Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tkaniny: modne wzory. Jakie materiały wybrać?

Teskt: Edyta Jabłońska

Tkaniny mają moc - gdy pogoda w kratkę i masz już dość chłodu, to właśnie one najlepiej ocieplą wnętrza domu lub mieszkania. Wybierz koce, pościel, zasłony oraz poduszki w popularne i lubiane wzory. Przede wszystkim wspomnianą kratkę albo paski, a może wolisz groszki? Zobacz, jak wykorzystać tkaniny w aranżacjach.

tkaniny
Oprócz tradycyjnych wzorów znajdziesz też nowoczesną odsłonę kraty.
IKEA

Tkaniny na metry - jaki wzór wybrać?

Tkaniny wiele potrafią. W jeden dzień możesz zmienić wygląd wnętrza i nadać mu wyjątkowy charakter. Wystarczy wybrać te właściwe. Jesienią chętnie sięgamy po grube pledy i puchate poduszki, które do wnętrz wprowadzają przytulny nastrój. Nie zapomnij też o zasłonach, po zmroku zadbają one o twoją prywatność. Natomiast w ciągu dnia w oknach niech wiszą delikatne, przepuszczające dużo światła firany – pamiętaj, że właśnie dziennego światła najbardziej nam teraz będzie brakowało. A jaki wzór tkaniny na metry wybrać? Tu są nieograniczone możliwości, ale aby w nich nie utonąć, wybrałam propozycje w trzech najbardziej znanych wariantach.

Zobacz także:

tkaniny
Wzory w aranżacji
Autor: Photographee.eu/Shutterstock

Tkaniny w kratę

Ten wzór ma chyba najwięcej znanych przedstawicieli, bo kto nie zna szkockiej kraty, pepitki czy kratki Burberry? Z tą ostatnią wiąże się ciekawa historia. Do roku 1964 wzór tkaniny w kratę były najczęściej spotykane w męskich ubraniach, nie tylko Szkotów. Oczywiście kraciaste stroje nosiły też kobiety, ale dżentelmeni z Wysp Brytyjskich wręcz uwielbiali ten wzór, a książę Walii miał nawet własny – królewską kratę. Tak było do dnia, w którym żeńska drużyna Anglii na lotnisku, tuż po przylocie do Tokio na letnie Igrzyska Olimpijskie, zdjęła trencze i złożyła je w taki sposób, że kratkę znanej już wówczas marki Burberry, z której była uszyta podszewka, mógł zobaczyć cały świat. Odtąd stała się popularnym wzorem damskich szali, torebek i garsonek. Równie pięknie jak na kobietach i mężczyznach, tkaniny w kratę prezentują się we wnętrzach, dlatego wybierz tekstylia w ten, iście królewski, wzór.

Zobacz także:

Tkaniny w paski

Historia tkanin w paski nie jest tak chlubna, a już z pewnością żaden europejski król nie szczyciłby się takim ubraniem. Dlaczego? Wszystko zaczęło się od biblijnego zakazu łączenia dwóch różnych przędzy w jednej tkaninie. Stąd w sztuce i literaturze pasiasty wzór zaczęto przypisywać negatywnym postaciom, np. prostytutkom. Jeszcze długo kojarzono go z ludźmi z tzw. nizin społecznych, a nawet wręcz wykluczonych. Całą tę historię bardzo ciekawie opisał Michel Pastoureau w książce „Diabelska materia. Historia pasków i tkanin w paski”. Na szczęście dziś dalecy jesteśmy od dawnej symboliki, a tkaniny w paski są wręcz pożądane, nie tylko na ubraniach, ale również we wnętrzach. Ten wzór ma wiele pozytywnych odniesień, kojarzy się z wakacjami czy elegancją markowych koszul. Trzeba jednak podkreślić, że bardziej niż gładkie, tkaniny w paski przyciągają wzrok (zwłaszcza zestawienie kontrastujących barw) i są mocnym akcentem, dlatego warto je stosować z umiarem lub przełamywać bardziej delikatnym, np. kwiecistym deseniem.

Groszki - figlarny wzór na tkaninie

Tu historia jest krótka, zwiewna i bardzo kobieca. Można by powiedzieć, że groszki na tkaniny weszły tanecznym krokiem. Najprawdopodobniej w XIX wieku po raz pierwszy padło określenie „polka dots”, odnoszące się do tkaniny ozdobionej tej samej wielkości kropkami ułożonymi w równych odstępach. Nawiązywało ono do sukienek tancerek tego popularnego tańca, które często były szyte z tkanin w groszki. Pod koniec - i po II Wojnie Światowej - wzór ten (wówczas w pastelowych kolorach) rozpowszechnił trend pin-up. Jego znaną przedstawicielką jest Merlin Monroe, a opisuje on piękne, ubrane w zwiewne sukienki dziewczyny, nie tylko te realne, ale często malowane na plakatach. W budowaniu popularności groszków miały też swój udział dwie wielkie osobowości – Walt Disney (tworząc postać Mimi ubraną w sukienkę i kokardę w groszki) oraz Christian Dior (pokazując ten wzór na sukni z kultowej kolekcji New Look). Być może właśnie te wydarzenia sprawiły, że wzór symetrycznych kropek wpasowuje się w styl vintage, obecnie bardzo modny i nieodzownie kojarzony jest z dziewczęcą figlarnością.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tkaniny: modne wzory. Jakie materiały wybrać?