Jasne wnętrze

Mieszkanie utrzymane w duchu surowej, wyrafinowanej prostoty. Pełne nietypowych rozwiązań.

Ulubionym stylem wnętrzarskim Krzysztofa - biznesmena, który z sukcesem dzieli swoje życie między Nowy Jork a Warszawę - jest elegancki nowojorski minimalizm z luksusowymi materiałami wykończeniowymi i doskonałej jakości designem. Jego  kawalerkę, położoną w centrum Warszawy na skraju malowniczego parku, oglądam w towarzystwie projektantek Małgorzaty Muc i Joanny Scott z pracowni Muc & Scott Interiors. W dniu, w którym się spotykamy, Krzysztof siedzi już na walizkach - kolejny miesiąc spędzi po drugiej stronie Atlantyku. Wchodzę, szybko zdejmuję płaszcz i siadam - przy białym, lakierowanym stole, pomiędzy białą, lakierowaną kuchnią a pastelowym, pozbawionym akcentów barwnych salonem. Tymczasem Krzysztof, bardzo po amerykańsku, od razu rozpoczyna prezentację. - Obejrzyj mieszkanie, ale pamiętaj, że za bardzo się nie rozpędzisz - mówi z uśmiechem. - To tylko 80 metrów: salon połączony z kuchnią, poza tym jeszcze sypialnia z łazienką, wnęka z zapleczem gospodarczym oraz druga niewielka łazienka i pokój gościnny.

 

 

pomysł na wnętrze, piękne wnętrze, mieszkanie, wystrój wnętrzRafał Lipski

 

 

Dowiaduję się, że mieszkanie w stanie deweloperskim było podzielone na małe pomieszczenia, pomiędzy którymi stały solidne murowane ściany. - Mocno ingerowałyśmy tutaj w pierwotny plan - tłumaczy Małgorzata Muc. - Strefa nocna została połączona w jedną otwartą całość, a ściankę działową między salonem a pokojem gościnnym zastąpiło szklane przepierzenie. Chcąc powiększyć optycznie strefę dzienną, pod sufitem, ponad zabudową z MDF-u, umieściłyśmy prześwit - 30 cm szkła! Obu pomieszczeniom dodaje on lekkości i podkreśla ciągłość przestrzeni.

 

Mieszkanie zabieganego biznesmena przy całym swoim minimalistycznym stylu jest jednak po domowemu przytulne.

 

- Nastrój tego wnętrza nawiązuje do otoczenia, które ma w sobie coś z kurortu - stwierdza Krzysztof. Wrażenie podbijają świetlista kolorystyka (biel, kość słoniowa, pastelowa szarość) i zmysłowe walory materiałów takich jak satynowa w dotyku, olejowana podłoga czy porowaty, nieżywicowany trawertyn. No i wspaniała sypialnia! Architektki odważnie połączyły ją z łazienką w całość, w której przenikają się funkcje obu pomieszczeń. Wannę ustawiły pośrodku, a prysznic oddzieliły zaledwie taflą szkła. Jedynie toaleta została wydzielona ściankami, ale podobnie jak reszta nie posiada drzwi. - Mam tutaj przestrzeń prywatną, w której nie ma ani jednej klamki i żadnej bariery typu próg czy drzwi - podkreśla właściciel.

 

 

pomysł na wnętrze, piękne wnętrze, mieszkanie, wystrój wnętrzRafał Lipski

 

Zarówno ściany (w łazience, a częściowo też w sypialni), jak i podłogę w części łazienkowej (tutaj zabezpieczoną żywicą) wyłożono trawertynem.

Ten sam materiał odnajdziemy na podłodze w kuchni oraz w przedpokoju. Tak potraktowany naturalny kamień robi wrażenie ściany wylanej ze szlachetnego betonu. - Trawertyn jako materiał o cieplejszej tonacji zastąpił tutaj charakterystyczny dla minimalizmu, zimny z natury beton - wyjaśnia Joanna Scott. Zgodnie z intencją projektantek wszystkie inne naturalne elementy wystroju, takie jak drewno podłogi czy tkaniny, również ocieplają to surowe wnętrze. Równocześnie zaawansowane technologicznie tworzywa, jak tafle szkła czy połyskujące płaszczyzny białego MDF-u, nie stanowią dysonansu wobec "natury".

 

Apartament Krzysztofa jest pełen cudów nowoczesnej technologii.

Wystarczy wcisnąć ukryty guzik, by podświetlić szklaną ścianę między salonem a pokojem gościnnym. Inny przycisk uruchamia zainstalowaną między taflami szkła zasłonę, która rozsuwa się niczym wachlarz. - W ten prosty sposób mogę szybko powiększyć optycznie przestrzeń salonu - wyjaśnia właściciel. Wyrafinowane zestawienie materiałów naturalnych i syntetycznych przywodzi na myśl niektóre rozwiązania klasyków modernizmu, jak choćby słynny Pawilon Barcelona Miesa van der Rohe. Zapewne dlatego znakomicie odnalazł się tutaj fotel "Barcelona", którego pierwowzór stanowił wyposażenie tej historycznej budowli.

dom i wnętrze na wideo

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Wytrawne kolory, gzymsy na ścianach i lekkie lniane zasłony dodają wnętrzu paryskiego szyku. Sofa Night&Day, proj. Patricia Urquiola, fotele Doda, proj. Ferruccio Lavani Motleni, dywan Mystic Kymo

Designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu
  • Sofa "Stella" ze sklepu Who's Perfect w Berlinie. Dywan i świecznik znalezione na berlińskim pchlim targu. Regał według projektu gospodyni wykonał miejscowy stolarz Krzysztof Kaczmarski. 

Dom w Brodnicy otwarty na naturę
  • Na pierwszym planie: robione na zamówienie szezlongi. Piękne i praktyczne, bo obite welurem, na którym nie widać zagnieceń. Klasyczne wnętrze
Skomentuj:
Jasne wnętrze
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX