Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Leśny pejzaż na tarasie. Projekt tarasu

Tekst ALDONA ZAKRZEWSKA

Okazuje się, że las może szumieć nawet w... donicy, na wysokości czwartego piętra. Najlepszym tego dowodem jest ten taras, pełen świerków, wrzosów i ozdobnych traw.

DZISIAJ NA TARASIE króluje egzotyczne drewno bangkirai; wyłożona jest nim posadzka i ścianki skrzyń dla roślin
DZISIAJ NA TARASIE króluje egzotyczne drewno bangkirai; wyłożona jest nim posadzka i ścianki skrzyń dla roślin
Fot. DANUTA MŁOŹNIAK, firma Gardenarium
Właścicielom tarasu na warszawskich Kabatach nie wystarczało leśne otoczenie domu i malowniczy widok z okna na pobliski las. Zapragnęli słyszeć szum drzew na co dzień, tuż za oknem. Na tarasie miała też zakwitnąć leśna łąka i... zazielenić się trawnik. Na szczęście projektanci - Danuta i Witold Młoźniakowie z firmy Gardenarium - mieli do dyspozycji sporą przestrzeń - powierzchnia tarasu to około 70 m2. Dzisiaj swobodny klimat aranżacji za oknem ciekawie kontrastuje z minimalistycznym wystrojem wnętrza mieszkania.

LAS, ŁĄKA I TRAWNIK

Projektanci wspominają, że na początku na tarasie królował beton (na posadzce i ścianach domu). Żeby nadać kompozycji leśny klimat, zdecydowano się zastosować drewno bangkirai (z niego zrobiona jest posadzka i skrzynie dla roślin). Ten materiał wykończeniowy jest nie tylko bardzo praktyczny i trwały, ale też ciepły w dotyku i swojski. Podniebny salon ma trochę nietypowy kształt litery L, o lekko wypukłym dłuższym ramieniu. Żeby wpasować w tę formę nową drewnianą posadzkę, konieczne było odpowiednie przycięcie desek. Z tego samego powodu również donicom należało nadać lekko wygiętą linię. Były więc robione na zamówienie. Mają też specjalną, kilkuwarstwową konstrukcję; wszystko po to, by stworzyć posadzonym w nich roślinom jak najlepsze warunki do życia (patrz ramka).

Projektantka odwiodła właścicielkę od koncepcji posiadania trawnika, przewidując, że trudno będzie strzyc trawę. Zamiast niego na tarasie pojawiła się namiastka murawy - pas kostrzewy (niskiej trawy ozdobnej), karmnika i macierzanki ciągnący się prawie przez całą jego długość. Natomiast kwitnące rośliny, posadzone w gipsowych jasnych donicach, są namiastką łąki.

RELAKS POD CHMURKĄ

Nie ma wypoczynku bez wygodnych mebli! Nic dziwnego więc, że na tym tarasie również musiał się znaleźć kącik do wypoczynku ze stołem, fotelami, a nawet grillem. Właściciele marzyli też o hamaku na stelażu, z którego można by podziwiać malowniczy widok na leśną okolicę. Pojawiło się pytanie: gdzie ulokować wszystkie te atrakcje?

Stół i fotele ustawiono w jednym z narożników tarasu, na skrzyżowaniu ramion litery L. Specjalną funkcję tego miejsca podkreśla odmienny rysunek posadzki ze skośnie ułożonych desek. Zakątek ten jest kameralny dzięki wysokim roślinom (m.in. świerkom) posadzonym w donicach. Hamak ulokowano w narożniku, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na okolicę. Nie przesłaniają go posadzone w donicach derenie strzyżone każdej wiosny. Przed wiatrem i słońcem chroni parasol miniaturowej brzozy Younga.

ZAGAJNIK W DONICACH

Najważniejszym akcentem tarasowego pejzażu są jednak rośliny. Najwyższe piętro tworzą świerki serbskie (gdy zanadto wyrosną, trzeba będzie je strzyc), derenie białe 'Sibirica', zdobiące taras również zimą dzięki ciekawej czerwonej barwie pędów. Posadzone w donicach pnącza (m.in. bluszcz, winobluszcz pięciolistkowy, winorośl japońska) wspinające się po kratkach i pergoli nie zajmują wiele miejsca, a dają wrażenie obfitości zieleni. W pojemnikach zamieszkały także miniaturowe drzewka: szczepione na pniach wiśnie i brzoza Younga oraz byliny: wrzośce, wrzosy, rośliny cebulowe (m.in. hiacynty o pełnych kwiatach), pachysandra, argyranthus, rojniki, żurawki, werbeny, złocienie krzewiaste i trawy ozdobne: miskanty chińskie, rozplenice oraz turzyce.

Pielęgnację "lasu w donicach" ułatwia zapracowanym właścicielom automatyczne podlewanie, ze sterownikiem, czujnikiem deszczu i kroplownikami poprowadzonymi do donic.

Jeśli chcemy urządzić taras lub balkon w naturalnym leśnym stylu, z pewnością najlepszym materiałem wykończeniowym okaże się drewno. Najtrwalsze jest to uzyskane z egzotycznych gatunków (np. bangkirai, bambus, teak). Jest ono nie tylko bardzo praktyczne (twarde i niewymagające konserwacji), ale też miłe dla stóp i ciepłe w dotyku...

EKSPERT RADZI

DANUTA MŁOŹNIAK, firma Gardenarium

LOKUM DLA TARASOWYCH DRZEW I KRZEWÓW. Jeśli w pojemnikach na tarasie zamierzamy uprawiać drzewa i krzewy, warto wykorzystać każdy centymetr dla korzeni. Donica powinna być więc dopasowana do kształtu tarasu i jak największa (tutaj ok. 70 cm). Aby korzenie miały więcej miejsca, skrzynie są bez dna (ziemia leży bezpośrednio na posadzce zabezpieczonej warstwą hydroizolacyjną). Ścianki pojemników są wyłożone od środka płytami poliuretanowymi chroniącymi przed mrozem nie gorzej niż styropian, a przy tym znacznie cieńszymi. Niestety, w ekstremalnych warunkach panujących na dachach i tarasach niektóre gatunki (zwłaszcza liściaste) przemarzają podczas surowych zim mimo zabezpieczenia przed mrozem. Trzeba się więc liczyć z ich ewentualną wymianą co pewien czas.Zobacz jak zmienił się taras >>
Kliknij, by obejrzeć galerię    Więcej o:

Skomentuj:

Leśny pejzaż na tarasie. Projekt tarasu