Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklane balustrady - projekt, wykonanie i montaż

Faustyna Ostróżka

Szkło to delikatny materiał budowlany. Poddawany różnego rodzaju procesom chemicznym jest jednym z najtrudniejszych surowców montażowych. Dlatego projekt i instalowanie szklanej balustrady do schodów najlepiej oddać w ręce profesjonalistów.

szklana balustrada, balustrada ze szkła, schody
Szklane balustrady to świetny element aranżacyjny wnętrza
Fot. Glass House, usługi szklarskie
Projekt i wstępna ocena balustrady

Aby szklana balustrada spełniała dobrze swoją funkcję dekoracyjną, użytkową i służyła nam przez długie lata, istotne jest wykonanie jej poprawnego projektu. A najlepiej jest projekt oddać w ręce architekta. Na podstawie swojej wiedzy oraz pomiarów dokona on wyboru szkła o odpowiedniej grubości, wytrzymałości i funkcjonalności.

Jeżeli nie zasięgniemy porady architekta, projektem balustrady może zająć się firma ją wykonująca. To ona wraz klientem zdecyduje o pomyśle na formę balustrady, wybierze szkło, a także przeliczy i rozrysuje wszystkie elementy mocujące. Zwykle firmy oferują kompleksowe usługi dla swoich klientów. Ten proces trwa, aż do pełnego zadowolenia klienta i wykonawcy. Pierwszy musi mieć pewność, że wszystko zostanie zaprojektowany zgodnie z jego upodobaniami, drugi natomiast, że całość jest możliwa do zamontowania.

Poza głównym pomysłem na projekt balustrady ważne jest wybranie dodatków do niej. Trzeba zastanowić się, czy chcemy, aby wykończenia i detale montażowe naszej balustrady były z drewna lub też z metalu. W przypadku drewna, dla firmy wykonawczej istotne jest, czy będzie to na przykład drewno lite. Jeśli tak, trzeba koniecznie zasięgnąć opinii stolarza, który doradzi jakiego rodzaju drewno wybrać, jakiej grubości, tak, aby wszystkie elementy balustrady tworzyły idealnie zespojoną konstrukcję.

Na koniec wstępnej oceny i projektu fachowiec oblicza ilość rotuli(zdjęcie) - czyli komponentów, które "trzymają szkło" - oraz ich wytrzymałość. Zarysowuje, w którym miejscu na schodach (zakładając, że montujemy balustradę do schodów) będą przykręcane. To istotny etap. Architekt nie może pominąć konstrukcji, wylewki czy zbrojenia.

Rotule wykonane ze stali nierdzewnej składają się z kilku części. Pierwsza z nich to element w środku policzka schodowego tzw. element stabilizujący. Kolejna to element dystansowy (pozwalający na utrzymanie szkła w odpowiedniej odległości od np. krawędzi betonowych). W tym wypadku są różne zależności pomiędzy jego długością i ciężarem. Najczęściej element dystansowy ma długość 1,5 cm. Jeśli zażyczymy sobie nieco większy, firma musi dokładnie go przeliczyć, rozrysować i dopiero wówczas zlecić jego wyprodukowanie. Ostatni to element dociskowy. Do jego zamontowania profesjonaliści używają klucza dynamometrycznego, który pozwala na określenie odpowiedniej siły nacisku. Dzięki idealnemu wyważeniu będziemy mieć pewność, że szkło nie pęknie, ani nie powstaną w nim żadne naprężenia. Jest to niezwykle ważne. Każda balustrada "pracuje", i źle dokręcona rotula może z biegiem czasu ulegać obluzowaniu i grozić zniszczeniu czy nawet zawaleniu szklanej balustrady.

Poręcz balustrady

Kolejnym ważnym elementem jest poręcz i wykończenie balustrady. Tutaj mnogość pomysłów jest ogromna. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, czy zdecydujemy się na drewno, czy metal, wszystkie komponenty muszą zostać dokładnie przeliczone pod względem konstrukcyjnym.

Klienci często decydują się przy projektowaniu balustrad na połączenie szkła z metalem. Jest to wizualnie bardzo ciekawa koncepcja, choć sensualnie, metal jest dość chłodny w odbiorze. Ci, dla których efekt ciepła w dotyku jest najważniejszy, decydują się na drewno.

Szklane elementy balustrady

Szklane elementy to najważniejsza część balustrady. Podczas projektowania przeliczane są na zasadzie prostokąta opisanego na danym fragmencie (np. rombie). Szkło do balustrad, to szkło złożone z 2 warstw szkła hartowanego, dodatkowo sklejonego na folii, zwykle o grubości 15 lub 19 mm. Przy dużych szybach ważne jest dokładne oszacowanie jego wagi w stosunku do wytrzymałości rotuli i poręczy. Szkło musi być równe i zachowane w jednej płaszczyźnie. Musi mieć swój rytm - w tym tkwi trudność odpowiedniego doboru i wykonania.

Cięcie i obróbka szkła

Podczas obróbki szkła niezbędne jest całe mnóstwo elementów i narzędzi, które niejednokrotnie znają tylko specjaliści. Firmy zaopatrzone są zazwyczaj w żurawie z przyssawkami, które transportują szklane bloki. Bardzo istotna jest wiedza jak kłaść szkło, w jaki sposób się z nim poruszać, jak ono funkcjonuje. Przy tego rodzaju pracach ważne jest odpowiednie ubranie i skórzane nakładki na ręce. Aby móc wiercić w szkle konieczna jest specjalna wiertarka i wiertło. W newralgicznym punkcie chroni ona taflę przed pęknięciem. Cięcia i polerowania szkła nie można robić więc w domowych warunkach.

Na koniec obróbki szkło zostaje zahartowane w odpowiednim piecu, aby nabrało pewnych właściwości, między innymi by zwiększyć jego wytrzymałość i bezpieczeństwo. Szkło po procesie hartowania jeśli się rozbije, to jego kawałki będą drobne i nieraniące.

Montaż szklanej balustrady na budowie

Kiedy uda nam się już zamknąć wszelkie kwestie projektowe z architektem, a poszczególne elementy balustrady zostaną wyprodukowane i przygotowane, czas przejść do prac montażowych.

Na początku szklane elementy muszą zostać bezpiecznie przetransportowane na miejsce budowy. Do przewozu służą stojaki na samochodzie lub, przy bardzo dużych taflach szkła, skrzynki z okładzinami np. gąbczastymi, styropianowymi, które chronią powierzchnię przed porysowaniem. Szkło na poziom parteru wnoszą ludzie, a na wyższych piętrach powinien dla bezpieczeństwa zrobić to dźwig.

Kiedy mamy już wszystkie elementy zgromadzone w jednym miejscu, monterzy przy pomocy specjalistycznej wiertarki łączą je ze sobą. Pośpiech przy montażu szkła jest niewskazany. Ewentualny odprysk w materiale oznacza bowiem konieczność wymiany całego szklanego bloku. Tutaj nie da się już nic dokleić czy zamalować.

Na koniec całego procesu, przy odbiorze prac, firma powinna dać klientowi certyfikat, że wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką, na podstawie wiedzy oraz przeliczeń.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu Pani Joannie Grunwald - Prezes Firmy Glass House

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Szklane balustrady - projekt, wykonanie i montaż