Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Żylistek

Anna Morleo
Żylisytek - Fot. Shutterstock/Branko Jovanovic

Żylistek (Deutzia Thunb.) to krzew ozdobny z rodziny hortensjowatych. Obejmuje około 70 gatunków. W naturze występuje w Azji Wschodniej i Środkowej oraz w Ameryce Środkowej. W polskich ogrodach nadal rzadko spotykany, chociaż, ze względu na łatwą uprawę i piękne kwitnienie, zdobywa coraz więcej zwolenników.

Żylistek - jak wygląda?

Żylistki to bardzo dekoracyjne, niewysokie lub czasem nawet karłowe krzewy, o wysokości od 0,5 metrów do 3 metrów. Mają sztywne, wyprostowane i rozgałęzione pędy, pokryte cienką, brązową korowiną. Liście żylistków są na ogół dość duże, jajowate, zielone, na brzegach piłkowane, często pokryte delikatnymi włoskami. Największa ozdobą tych krzewów są kwiat w kolorze białym lub różowym. Tworzą one gęste, liczne, zwisające kwiatostany, złożone z wielu niedużych, dzwonkowatych lub gwiazdkowych kwiatów. Żylistki kwitną od maja do lipca.  Najpopularniejsze gatunki żylistków, jakie możemy spotkać w polskich ogrodach, to: żylistek szorstki, żylistek mieszańcowy, żylistek wysmukły  i żylistek różowy.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany żylistków

Żylistek szorstki

Żylistek szorstki to bardzo dekoracyjny krzew liściasty, który wyróżnia się niezwykłą obfitością kwitnięcia. Dorasta do około 3 metrów wysokości. Jego pędy są wyprostowane, szorstkie i sztywne. Roślina tworzy wzniesiony, krzaczasty pokrój. Żylistek szorstki posiada piękne, ciemnozielone, jajowate, mocno poząbkowane  i ostro zakończone liście, które z obu stron są owłosione. Kwitnie, bardzo obficie, na przełomie czerwca i lipca.  Kwiaty są duże i białe lub białe wewnątrz kwiatu, a na zewnątrz różowe. Tworzą bardzo gęste, zwisające, wiechowate kwiatostany.

Żylistek szorstki nie jest rośliną trudną w uprawie. Pięknie kwitnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i nieznacznie zacienionych. Potrzebuje bardzo wilgotnego podłoża, szczególnie w okresie kwitnienia. Preferuje glebę żyzną i próchniczą, o lekko kwaśnym odczynie. Żylistek szorstki dobrze znosi cięcie, które wywołuje u niego silne rozkrzewienie. Jego szeroki pokrój idealnie sprawdza się w dużych ogrodach i parkach. Średnia cena sadzonki żylistka szorstkiego to 4-12 złotych.

Najpopularniejsze odmiany żylistka szorstkiego  to:

Żylistek mieszańcowy

Żylistek mieszańcowy jest znacznie rzadziej spotykany w polskich ogrodach niż żylistek szorstki. Dorasta do 1–2 metrów wysokości. Liście żylistka mieszańcowego są duże, ciemnozielone, pokryte rozgałęzionymi włoskami. Posiada wyprostowany pokrój i grube, proste pędy. Kwitnie w okresie czerwca i lipca, na kolor ciemnoróżowy. Kwiaty mają gwiazdkowate, rozłożone płatki i są zebrane w luźne wiechy. Żylistek mieszańcowy preferuje stanowiska w miejscach słonecznym i półcienistym, osłoniętych od wiatru. Najlepiej rośnie w glebie próchniczej i wilgotnej. Źle znosi suszę i ciężkie zimy. Najpopularniejsze odmiany żylistka mieszańcowego to:

Średnia cena sadzonki żylistka mieszańcowego to 5-15 złotych.

Jak zabezpieczyć żylistek przed zimą

Żylistek wysmukły

Żylistek wysmukły to najniższy z żylistków. Osiąga wysokość od 0,5 metra do 1 metra. Ma gęste, rozłożyste pędy i duże, lancetowate, dwubarwne liście (jasnozielone z kremowo-żółtą). Kwiaty są białe, pojedyncze, pięciopłatkowe, zebrane w wiechy lub grona. Kwitnie na  przełomie maja i czerwca.

Żylistek wysmukły lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Preferuje gleby próchnicze i wilgotne. Krzew jest bardzo oryginalny i mało wymagający. Gatunek odporny na zanieczyszczenie powietrza i dość dobrze znoszący niskie temperatury. Idealny do małych, miejskich ogrodów przydomowych. Cena sadzonki tego krzewu ozdobnego waha się w przedziale 4-12 złotych.

Najpopularniejsze odmiany żylistka wysmukłego to:

Żylistek różowy

Żylistek różowy jest dość rzadko spotykany w naszych ogrodach, mimo że jest niezwykle dekoracyjny. Ten gatunek żylistka jest  dość niski i nie przekracza 1,5 metra wysokości. Charakteryzuje się rozłożystym i gęstym pokrojem oraz łukowato wygiętymi pędami. Posiada gwiazdkowe, na ogół pojedyncze kwiaty, w kolorze białym lub biało-różowym, o średnicy około 2 cm. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Żylistek różowy preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, umiarkowanie wilgotne.  Jest dość odporny na niskie temperatury i łatwy w pielęgnacji, dlatego świetnie sprawdza się w zieleni publicznej. Sadzonka żylistka różowego to koszt około 4-12 złotych.

Jego najpopularniejszymi odmianami są:

Żylistek - uprawa

Uprawa tego pochodzącego z Azji krzewu nie jest bardzo wymagająca, a może przynieść wiele satysfakcji, bo roślina jest bardzo dekoracyjna.  Żylistek najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym  lub półcienistego i osłoniętym od wiatru. Roślina korzeni się płytko, dlatego najlepiej posadzić ją w glebie, która dobrze utrzymuje wilgoć, ale zdecydowanie nie na terenie podmokłym. W lato trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Ponadto, pod żylistkiem, nie należy sadzić innych roślin oraz  koniecznie trzeba zadbać o to, aby w jego sąsiedztwie nie rosły zbyt ekspansywne gatunki roslin o mocnych i długich korzeniach, mogące zabierać żylistkowi wodę . Aby krzew dobrze rósł i pięknie kwitł należy go co roku nawozić, najlepiej kompostem. Ponieważ krzewy żylistka nie są mrozoodporne, trzeba je okopczykować na zimę, a na wiosnę okrywać, np. agrowłókniną podczas przymrozków. Na szczęście, nawet jeśli krzew przemarznie to szybko odrośnie.

Żylistek - cięcie

Żylistki wymagają systematycznego przycinania. Przez pierwsze 3 lata należy wykonywać cięcie ograniczające się do usuwania uszkodzonych i przemarzniętych po zimie pędów. W kolejnych latach warto przeprowadzać cięcie odmładzające, wycinając najstarsze pędy, tuż przy samej ziemi. Cięcie należy wykonać zawsze tuż po kwitnieniu, ponieważ żylistek kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?https://ladnydom.pl/Ogrody/56,113408,19875311,jakie-krzewy-i-drzewa-najpiekniej-kwitna-w-kwietniu.html

Żylistek - rozmnażanie

Żylistki najłatwiej jest rozmnażać za pomocą sadzonek: zielnych i półzdrewniałych lub zdrewniałych. W niektórych przypadkach można również pozyskać sadzonki korzeniowe. Sadzonki pojemnikowane można sadzić przez cały rok.

Żylistek -choroby i szkodniki

Żylistki to krzewy odporne na choroby i szkodniki. Sporadycznie mogą być atakowane przez mszyce i zwójki oraz choroby grzybowe – mączniaka lub rdzę. W przypadku pojawienia się zmian należy zareagować jak najszybciej  i usunąć zainfekowane liście, a  następnie zastosować oprysk ekologiczny lub chemiczny. Warto również, w ramach profilaktyki, regularnie usuwać chwasty, aby zmniejszyć podatność krzewów żylistka na choroby.

 

 

 

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj:

Żylistek

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej