowy lekkiej
Niska konstrukcja stelaży pozwoli na montaż nawet w łazience z dużymi skosami
Cersanit

Modne i funkcjonalne przyciski

Obecnie przyciski uruchamiające stanowią także ozdobę łazienki. Wykonywane są z różnych materiałów: tworzywa, metalu, szkła, ale oferuje się również takie, które można wypełnić własnym materiałem lub takie, które można zlicować z płytkami na ścianie. Każdy producent stelaży do WC czy pisuarów ma w ofercie przyciski uruchamiające odpowiednio do nich dostosowane. Przed wyborem stelaża warto zatem zorientować się, jakie serie przycisków będą do niego pasowały i poinformować o tych możliwościach klienta.

Przycisk spłukujący
Przyciski mogą być montowane standardowo lub w wersji zlicowanej z płytką ścienną
Tece
Przycisk spłukujący
W niektórych sytuacjach wygodnym rozwiązaniem jest przycisk uruchamiany od góry
Tece
Przycisk pneumatyczny w kolorze chromu do klasycznych wnętrz
Przycisk pneumatyczny w kolorze chromu do klasycznych wnętrz
Cersanit

Spłukiwanie bezdotykowe

Sterowanie elektroniczne na podczerwień występuje również w wersjach wzorniczych dla toalet. Gładka, szklana powierzchnia z podświetleniem przycisków oraz możliwością zmiany koloru podświetlenia to niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań. Spłukiwanie można uzyskać przez zbliżenie dłoni do przycisku. W przypadku przycisków elektronicznych zasilanych z sieci instalator musi pamiętać o konieczności doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilacza, który jest montowany poza zbiornikiem. Do mechanizmu wewnątrz trzeba już wprowadzić prąd bezpieczny.

Przycisk bezdotykowy
Kontury podświetlają się automatycznie, gdy użytkownik znajdzie się w polu działania czujnika
Tece
Przycisk bezdotykowy
Bezdotykowe przyciski są uruchamiane przez zbliżenie dłoni do ich powierzchni
Roca

Przyciski zdalne

Na rynku dostępne są również przyciski bardzo małych rozmiarów, które są montowane poza stelażem. Jest to zaawansowane rozwiązanie pozwalające na umieszczenie przycisku w dogodnym miejscu. Podczas montażu tego typu przycisków instalator powinien pamiętać o zachowaniu dostępu do wnętrza spłuczki. W miejscu otworu serwisowego powinno się wykonać typ zabudowy, którą można zawsze zdemontować.

O czym pamiętać?

Spłuczka podtynkowa, miska WC podwieszana, przycisk spłukujący oraz stelaż do WC najlepiej kupić u jednego producenta jako zestaw systemowy. Elementy zakupione osobno mogą do siebie nie pasować. Wysokiej jakości stelaże mają specjalne zabezpieczenie przed hałasem, które powoduje tłumienie drgań, aby cały zestaw pracował cicho. Kupując zestaw podtynkowy WC, należy zwrócić również uwagę na okres gwarancji. Należy uważnie przeczytać postanowienia gwarancyjne, ponieważ nie zawsze długa gwarancja dotyczy całego urządzenia, a często tylko wybranych elementów.

Stelaż do zabudowy
Najlepiej kupić stelaż od sprawdzonego producenta
Cersanit
    Więcej o:

Skomentuj:

Stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej i lekkiej