TermoPoradnik – co warto wiedzieć o ocieplaniu fundamentów?
Planując termomodernizację inwestorzy często zapominają o tym jak istotne, dla maksymalnego ograniczenia strat ciepła do gruntu, jest ocieplenie ścian fundamentowych. Betonowa konstrukcja ścian fundamentowych, która jest wzmocniona stalowym zbrojeniem, bardzo dobrze przewodzi ciepło i powoduje duże wychłodzenie wewnętrznych części budynku na styku podłogi i ściany. Jest to o tyle istotne, że w przypadku nieocieplonego budynku lub ocieplonego złej jakości izolacją cieplną, w okolicach listwy przypodłogowej, wewnątrz budynku, może pojawić się zawilgocenie, a w efekcie nawet pleśń.
Kluczowe przy pracach ociepleniowych, zwłaszcza związanych z ocieplaniem fundamentów, jest rzetelne wykonanie. Zdarza się, że ewentualne poprawki mogą okazać się niemożliwe lub bardzo drogie w wykonaniu, stąd zalecane jest przemyślane działanie. Istotną rolę pełni także dobór optymalnego rodzaju styropianu o jak najkorzystniejszych parametrach, ponieważ nie wszystkie styropiany nadają się do ocieplania fundamentów.
O czym należy pamiętać przy ocieplaniu fundamentów?
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu specjalnie, przeznaczonego do ocieplania fundamentów, który charakteryzuje się obniżoną chłonnością wody. Ekspert Termo Organiki zaleca wybór grafitowego styropianuTERMONIM fundament, jednej ze specjalnych odmian najcieplejszego styropianu grafitowego z linii TERMONIUM na fundament.
Styropiany Termo Organiki dzięki swoim specjalnym właściwościom najlepiej sprawują się w warunkach ekstremalnych, gdzie panuje duże zawilgocenie i nacisk gruntu. Warto pamiętać, że decydując się na ocieplenie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletnego systemu ociepleń z rekomendacją techniczną i jakości Instytutu Techniki Budowlanej. Ponieważ tylko takie - kompletne rozwiązanie - daje zarówno gwarancję właściwej pracy całego układu, jak i jego trwałości.
Warto mieć również na uwadze, że podczas prac budowlanych przy nowo powstających domach nie ma zbyt dużo czasu na skontrolowanie poprawności wykonanych prac w obrębię ścian fundamentowych.
Etap prac ziemnych to zazwyczaj nieodwracalny proces, ponieważ po zasypaniu wykopów, zaczyna się wstępne porządkowanie wokół budynku i w praktyce wygląda to tak, że nikt już nie wraca do tego, co zostało zrobione. Dlatego we wszystkich projektach nowych domów powinny być zawarte detale dotyczące ocieplenia ścian fundamentowych. W celu osiągnięcia poziomu budynku energooszczędnego niezbędne jest ocieplenie ścian fundamentów.
Poprawne wykonanie ocieplenia ścian fundamentów
Płyty styropianowe typu fundament zaleca się mocować do ściany fundamentowej przy pomocy kleju poliuretanowego, który w ciągu kilkunastu minut tworzy stabilne połączenie pomiędzy płytą styropianową i ścianą fundamentową. Jak wybrać dobry klej?
Decydując się na kompletny system ociepleń nie trzeba się o to martwić. Przykładowo, wybierając nasz grafitowy styropian na fundament z linii TERMONIUM inwestor ma pewność, że będzie on kompatybilny z klejem poliuretanowym Termo Organika TO-KPU, który również wchodzi w skład systemu ociepleń. Należy pamiętać, że w przypadku prac ociepleniowych na ścianach fundamentowych kluczowa jest szybkość wykonywanych prac, ponieważ wiąże się to z niższymi kosztami robocizny.
Mając już kompletny system ociepleń należy pamiętać, że przed zamocowaniem płyt styropianowych, powierzchnia ściany fundamentów powinna zostać zabezpieczona warstwą izolacji przeciwwodnej wykonanej przy użyciu masy bitumicznej (wodorozcieńczalnej), która jest dopuszczona do kontaktu ze styropianem.
Następną czynnością będzie przyklejenie płyt styropianowych przy pomocy kleju poliuretanowego Termo Organika TO-KPU. Po przyklejeniu ostatniej płyty, można przystąpić od razu do kolejnego etapu prac, którym jest założenie folii kubełkowej. obłożyć ocieplone ściany fundamentów folią kubełkową (lub grubą folią budowlaną) i obsypać otoczenie fundamentów gruntem.
Przed zasypaniem warto pomyśleć o odwodnieniu, bo jest to najlepszy moment (odkopanych fundamentów) na instalację systemów odprowadzenia wody opadowej z rynien i terenu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.
Ocieplenie fundamentów: przydatne porady
Warto mieć na uwadze, że powyżej poziomu gruntu na powierzchni płyt styropianowych, które będą stanowić ocieplenie cokołu, należy wykonać warstwę zbrojoną (siatka z włókna szklanego zatopiona w kleju uniwersalnym) i wykończyć tynkiem mozaikowym lub inną okładziną elewacyjną.
W przypadku okładzin kamiennych w zależności od ciężaru zaleca się użycie łączników mechanicznych, czyli kołków.
Ocieplenie ścian fundamentowych powinno być połączone z ociepleniem ścian zewnętrznych, które należy wykonać w dowolnie wybranym wariancie materiałowym i kolorystycznym, ale jak podkreśla ekspert w ramach kompletnego systemu ociepleń, objętego aprobatą techniczną.
Jakie są najczęściej popełniane błędy przy ociepleniu ścian fundamentowych?
Ocieplenie ścian fundamentowych to nie jest rzecz prosta i intuicyjna. Do jej poprawnego wykonania potrzebni są specjaliści. Jakich błędów przy ociepleniu ścian fundamentowych należy się wystrzegać?
· Stosowanie nieodpowiednich płyt styropianowych – do izolacji fundamentu muszą być zastosowane specjalne płyty styropianowe charakteryzujące się dużą odpornością na zawilgocenie. Zastosowanie zwykłych płyt może zmniejszyć izolacyjność w wyniku ich zawilgocenia.
· Mocowanie płyt na kleju cementowym – płyty należy mocować przy pomocy kleju poliuretanowego, który nie powoduje uszkodzenia warstwy hydroizolacji pionowej.
· Wykonywanie warstwy zbrojonej siatką na styropianie w gruncie – płyty poniżej poziomu gruntu należy zabezpieczyć folią kubełkową lub budowlaną. Wykonywanie warstwy zbrojonej siatką może powodować podrożenie inwestycji, nie dając w zamian żadnych korzyści.
· Zbyt płytkie posadowienie izolacji – mocowanie płyt styropianowych powinno być wykonane aż do posadowienia budynku (ławy fundamentowe), by zapewnić lepszą ochronę cieplną i uniknąć skutków spowodowanych wymrażaniem gruntu w okresie zimowym.
· Stosowanie łączników mechanicznych poniżej poziomu gruntu – powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji i zawilgocenie ścian fundamentowych.
Skomentuj:
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o ocieplaniu fundamentów?