12 najlepszych roślin na balkon

tekst: Katarzyna Jodłowska-Turek

Jakie rośliny na balkon? Maj to czas kiedy bezpiecznie możemy sadzić rośliny na balkonie. Wybrałam dla Was te, które pięknie kwitną , nie są wymagające a z ich pielęgnacją poradzi sobie nawet laik.

Rośliny na balkon
Rośliny na balkon
Fot. Stars for Europe

By dobrze wybrać rośliny na balkon czy taras przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie warunki na nim panują. Na balkonie ocienionym przez drzewa, nie sadźmy roślin wybitnie światłolubnych, a tam gdzie jest mocne słońce przez cały dzień unikajmy tych które źle tolerują promienie słoneczne. Jeśli będziemy o tym pamiętać kwiaty wybaczą nam drobne błędy pielęgnacyjne i odwdzięczą się pięknymi kwiatami przez cały sezon. Sadzonki kupujmy w sprawdzonych sklepach ogrodniczych i szkółkach. Pytajmy o odmiany najbardziej odporne na choroby, bo balkon to trudne miejsce do przetrwania.

Rośliny na słoneczny balkon

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitki można wysiewać wprost do skrzynek w kwietniu albo w maju kupić gotową rozsadę. Są to jedne z najmniej kłopotliwych roślin balkonowych. Występują w licznych odmianach różniących się kolorem kwiatów: żółtym, pomarańczowym, rudym i brązowym. Rośliny gęsto się krzewią, tworząc kopułki o wysokości 15-30 cm. Kwitną od kwietnia do pierwszych mrozów.  Jako jedne z nielicznych dobrze rosną na wietrznych balkonach.

Petunia

Najpiękniej kwitnie na słońcu, choć dobrze zniesie również półcień. Kwiaty kielichowate zdobią roślinę od maja do pierwszych przymrozków. Warto zadbać o to, by petunie nie były narażone na intensywne opady deszczu: ich kwiaty są delikatne, a duże krople wody mogą je uszkodzić. W okresie wzrastania petunii warto usuwać jej pędy oraz przekwitłe kwiatostany – pozwoli to na lepsze rozkrzewienie i przedłuży kwitnienie rośliny na balkonie.

Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?

Rośliny na balkon południowy

Wilec

Jednoroczne pnącze ma duże (do 4 cm) kwiaty barwy fioletowej, bladoliliowej różowej, białej lub niebieskiej oraz dekoracyjne liście w sercowatym kształcie. Rośnie błyskawicznie, osiągając nawet 4 m wysokości. Dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu. Wilce bez trudu otrzymamy z nasion. By stworzyć z nich ścianę zieleni, trzeba je gęsto posiać, w żyznej ziemi. Nie można zapominnać o ich częstym podlewaniu. Gdy podłoże przeschnie, od razu liście zaczną więdnąć.

Pelargonia  rabatowa

Ta najbardziej popularna roślina balkonowa jest bardzo odporna na przesuszenie. Występuje w dziesiątkach odmian. Do wyboru mamy odmiany  różnej wysokości, o kwiatach w odcieniach czerwieni, różu i bieli. Kwitnie obficie do mrozów. By zwiększyć   ilość kwiatów warto ją nawozić co 7-10 dni, regularnie podlewać, a co najważniejsze dokładnie obrywać zaschnięte kwiatostany. 

Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon

Rośliny na balkon północny

Begonia bulwiasta

To niewysoka roślina (30 cm), która szybko się rozgałęzia tworząc bardzo atrakcyjną kopułkę błyszczących sercowatych liści. Kwiaty pojawiają się od czerwca i utrzymują aż do pierwszych przymrozków. Begonie warto posadzić w sporej donicy w kwaśnej lekko przepuszczalnej ziemi. Podczas dużych upałów należy je często podlewać – nawet codziennie. Nie wolno dopuścić do zalania rośliny, gdyż wtedy szybko zgniją jej bulwy.

Lobelia przylądkowa

Ta piękna  jednoroczna roślina ma drobne, ale bardzo liczne niebieskie, fioletowe rzadziej białe lub różowe kwiatki, które zdobią skrzynki aż do jesieni. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też bardzo atrakcyjne odmiany o długich zwisających pędach. Podstawą ich pielęgnacji jest regularne podlewanie . Palące słońce szybko wysusza ziemię w doniczkach co może doprowadzić do przedwczesnego zaschnięcia rośliny.

Niecierpki

Na balkonach sadzi się zwykle niecierpek nowogwinejski o wzniesionych pędach długości 30-40 cm i dużych kwiatach, a także sułtański o lekko przewisających łodygach i kwiatach o średnicy 2-4 cm. Oba gatunki silnie się rozkrzewiają i kwitną wytrwale przez całe lato. Kwiaty przybierają różne odcienie różu, bieli, fioletu i czerwieni. Rośliny te lubią ciepłe, zaciszne miejsca i wilgotne podłoże.

Rośliny na balkon północny

Rośliny na balkon wschodni

Funkia

Funkie zwykliśmy nazywać królowymi cienia. W zależności od odmiany ich dekoracyjne liście mogą mieć jednolity zielony kolor, żółte pasy lub białe obrzeżenia i dorastać do różnej wysokości. Najwyższe odmiany rosną nawet do 1 m. Kwiaty pojawiają się w lipcu i są w kolorze fioletowym lub białym. Choć ich środowiskiem naturalnym jest cień to także w słońcu sobie poradzą. Pamiętajmy jednak wówczas o regularnym podlewaniu.

Bakopa

Ta jednoroczna roślina idealnie będzie prezentować się w wiszących donicach lub skrzynkach. Ma delikatne i sercowate liście oraz pojedyncze, białe, różowe lub niebieskawe kwiaty od czerwca do września. Dobrze czuje się nasłonecznionym stanowisku lub w lekkim cieniu. By zwiększyć kwitnienie w okresie intensywnego wzrostu możemy zasilić ją nawozem dla roślin kwitnących.

Rośliny na balkon wschodni

Żurawka

Żurawka to niezbyt wysoka roślina (40 cm). Jej największą ozdobą są liście. W zależności od odmiany mogą być: kremowo-żółte z zielonym brzegiem i zielonymi plamami, ciemnozielone, jasnozielone, bordowe, purpurowe lub zielone ze srebrnymi plamami. Kwiaty mają kolor biały, czerwony albo różowy i pojawiają się od czerwca do lipca. Najlepiej czuje się na zacienionym balkonie. Roślinę należy systematycznie podlewać.

Żurawka
Żurawka
Fot. Shutterstock

Zioła na balkon

Nie ma większej frajdy niż zioła z własnego balkonu. Są dwie rośliny przyprawowe, które przydadzą się każdej kucharce, a nie wymagają za wiele troski. By mieć pewność, że nie będziemy mieć problemu z ich uprawą sadzonek nie kupujmy ich w supermarkecie tylko w sklepie ogrodniczym. 

Bazylia

Bez tej aromatycznej rośliny nie wyobrażam sobie życia. Tym bardziej mnie cieszy że jej uprawa jest bardzo przyjemna i ogranicza się do regularnego podlewania, ścinania gałązek z aromatycznymi liśćmi i szybkiego usuwania kwiatów. Takie traktowanie bazylii sprawi, że będzie szybko i zdrowo rosła i krzewiła się. Ostatnio pojawiło się wiele ciekawych odmian bazylii np. cytrynowa. Kwiaty pojawiają się w lipcu.

Mięta

Jeśli macie na swoim balkonie mało słońca to idealną rośliną będzie mięta. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas sadzenia trzeba tylko pamiętać o drenażu co zapobiegnie gniciu korzeni. Roślina będzie lepiej rosła i krzewiła się jeśli co jakiś czas będziemy przycinać jej pędy i regularnie usuwać pojawiające się kwiaty. Lepiej znosi suszę niż przelanie.

 

 

Skomentuj:

12 najlepszych roślin na balkon