Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Turkuć podjadek

Katarzyna Jodłowska
Turkuć podjadek - Fot. Shutteestock

Turkucie to gatunek polifagiczny, występuje najliczniej na terenach wilgotnych, w inspektach i w szklarniach. To największe owady występujące w Polsce. Larwy i osobniki dorosłe drążą podziemne korytarze, podrywając przy tym młode rośliny, które więdną i zasychają, przegryzają i wygryzają młode korzenie i bulwy roślin. Są groźne tylko w dużej ilości.

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa)

Jest przedstawicielem licznej rodziny turkuciowatych. Mieszka pod ziemią i wychodzi tylko nocą . Zamieszkuje pola uprawne, łąki i ogrody oraz szkalrnie. Lubi raczej wilgotne tereny. Turkucie niszczą korzenie roślin, kopiąc tunele. Uszkadzają korzenie, kłącza lub bulwy większości roślin uprawnych. Gdy znacznie się rozmnożą, sieją prawdziwe spustoszenie.

Turkuć podjadek - larwa

Samica składa ok. 150 -500 jaj w ziemi od czerwca do lipca. Larwy są początkowo bez skrzydeł i rozwijają się ok 21 dni do postaci dorosłej. W roku rozwija się 1 pokolenie.

Turkuć podjadek - ugryzienie

Choć aparycję ma dość przyjemną potrafi nas ugryźć i zadrapać. Nie będzie to ani przyjemne ani bezpieczne więc unikajmy kontaktu z turkuciami bo często są nosicielami tężca.

Turkuć podjadek - ciekawostki

Owady w okresie godowym (maj- czerwiec) wychodzą na powierzchnię i wydają donośnie dźwięki by zwabić partnerów. Te dzwięki można nazwać turkotem - stąd jego nazwa.

Turkuć podjadek - zwalczanie

Read more!

Czego nie lubi turkuć podjadek?

Turkuć nie jest wybredny i właściwie lubi "podgryzać" prawie wszystkie rośliny ogrodowe poza olchą czarną, koroną cesarską i szachownicą kostkowatej.  Więc jeśli ich jeszcze nie macie warto je posadzić w ogrodzie.

Turkuć podjadek - pod ochroną?

Turkucie bywają traktowane jako szkodniki gdyż zdarza im się przez przypadek kopiąc tunele uszkodzić rośliny. Nie jest to ich celowe działanie gdyż są mięsożerne.  Nie są objęte ochrona, ale na skutek intensywnego zwalczania prawie wszystkie gatunki turkucia są dzisiaj zagrożone wyginięciem.

Szkodniki roślin doniczkowych

Turkuć podjadek - hodowla

Turkucie nie są powszechnie hodowane choć są bardzo pożądane przez wędkarzy jako przynęta.

Turkuć podjadek - wielkość

Turkuć jest największym owadem spotykanym w Polsce i liczy sobie ok 6 cm długości.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Owad z rzędu prostoskrzydłych o brunatnej barwie i połyskującym ciele o długości do 6 cm, o łopatkowato rozszerzonych przednich odnóżach - jest kuzynem świerszcza. Z wyglądu przypomina krzyżówkę kreta i świerszcza. Dolna strona ich ciała  jest jaśniejsza. Ma masywną głowę i chitynowy pancerz oraz tułów pokryty gęstą szczeciną włosków stanowiących barierę dla wody.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Chrabąszcz majowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Mole spożywcze
Pędraki w ogrodzie: Poznaj skuteczne metody walki z nimi

Skomentuj:

Turkuć podjadek

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej