Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lakierowanie podłogi z desek

Jan Wrześniak

W domu na działce mam podłogę z desek sosnowych. Drewno jest surowe, nieimpregnowane. W jaki sposób je zabezpieczyć, aby się nie zniszczyło? Czy wystarczy tylko pomalować je lakierem? Leszek P.

lakierowanie drewnianej podłogi
Przed nałożeniem lakieru powierzchnię surowego drewna należy zabezpieczyć podkładem
Fot. Leszek Puławski
Każda podłoga z surowego drewna powinna być zabezpieczona. Najczęściej stosuje się do tego lakier, który tworzy odporną i trwałą powłokę. Czasem konieczne jest również zastosowanie podkładu.

Koniecznie z podkładem

W domu letniskowym, który nie będzie ogrzewany, a wilgotność powietrza jesienią i wiosną będzie duża, konieczne jest wcześniejsze zaimpregnowanie podłogi odpowiednim preparatem. Zabezpieczy on deski przed grzybami pleśniowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie. Zapobiegnie też ciemnieniu drewna, uwypukli jego strukturę oraz zmniejszy zużycie lakieru nawierzchniowego.

Do malowania drewna najlepiej wybrać lakier poliuretanowy. Tworzy on powłokę twardszą i odporną na ścieranie, zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych.

Jak polakierować podłogę z desek

Do lakierowania podłóg najczęściej używa się wałków lub pędzli. Wygodnym rozwiązaniem są specjalne aplikatory, dołączane do lakierów. Jedno pociągnięcie wystarcza na równe rozprowadzenie preparatu na dużej powierzchni, dzięki czemu maluje się szybko. Dodatkowym ułatwieniem jest długa rączka, która umożliwia pracę w pozycji stojącej.

Lakier nakłada się w 2-3 warstwach. Po wyschnięciu pierwszej, powierzchnię należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i starannie ją odpylić. Jeżeli wszystkie warstwy lakieru chcemy nakładać tym samym narzędziem, w przerwach należy je przechowywać w odpowiednim rozpuszczalniku, następnie dokładnie umyć i osuszyć.

Zobacz wideo o drewnie sosnowym!Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Lakierowanie podłogi z desek