Drobne naprawy: cieknąca spłuczka w stelażu podtynkowym WC

Małgorzata Krośnicka

Za awarię spłuczki w sedesach podwieszanych, w których spłuczka schowana jest w stelażu pod tynkiem, często są odpowiedzialne uszczelki zaworu spłukującego.

Powodem wypływania wody ze spłuczki w stelażu podtynkowym najczęściej jest niedomykanie się zaworu spłukującego. Często pomiędzy dolną część dzwonu (element zaworu spłukującego wypełniający się wodą), a uszczelkę spłuczki dostaje się jakieś zanieczyszczenie. Najczęściej jest to kostka toaletowa, która powoli rozpuszcza się w spłuczce, i po jakimś czasie może od dołu zablokować domykanie zaworu spłukującego. Gorzej, jeśli przyczyną są elementy pozostałe po instalacji spłuczki, a nawet gruz czy (zdarzenie autentyczne!)... instrukcja montażu - schowana do spłuczki, by nie zginęła. Instrukcja jest o tyle niebezpieczna, że papier może się rozpuścić. Gdy dostanie się do kanału rozprowadzającego wodę w muszli i zaschnie, wówczas nie da się go już usunąć. Muszla zostanie bezpowrotnie zatkana.

Wymiana uszczelki w spłuczce podtynkowej

Uszczelki zaworu spłukującego nie są wieczne, wytrzymują zwykle 2-3 lata (zależnie od jakości wody i stopnia zakamienienia wnętrza spłuczki). Na szczęście nie są kosztowne - ich cena wynosi 2-5 zł. Warto jednak wiedzieć, że uszczelki trzeba dobierać do konkretnego urządzenia, mogą bowiem mieć różne średnice lub grubość. Łatwo dostaniemy części do urządzeń znanych producentów, gorzej z produktami niemarkowymi. Jeśli nie możemy kupić uszczelki, warto zainwestować w zakup całego zaworu spłukującego - kosztuje około 40 zł.

Uwaga! Przed jakąkolwiek ingerencją w mechanizm spłuczki, zawsze należy najpierw zakręcić zawór dopływu wody. Trzeba też spuścić wodę ze zbiornika. Przed rozmontowaniem warto też dokładnie przyjrzeć się, jak rozmieszczone są elementy mechanizmu spłuczki.

    Więcej o: