Styl rustykalny: charakterystyka, kolory, dekoracje. Za co lubimy styl rustykalny wnętrz?
Styl rustykalny w aranżacji wnętrz to naturalne materiały, prostota, swojski klimat, meble jak z wiejskiej chaty. Dzięki niemu każdego dnia możemy poczuć się jak na wakacjach na wsi. Jeśli chcemy wprowadzić styl rustykalny do swojego domu, nie musimy nawet szukać pasujących mebli na targach staroci - meble wyglądające ludowo i sielankowo są dostępne w wielu sklepach. O czym należy pamiętać, by wprowadzić styl rustykalny do swojego domu?
Rustykalny dom
Rustykalny - nazwa pochodzi od angielskiego słowa rustic, oznaczającego „prosty, wiejski, swojski”. I taki jest styl rustykalny - a tym samym rustykalny dom. Nie szuka blichtru i bogactwa. Stawia na surowe piękno naturalnych surowców, które zdobią przestrzeń życiową. Wyraża tęsknotę za tradycją, nieśpiesznym stylem życia, wydzierganym przez babcię obrusem i serem własnej roboty. Styliści podkreślają, że rustykalne wnętrza prezentują się najlepiej, kiedy nie są przeładowane.
Zachowując zdobniczy umiar, sprawiasz, że ważne eksponaty z twojej kolekcji są lepiej wyeksponowane, bo nie giną w gąszczu drobiazgów. I hołdujesz zasadzie prostoty, która ma w tym stylu podstawowe znaczenie. Możesz sprawić, że rustykalny dom będzie miał wyrazisty charakter albo zdecydować się jedynie na akcenty w stylu rustykalnym – a te sprawdzą się w wielu wnętrzach, również w tych nowoczesnych, pięknie łącząc tradycję ze współczesnością.
Zachwyt nad wiejskim domem. Styl rustykalny: wiejski domek >>
Jasne i przejrzyste rustykalne wnętrza
Oto, co powinny zawierać rustykalne wnętrza:
1. Aranżacja z drewnianymi meblami (często z widocznymi słojami). Mogą nawiązywać stylem zarówno do wiejskiej chaty, jak i do dawnego dworku. Być naprawdę stare albo tylko na nie stylizowane. Najczęściej mają naturalny kolor drewna lub są bielone, przecierane, ługowane.
2. Naturalne materiały w kolorach ziemi. Podstawa to drewno i kamień. Mile widziane wszelkie naturalne niedoskonałości tych surowców: słoje, nierówności i pęknięcia.
3. Jasne, stonowane kolory (kolory ziemi, również imitujące drewno). Oprawę dla dużej liczby elementów drewnianych stanowi najczęściej biel, écru oraz odcienie beżu i brązu. Zdarzają się też elementy w kolorze jasnej zieleni i błękitu.
4. Prostota dekoracji. Gliniane lub cynowe naczynia, drewniane figurki, wiklinowe kosze, elementy wykonane z kutego żelaza. W tkaninach przeważają naturalne materiały, typu wełna, len, bawełna.
5. Świeże kwiaty, które pozwalają na bliski kontakt z naturą.
Styl rustykalny - aranżacja z modnymi wzorami
- Przedmioty z duszą typu stare żelazko, maszyna do szycia, lampa naftowa czy zegar z kukułką.
- Belki stropowe – nie muszą być elementem konstrukcji, mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną.
- Ludowe wzory i akcenty, takie jak ażurowe serwety, lniane obrusy, narzuty w folkowe printy lub makatki na ścianach.
Barwy ziemi i naturalne tkaniny.Styl wiejski we wnętrzach - zaczerpnięte z natury >>
Czym wyróżnia się styl rustykalny?
Meble w stylu rustykalnym wykonywane są zazwyczaj z drewna surowego, bielonego lub w pastelowych odcieniach, często z efektem postarzenia lub celowego zostawienia prześwitów, by móc podziwiać strukturę naturalnego drewna. We wzornictwie i materiałach dominują pasy, kraty i motywy roślinne, dodające wiejskiego klimatu. Aby urządzić piękne wnętrze pokazujące, na czym polega styl rustykalny, nie można przesadzić z dodatkami. Ponieważ nie ma w nim żelaznych zasad i istnieje pewna dowolność łączenia mebli, kolorów i kształtów, należy zachować umiar, by nie tworzyć bałaganu. Najlepiej postawić na wiejskie czy ludowe akcenty w ogólnie współczesnym i przestrzennym wnętrzu. To sprawi, że wystrój pomieszczenia będzie klimatyczny i przytulny. Styl rustykalny może zostać wykorzystany do urządzenia tylko jednego wnętrza, np. salon lub kuchnię - lub całego domu.
W stylu rustic. Modern rustic: powrót na wieś >>
Naturalne materiały i drewniane meble
Podstawa zasada, kiedy urządzamy salon w stylu rustykalnym, to meble w kolorach naturalnego drewna. Stoły, krzesła i szafki powinny być - lub sprawiać wrażenie - nieco wysłużonych, z widocznymi sękami. Dobrze, jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tego typu mebli np. po dziadkach. Jeśli nie, na rynku jest dużo mebli celowo postarzanych i stylizowanych. Modne są zwłaszcza drewniane skrzynie, które pełnią rolę funkcjonalnego pojemnika i siedziska. W pokoju dziennym nie powinno zabraknąć też komody czy wiekowego kredensu. Stawiamy tu na neutralne kolory, zbliżone do palety barw Ziemi - biel, beże, brązy oraz dodatki w stylu ludowym. Im więcej roślinności, tym lepiej.
Czego nie może zabraknąć w rustykalnych aranżacjach wnętrz?
W salonie pięknie będą wyglądać wiązane koronkowe firanki, zdjęcia w żelaznych ramkach oraz wiejskie pejzaże na ścianach. Jeśli metraż salonu nam na to pozwala, to zainstalujmy tu kominek. Salon w stylu rustykalnym to również kominek - powinien on być jak najbardziej tradycyjny – z cegły, drewna, kamienia lub materiałów je imitujących. Wskazane są pęknięcia i rysy, dzięki którym kominek robi wrażenie stojącego tu od dawna. Błyszczące powierzchnie, plastik, zimne i chłodne oświetlenie, szkło, metal - nie sprawdzą się w sielankowym wnętrzu.
Wiejski klimat.Dekoracje wnętrz w stylu rustykalnym >>
Wnętrze w stylu rustykalnym
Również kuchnia w stylu rustykalnym rządzi się swoimi prawami - można zdecydować się na meble bielone, w jasnych kolorach, takich jak miętowy czy kremowy lub pomyśleć o surowych deskach w naturalnym kolorze. Meble rustykalne do kuchni to między innymi kredens, który może zostać pomalowany na biało lub na szaro i mocno przetarty za pomocą papieru ściernego. Do kuchni można także wybrać ciężką szafę oraz stół z surowego drewna. Na otwartych i wiszących półkach kuchennych można wyeksponować kolekcję emaliowanych dzbanków, kamionkowych garnków czy ceramiki.
Przestrzeń między blatem kuchennym a podwieszanymi szafkami w kuchni rustykalnej najczęściej wypełniają akcesoria niezbędne do przyrządzania posiłków, przywieszone na żeliwnym stelażu. Warto powiesić też wiaderka z przyprawami, a na parapecie postawić kwiaty w stylizowanych doniczkach. W kuchni w stylu rustykalnym można też wykorzystać wszelkiego rodzaju tkaniny w kratę bądź te ręcznie wykonane, na przykład koronki. Sprawdzi się także len i elementy z wikliny. Oprócz drewna, może też pojawić się kamień – biały lub szary, by wyglądać jak najbardziej naturalnie. Ważne jest wyposażenie kuchni w odpowiedni sprzęt AGD. Na rynku mamy mnóstwo stylizowanych piekarników i kuchenek.
W stylu country.Drzwi wewnętrzne w stylu rustykalnym >>
Jakie meble pasują do wystroju rustykalnego?
Metodą na uzyskanie ciekawego efektu na meblach jest przecierka - w ten sposób uzyskamy we wnętrzu styl rustykalny. Przecierka w największym stopniu pozwala ukazać spodnie warstwy farby – dzięki czemu drewniane komody, szafy, stoły wyglądają na o wiele starsze niż są w rzeczywistości. Technikę tę wykonuje się najczęściej na krawędziach mebla, listwach ozdobnych, a także na gładkiej powierzchni drzwi szafy, blatu biurka itd. W miejscach, które chcemy postarzyć nanosi się rozwodnioną farbę w wybranym kolorze. Gdy wyschnie, pomalowane miejsce pokrywamy woskiem, by uniemożliwić kolejnym warstwom farby przenikanie do drewna w miejscach, w których znajdą się przecierane powierzchnie.
Następnie nakładamy tylko jedną warstwę białej farby, a po jej wyschnięciu rozpoczynamy przecieranie. Przy użyciu tępego nożyka zeskrobujemy farbę w miejscach, w których nałożona była ciemniejsza warstwa pokryta woskiem. Papierem ściernym wygładzamy krawędzie mebla i zabezpieczamy powierzchnię odpowiednim lakierem. Tą metodą wprowadzimy do aranżacji styl rustykalny w postaci wielu mniejszych elementów lub kilku dużych - w zależności od upodobań.
Drewniane meble. Postarzanie mebli: Jak postarzyć stołek w stylu shabby chic?
Pochwała prostych form. Postarzane i przecierane meble oraz sprzęty. Postarzanie w stylu shabby chic
Skomentuj:
Styl rustykalny: charakterystyka, kolory, dekoracje. Za co lubimy styl rustykalny wnętrz?