Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl rustykalny: wiejski domek

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz, stylizacja: Marta Narbutt, zdjęcia: Gutek Zegier, zdjęcia przedmiotów: Marcin Klaban, producenci

Ciepłe i swojskie, zachęcają, by zwolnić tempo i zbliżyć się do natury. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejskimi stylami są wciąż modne.

Styl rustykalny czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, ma więc niemal tyle odmian, ile jest krajów. Mimo że każda z nich różni się od pozostałych, wiele je łączy: prostota wystroju, przyjazne naturalne materiały, pozbawione blichtru ozdoby, a przede wszystkim ciepła i przytulna atmosfera we wnętrzach. W Polsce moda na ten styl zapanowała pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Wynikało to poniekąd z konieczności - o dostępie do nowoczesnego wzornictwa nawet nikt nie marzył, bez problemu natomiast można było kupić na targach staroci, w antykwariatach czy w pracowniach rzemieślników stare albo robione według tradycyjnych wzorów meble i wszelkie dodatki. Z ich pomocą aranżowano nie tylko letnie wiejskie domki, tzw. dacze, ale także miejskie mieszkania w blokach. I właściwie nie zmieniło się to do dziś.

Cechy typowe dla stylu rustykalnego:

Dużo drewna. Ze starego albo sztucznie postarzanego (spękania, rysy, nierówne wybarwienie) są nie tylko meble i najróżniejsze dodatki, ale także boazeria na ścianach, deski podłogowe oraz odsłonięte belki stropowe (to bardzo stylowy element; dzisiaj można go zastąpić perfekcyjnymi atrapami, np. ze styropianu).

Meble o wiejskim rodowodzie. Mają bardzo proste kształty, ciężkawe i nieco toporne. Ale uwaga: bez obaw można je łączyć z kredensami, szafami, komodami rodem z dawnych dworków - ich styl jest nieistotny, mogą być klasycystyczne, eklektyczne bądź secesyjne. Im różnorodniejsza mieszanka, tym większy autentyzm wystroju.

Naturalna kolorystyka. Dominują odcienie brązu i beżu zestawione z czystą albo kremową bielą. Żywsze kolory (błękit, zieleń, żółć, rzadziej czerwień) tylko w akcentach.

Ludowe ozdoby. Podkreślają swojski charakter wnętrza. Mogą to być makatki, figurki świętych, a także dawne wiejskie naczynia i przyrządy.

Rzeczy w tym stylu szukaj między innymi w sklepach:

Fameg Fabryka Wnętrz Cepelia demico.pl home&you 9Design dawanda.pl Francuska Weranda artdecor24.pl zrobionezdrewna.pl

Za udostępnienie wnętrz do sesji zdjęciowej pensjonatowi agroturystycznemu "Dom nad wierzbami".
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl rustykalny: wiejski domek