Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płytki ceramiczne - odbiór robót budowlanych

Jan Wrześniak

Przed rozpoczęciem prac, trzeba sprawdzić termin użycia zapraw do klejenia i spoinowania. Produkty przeterminowane lub przechowywane w nieodpowiednich warunkach nie mogą być wykorzystane.

przyklejanie płytek, montaż płytek
Zaprawa klejąca powinna być nałożona na spód płytki i na podkład
Fot. Mapei
Takie preparaty nie mają odpowiednich właściwości. W efekcie posadzka może się odspajać, a spoiny - wymywać lub wykruszać.

Przed wykonaniem posadzki w łazience, warto zwrócić uwagę na to, czy ściany wokół wanny, kabiny prysznicowej i umywalki zostały pokryte masą lub folią przeciwwilgociową w płynie. Ma ona zwykle kolor żółty, niebieski lub zielony.

Podczas układania płytek na podłodze wykonawca może wyeliminować jedynie niewielkie nierówności podkładu przez zwiększenie grubości zaprawy klejącej; większe natomiast wymagają wykonania wylewki samopoziomującej.

Przestrzenie między płytkami ceramicznymi powinny mieć jednakową szerokość. Do niej dostosowuje się zaprawę do spoinowania i dokładnie wypełnia pustą przestrzeń.

Posadzka musi być na całej swojej powierzchni dobrze połączona z podkładem. To test tego, czy wykonawca nakładał zaprawę na spód płytki i podłoże. By to sprawdzić, trzeba dokładnie opukać posadzkę, zwłaszcza tę wykonaną z płytek o bardzo dużym formacie (większym niż 30 × 30 cm). Głuche odgłosy świadczą o braku kleju pod okładziną.

Spoiny powinny tworzyć linie proste; dopuszczalne odchylenie może wynosić nie więcej niż 2 mm na metr i 3 mm na całej długości lub szerokości pomieszczenia.

Na powierzchni płytek nie powinno być plam po zaprawach. Dobry wykonawca nie pozostawi po sobie takich śladów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Płytki ceramiczne - odbiór robót budowlanych