Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zasłony zaciemniające, czyli jak zadbać o komfortowy sen. Sposób na blackout

Redakcja
Zasłony zaciemniające, czyli jak zadbać o komfortowy sen - Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Zasłony zaciemniające, nazywane inaczej blackout, są używane do blokowania światła w celu uzyskania efektu ciemniejszego pomieszczenia lub całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Mogą być stosowane w różnych celach, takich jak ochrona przed światłem słonecznym, utrzymanie ciepła i kontrola hałasu. Zasłony zaciemniające mogą być wykonane z różnych tkanin, również ze wzorem, warto więc postawić na kolor.

Zasłony zaciemniające - najważniejsze informacje

Zasłona zaciemniająca występuje w różnych rozmiarach, ale najczęściej spotykanym jest wymiar 140x250 cm. Zasłona może być umieszczona na taśmie lub przelotkach, a jeśli szyjemy zasłony samodzielnie, możemy w górnej części stworzyć tunel, przez który przejdzie metalowa rurka karnisza. Czym różnią się poszczególne rodzaje?

Zasłony zaciemniające nie muszą być jednolite pod względem estetyki - postawmy na kolor, wybierajmy tkaniny ze wzorem. Zasłony sprawią, że wnętrza staną się bardziej przytulne i przyjemne dla oka. Aby aranżacja była spójna, można do nich dopasować każdy produkt z całego wachlarza dekoracyjnych tekstyliów do wnętrza. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie kolekcje wykonane z tej samej tkaniny, na które składają się nie tylko zasłony, ale również obrusy, bieżniki, poszewki na poduszki, tzw. sukienki na krzesła (czyli pokrowce) oraz podkładki pod talerze obiadowe.

Zasłony zaciemniające w sypialni - Edvard Nalbantjan/Shutterstock

Jaki materiał za zasłony zaciemniające? Pomysły na blackout

Zasłony zaciemniające mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak na przykład bawełna lub poliester. Wybór odpowiedniego materiału zależy od tego, jakie są twoje potrzeby i preferencje. Bawełna jest naturalnym materiałem, który jest przewiewny i łatwy do utrzymania w czystości. Poliester jest trwały i łatwy do czyszczenia, ale może być mniej przewiewny. Sztuczne tkaniny na zasłony są lekkie i łatwe do czyszczenia, ale mogą się łatwo gnieść.

Zasłony zaciemniające w różnych wzorach i kolorach - Gaf_Lila/Shutterstock

Zasłony zaciemniające na przelotkach

Zasłony zaciemniające na przelotkach to idealny wybór dla osób, które chcą mieć łatwy dostęp do swoich okien. Takie zasłony są łatwe w montażu i mogą być łatwo zdemontowane, jeśli zajdzie taka potrzeba, ponadto wygodnie się je przesuwa. Nie blokują się też na karniszu. Zasłony te są również łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ można je łatwo wytrzepać lub uprać w pralce. Metalowe przelotki można potraktować jako dekoracje i nawiązać do nich innymi elementami wyposażenia z metalicznym połyskiem. 

Zasłony zaciemniające na taśmie

Zasłona zaciemniająca blackout może być też uszyta na taśmie. Taki produkt umieszczamy pod sufitem na żabkach lub specjalnych haczykach.Taśma nie tylko usztywnia zasłony, ale również pozwala na bardzo ładne zmarszczenie tkaniny, które - kiedy robimy je ręcznie - nie zawsze spełnia oczekiwania.

Zobacz także:

Zasłony zaciemniające - Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Zasłony zaciemniające Ikea - produkt dopasowany do wnętrza

Ikea oferuje szeroki wybór zasłon zaciemniających, które można dopasować do każdego pomieszczenia i potrzeby. Szczególnie, gdy decydujemy się na zakup wyposażenia wnętrza z tej szwedzkiej sieciówki, mamy pewność, że zasłona zaciemniająca będzie się z nim dobrze komponowała. To świetny wybór dla tych, którzy chcą zaciemnić swoje pomieszczenie. Są one łatwe w montażu i mogą być łatwo zdemontowane, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zasłony zaciemniające Ikea w przeważającej większości mają wymiary 140x300 cm, więc są za długie do większości polskich mieszkań, w których sufit znajduje się na wysokości 260-280 cm. Wystarczy zasłony podłożyć, pod wcześniejszym podcięciu, i obszyć zakład, aby estetycznie się prezentował. W taki sposób uzyskamy pożądany wymiar 140x250 cm. Zasłona zaciemniająca z tego sklepu będzie miała jednolity kolor - może to być zieleń, pomarańczowy, beżowy, błękitny, jasnoszary. Znajdziemy też kilka modeli ze wzorem. Zarówno model na taśmie, jak i na przelotkach pięknie uzupełni aranżację.

Zasłony zaciemniające Jysk

Ta sieciówka ma z kolei do zaoferowania zasłony na taśmie (zasłony na przelotkach tu nie występują). Mamy do dyspozycji jeden rodzaj zasłon w wymiarach 140x175 cm, pozostałe zasłony mają 140x300 cm. Czy znajdziemy w ofercie sieciówki zasłony zaciemniające Jysk ze wzorem? Po takie kolekcje musimy się wybrać do innych sklepów, Jysk oferuje wąską paletę kolorystyczną. Zasłona zaciemniająca z tej oferty może mieć kolor: jasnoszary, ciemnoszary, zielono-szary lub niebiesko-szary. Taki produkt świetnie sprawdzi się w aranżacji utrzymanej w stylu skandynawskim - jego stonowana powierzchnia podkreśli walory takiego nieco surowego wnętrza.

Dlaczego warto wybrać zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające są idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz uzyskać głęboki sen lub po prostu chcesz się wyciszyć. Ponadto chronią oczy przed światłem i mogą pomóc osobom cierpiącym na bezsenność. Zasłony te są również łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ można je łatwo wytrzepać lub uprać w pralce. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty, aby skracać zasłony, które są zbyt długie, możemy ciekawie ułożyć na podłodze nadmiar materiału i uzyskać efekt buduaru.

Zobacz także:

Jak uszyć zasłony zaciemniające?

Najpierw trzeba kupić tkaninę, która jest gruba i nie przepuszcza światła - tylko taka zapewni prywatność. Tkanina ta musi być również miękka, aby zapewnić przytulny odbiór wizualny. Ponadto należy kupić specjalne metalowe kółka, jeśli planujemy zasłony na przelotkach - drugi typ to zasłony na taśmie, a tę bez problemu kupimy w sklepach z firankami i zasłonami. Łatwiejsza i szybsza będzie druga opcja.

Po zebraniu niezbędnych materiałów można rozpocząć szycie zasłon zaciemniających. Najpierw trzeba wyciąć tkaninę na odpowiednią wielkość - pamiętając o kilku dodatkowych centymetrach na zakłady. Szyjąc zasłony samodzielnie możemy przyjąć dowolny rozmiar, na przykład 140x250 cm, 140x270 cm lub 140x300 cm. Jeśli przypadł nam do gustu materiał z oryginalnym wzorem, który nie należy do tkanin typu blackout, wystarczy zszyć ze sobą dwie tkaniny, czyli dodać od wewnętrznej strony zasłony tkaninę, która nie przepuszcza światła. Należy zszyć boki tkaniny razem, a następnie przeszyć dolną krawędź.

Zasłony zaciemniające: na kółkach (Kod: 321-269-53) i na szelkach (Kod: 293-269-15) - Dekoria
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Motyw kwiatowy w sypialni
Modne łóżko do sypialni
Sypialnia bez okna - jak ją urządzić?

Skomentuj:

Zasłony zaciemniające, czyli jak zadbać o komfortowy sen. Sposób na blackout

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej