TermoPoradnik – kiedy docieplenie ocieplonego domu ma sens?
Zdarza się, że jakość ocieplenia starego domu, wybudowanego w latach 90’ nie jest satysfakcjonująca. Dzieje się tak najczęściej ze względu na zbyt cienką warstwę styropianu lub jego kiepskie parametry, co niestety przekłada się na wysokie koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Właściciel domu decydujący się na jego docieplenie musi w takiej sytuacji podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie optymalne – zostawienie warstwy ocieplenia czy zerwanie i ponowne wykonanie montażu izolacji, tym razem z odpowiednio dobranymi parametrami. Które rozwiązanie będzie najlepsze?
Odpowiedź na to kluczowe pytanie tak naprawdę można uzyskać jedynie poprzez wykonanie oceny technicznej obecnego stanu elewacji.
Docieplenie ocieplenia – od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić podłoże, czyli powierzchnię do której zostaną przyklejone płyty styropianowe. Jeśli wynik oceny technicznej wykaże, że obecne ocieplenie jest niestabilne i nadaje się do rozbiórki to sprawa jest prosta. Należy wykonać demontaż starego ocieplenia oraz montaż nowego docieplenia, pamiętając o zachowaniu wytycznych i zaleceń producenta kompletnego systemu ociepleń. Jeśli jednak ekspertyza potwierdzi, że obecny układ jest stabilny należy wtedy ustalić indywidualny zakres prac, aby zarówno pierwsza, jak i kolejna warstwa ocieplenia były stabilne, bezpieczne i funkcjonalne.
Prace ociepleniowe – o czym pamiętać?
Niezależnie od tego czy płyty styropianowe będą klejone do powierzchni ściany konstrukcyjnej budynku czy do powierzchni istniejącego ocieplenia, podłoże na które będą przyklejane płyty styropianowych musi być:
· stabilne,
· czyste,
· suche,
· pozbawione warstw zmniejszających przyczepność, takich jak pył, kurz, zazielenienia.
Jeśli mamy do czynienia ze starymi tynkami, które wyraźnie się odspajają czy też złuszczającymi się warstwami farby lub innymi zabrudzeniami, należy je usunąć. Jeżeli podłoże, czyli stary tynk, jest wolne od wyżej wymienionych zabrudzeń należy je umyć i oczyścić ze skażeń biologicznych, takich jak grzyby czy glony, używając preparatu biobójczego. W takim przypadku idealnie sprawdzi się, np. RENOWATOR fasad Termo Organika. Następnie, oczyszczoną i wyschniętą powierzchnię zaleca się zagruntować gruntem sczepnym. Kiedy grunt wyschnie należy rozpocząć montaż płyt styropianowych za pomocą kleju do styropianu.
- Warto mieć na uwadze, że systemy ociepleń, które stosuje się jako „ocieplenie na ocieplenie” obowiązkowo muszą być mocowane metodą uwzględniającą zarówno klejenie, czyli przyklejenie odpowiednim klejem płyt styropianowych do ściany, jak i mocowanie mechaniczne za pomocą łączników mechanicznych – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki - Przy czym trzeba pamiętać, że łączniki (potocznie nazywane kołkami) muszą być zakotwione w materiale konstrukcyjnym, z którego zbudowana jest ściana.
Docieplenie domu: jak dobrać odpowiednie łączniki mechaniczne?
Aby dobrać odpowiednie łączniki niezbędne jest podanie całkowitej grubości poszczególnych warstw izolacji składającej się :
· obecnego ocieplenia,
· dodatkowego ocieplenia,
Należy także podać rodzaj materiału konstrukcyjnego, z którego została zbudowana ściana zewnętrzna budynku. Do mocowania płyt styropianowych w rozwiązaniu tzw. „ocieplenie na ocieplenie” należy stosować łączniki mechaniczne (kołki) np. z trzpieniem stalowym lub inne, które producent dedykuje do tego typu rozwiązań.
Kolejne etapy prac ociepleniowych
Kolejne czynności związane z wykonaniem prac ociepleniowych to:
· zatapianie siatki,
· gruntowanie,
· tynkowanie.
O tym warto pamiętać planując docieplenie domu?
Każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac ociepleniowych należy wykonać odpowiednią ocenę obecnego stanu i dobrać optymalne rozwiązanie. Następnie należy zastosować ocieplenie Kompletnym Systemem Ociepleń. Najlepszy będzie system rekomendowany przez Instytut Technologii Budownictwa, jak np. Kompletny System Ociepleń Termo Organika. Warto pamiętać, że jedynie zastosowanie wysokiej jakości Kompletnego Systemu Ociepleńgwarantuje kompatybilności wszystkich jego elementów. Więcej informacji na temat systemu ociepleń znajduje się na stronieproducenta.
Skomentuj:
TermoPoradnik – kiedy docieplenie ocieplonego domu ma sens?