Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Postarzane podłogi drewniane: gotowe parkiety i deski

Agata Górska

Stare posadzki z drewna zachwycają unikatową kolorystyką, przebarwieniami, niepowtarzalnymi fakturami. Gołym okiem widać zapisane na nich lata - nawet jeśli zostały świeżo wyprodukowane, a my właśnie kupiliśmy je w sklepie.

Producenci oferują gotowe podłogi do złudzenia przypominające te wiekowe, szlachetnie zużyte i spatynowane. Stosowny efekt uzyskują przez wieloetapową obróbkę drewna.

Najbardziej typową techniką "starzenia" jest szczotkowanie - ma naśladować naturalną erozję drewna. Polega na mechanicznym usunięciu (jakby "wyczesaniu") miękkich włókien drewna i wydobyciu na wierzch twardszych. Szczotkowanie wykonuje się zawsze wzdłuż słojów, których rysunek zostaje przez ten zabieg pięknie uwypuklony. Drewno zyskuje wyraźną fakturę. Inne procesy postarzania, to między innymi heblowanie, dłutowanie, ryflowanie czy piaskowanie drewna. Dodatkowo, krawędzie desek bywają ścinane pod kątem (fazowane) tak, aby łączenia między nimi nabrały nieregularności.

Niektórzy producenci idą jeszcze dalej: postarzana podłoga może mieć ręcznie wykonane drobne uszkodzenia powierzchni, takie jak rysy czy wgniecenia, a nawet otworki przypominające ślady po kornikach! W niektórych seriach, w celowo "zniszczonej" desce pojawiają się imitacje napraw, np. korkowania wcześniej wyciętych fragmentów czy wypełnienie sęków szpachlą (czasem w kontrastowym kolorze).

Bardzo ważnym etapem postarzania podłogi jest wybarwianie drewna. Nowe kolory to zwykle efekt reakcji oparów amoniaku i związków wapnia z garbnikami zawartymi w drewnie.

Postarzane drewno na podłogi jest dostępne w formie klepek parkietowych, desek, ale także warstwowych paneli podłogowych.

Jakie są zalety gotowych postarzanych podłóg drewnianych?

- od razu wiemy, jaki jest efekt postarzania. Do wyboru mamy rozmaite linie stylistyczne i barwne.

- "wiekowy" jest jedynie wygląd posadzki - w rzeczywistości jest nowa, a więc: wytrzymała, trwała, odporna na wilgoć czy zmiany temperatur i można ją eksploatować bez ryzyka łatwego zniszczenia.

Podłogi z desek warstwowych mają grubą warstwę wierzchnią i są trudnopalne, nadają się więc nawet do stosowania w przestrzeniach publicznych.

Deski olejowane i woskowane są łatwe do utrzymania w dobrej kondycji - raz na rok lub dwa lata zaleca się przeprowadzić konserwację powierzchni przy użyciu bezbarwnego oleju.
    Więcej o:

Skomentuj:

Postarzane podłogi drewniane: gotowe parkiety i deski