Za wyrzucanie śmieci do lasu...

Gmina przy pomocy straży miejskiej powinna kontrolować, jak właściciele nieruchomości wywiązują się z obowiązku utrzymania porządku i czystości. Strażnicy miejscy mają nie tylko prawo prosić o okazanie rachunków za usługi firmy wywożącej śmieci, lecz także kontrolować nielegalne wysypiska śmieci. Wokół osiedli, wzdłuż dróg czy na prywatnych nieogrodzonych i nieużytkowanych działkach często pozostawiane są nie pojedyncze śmieci, lecz zapakowane w foliowe worki odpady pochodzące z prywatnych domów. Taki proceder dotyczy również lasów. Nielegalne śmietniska leśne powinna kontrolować straż leśna.

Uwaga! Za wyrzucanie śmieci w nielegalnych miejscach grozi kara grzywny w wysokości orzeczonej przez sąd grodzki. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Jeżeli osoba ukarananie zapłaci grzywny, można tę karę zamienić na pracę społecznie użyteczną, a gdyby ukarany nie zgodził się na to - na karę aresztu (do 30 dni).

Jak takie kontrole wyglądają w praktyce? To zależy od miejsca w kraju - nie trzebawybierać się na wycieczkę do lasu, by przekonać się o ich skuteczności. Są jednak gminy zaangażowane w działalność na rzecz ochrony środowiska i uświadamiania obywateli co do ich obowiązków.Nie czeka się tam na przyłapanie na gorącym uczynku - pracownicy wydziałów ochrony środowiskasami kontrolują dzikie śmietniska i nakładają karyna sprawców. Osobę, która pozostawiła śmieci, wbrew pozorom można łatwo znaleźć, sprawdzając,co się wśród śmieci znajduje.

Zobacz projekty domów

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Za wyrzucanie śmieci do lasu...
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX