Zasłony na nietypowe okna. Jak zamówić zasłony szyte na wymiar?
Masz niestandardowy rozmiar okien? Potrzebne ci zasłony szyte na wymiar. Zobacz, jak prawidłowo dobrać miarę i o czym pamiętać przy zamawianiu zasłon. Zasłony gotowe czy na wymiar – co wybrać?
Zasłony gotowe to rozwiązanie proste i szybkie, ale niekoniecznie sprawdzi się na wszystkich oknach. Zasłony gotowe mają bowiem to do siebie, że występują tylko w typowych rozmiarach. Jest wielce prawdopodobne, że będą idealnie pasowały do okien w budownictwie wielorodzinnym, gdzie utrzymuje się znormalizowane rozmiary stolarki otworowej. Jednak w domach projektowanych na indywidualne zamówienie, gdzie rozmiar okna uzależniony jest od ilości miejsca na ścianie, wielkości pomieszczenia, a czasem od fantazji projektanta (to dotyczy szczególnie okien o nietypowych kształtach) zasłony gotowe najpewniej się nie sprawdzą. Problem polega bowiem na tym, że zasłony muszą mieć ściśle określone wymiary, by elegancko prezentowały się na oknie. Tu już nawet odstępstwo kilku centymetrów jest bardzo poważnym faux-pas aranżacyjnym. Dlatego, odpowiadając na pytanie: zasłony gotowe do gotowych mieszkań, zasłony na wymiar do indywidualnych projektów. Takie podejście do tematu pozwoli uniknąć wielu rozczarowań.
- Obecnie możemy zamówić zasłony szyte na wymiar bez wychodzenia z domu, wystarczy np. odwiedzić stronę naszego sklepu internetowego, wybrać tkaninę, wpisać wysokość, szerokość zasłony, wybrać wykończenie. Cena za gotową zasłonę będzie widoczna od razu. Oczywiście, jeśli mamy jakieś specjalne wymagania lub wskazówki możemy je dopisać w trakcie składania zamówienia, a zostanie to uwzględnione w procesie szycia. Wszystko to dla komfortu naszych klientów - mówi Alina Dobrzańska, właścicielka marki i sklepu alena-firany.pl.
Zasłony gotowe produkowane są w określonej, raczej wąskiej, liczbie wzorów i kolorów. Zamówienie zasłony na wymiar to często jedyny sposób na dekorację okna zgodną z projektem, także w budownictwie wielorodzinnym.
Zasłony na nietypowe okno – jak upiąć
Nietypowe okna nie zawsze wymagają oryginalnego upięcia. W większości przypadków stosuje się standardowe sposoby, a więc przelotki, taśmy marszczące, flexy i żabki. Jednak warto pamiętać, że sposób upinania pozwala na poprawienie proporcji, szczególnie w przypadku okien bardzo wąskich i wysokich lub bardzo szerokich i raczej niskich.
Wąskie i wysokie okno można wizualnie obniżyć, a więc i poszerzyć, wieszając zasłony na szelkach. Będą wówczas nieco krótsze, a więc optycznie obniżą okno. Wąskie okno można trochę poszerzyć, upinając na dzień zasłony po bokach za pomocą taśm lub chwostów.
W przypadku szerokiego i niskiego okna problemem jest raczej jego wysokość, bo szerokie okna zawsze są mile widziane. Zresztą optyczne zwężenie jest dość proste – wystarczy nie odsłaniać zasłon do końca, ale pozwolić im przesłonić boczne fragmenty szyb. Dla wizualnego podniesienia okna dobrze jest powiesić zasłony na przelotkach lub flexach. Zasłonią wówczas karnisz i sprawią, że okno wyda się wyższe. Sam karnisz powinien być przyczepiony do sufitu, a nie jak zazwyczaj, do ściany.
Zasłony na okno dachowe na dwa karnisze
Okno dachowe jest szczególnym wyzwaniem w przypadku szycia zasłon na wymiar. Taka zasłona musi dopasować się do kształtu dachu, szczelnie osłonić okno, jednocześnie wpisać się w ogólną dekorację pokoju i zachować wszelkie standardy obowiązujące przy szyciu zasłon.
Długość takiej zasłony ustala się, mierząc odległość od karnisza do połączenia dachu ze ścianą, następnie od ściany do podłogi. Szerokość zasłony jest bezpośrednio powiązana z szerokością karnisza. Będzie o tym poniżej.
Aby zasłona na okno dachowe nie odstawała od ściany, będą potrzebne dwa karnisze. Jeden wiesza się tradycyjnie nad oknem, drugi w miejscu styku dachu i ściany. Sam sposób wieszania zasłony zależny jest od sposobu upinania. Zasłony na żabkach, flexach i taśmach marszczących przekłada się przez dolny karnisz. Wyjątkiem są zasłony na przelotkach. Jeśli górny karnisz przechodzi przez przelotki, to samo powinien robić dolny. To bardzo oryginalne i chętnie stosowane rozwiązanie, które pozwala wygodnie przesuwać zasłonę na dwóch karniszach. Warunkiem jest bardzo dobre wzięcie miary.
Zasłony na wymiar – jak wymierzyć długość
Długość zasłon mierzy się od karnisza do podłogi. Przy czym trzeba pamiętać, że sposób upinania będzie miał wpływ na ostateczny rozmiar. Zasłony na przelotkach i flexach zasłaniają karnisz i są nieco dłuższe od zasłon wieszanych na żabkach lub szelkach.
Przyjęło się, że zasłona powinna kończyć się około dwóch centymetrów nad podłogą. W tych pomieszczeniach, w których zasłony nie będą zasłaniane na noc można zastosować ciekawy zabieg dekoracyjny – końce zasłon mogą opierać się o podłogę lub nawet na niej leżeć. Wówczas zasłona musi być odpowiednio dłuższa.
W każdym przypadku do pobranej miary trzeba dodać około dwudziestu centymetrów na obszycie góry i dołu.
Zasłony na wymiar – jak wymierzyć szerokość
Szerokość zasłon uzależniona jest od rozmiaru karnisza, a dokładniej od odległości między ogranicznikami na nim. Szerokość zasłony niemarszczonej będzie równa tej odległości. Już drobne marszczenia wymagają dwukrotności szerokości karnisza. W przypadku gęstych i drobnych marszczeń szerokość firany może być nawet czterokrotnością szerokości karnisza. Ostateczny efekt zależy od sposobu marszczenia. W przypadku wątpliwości warto poradzić się specjalisty.
- Więcej o:
Kwietniki – jak wprowadzić więcej roślin do wnętrz?
Dywany Komfort - klucz do stylowego i przytulnego wnętrza
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej