Wysokie trawy do każdego ogrodu

Wojciech PODSTOLSKI

Szumiące łany traw ozdobnych kojarzą się z otwartą, wolną przestrzenią. Piękne i pełne wdzięku, pasują do ogrodu w każdym stylu.

Trawy ozdobne należą do bardzo licznej rodziny Gramineae, tej samej co gatunki na trawniki czy zboża uprawne. Liście traw ozdobnych zachwycają swą różnorodnością. W zależności od odmiany mogą być soczystozielone, modre lub srebrzyste, a ich źdźbła cienkie albo szerokie, delikatne jak włosy dziecka bądź sztywne jak szczecina futra. Ciekawe odmiany traw ozdobnych nie zawsze są osiągnięciem współczesnych hodowców. Uprawiano je w Europie już parę stuleci temu. Na płótnach mistrzów flamandzkich widać biało paskowane liście mozgi trzcinowatej 'Picta'. W czasach wiktoriańskich rabaty w angielskich ogrodach pełne były pięknych odmian miskantów i traw pampasowych. Wyraziste, a przy tym ascetyczne w formie pokroje traw ozdobnych doskonale odpowiadają współczesnej estetyce. Szczególnie chętnie sięgają po nie projektanci z Niemiec, Skandynawii i USA.

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Mają olbrzymie zdolności adaptacyjne i niezwykle łatwo kolonizują najbardziej nawet niegościnne tereny. Zaliczane są do gatunków pionierskich, gdyż w pierwszej kolejności pojawiają się tam, gdzie zniszczona zostaje szata roślinna i odsłania się naga ziemia. Ponadto doskonale znoszą suszę i łatwo się regenerują. Ich liście rosną nawet po usunięciu wierzchołków, dzięki specjalnej strefie wzrostu zlokalizowanej u ich podstawy. To dlatego trawnik tak szybko odrasta po każdym koszeniu. Puste w środku rurkowate łodygi traw są bardzo wytrzymałe na urazy mechaniczne, nawet sponiewierane silnym wiatrem i deszczem szybko wracają do pozycji pionowej.

CO LUBIĄ?

Słońce.

Większość traw to gatunki światłolubne, zwłaszcza te o liściach srebrnych i igiełkowatych, jak np. kostrzewa sina (Festuca glauca). Na stanowiskach półcienistych można sadzić gatunki o szerokich i ciemnozielonych liściach (np. Spodiopogon).

Gleba i nawożenie.

Trawy mają stosunkowo niewielkie wymagania pokarmowe. Warto jednak starannie przygotować dla nich podłoże, aby zapewnić im wystarczającą ilość pokarmu na cały sezon intensywnego wzrostu. Powinna to być gleba bogata w próchnicę, zasilona niewielką ilością przekompostowanego obornika lub nawozu o przedłużonym działaniu. W dawkowaniu nawozów należy zachować umiar. Ich nadmiar może być przyczyną wybujałego wzrostu i wykładania się pędów. Z kolei gatunki małe i kępiaste są niewymagające, a przenawożenie może im wręcz zaszkodzić, lepiej więc ograniczyć zasilanie do minimum lub nie stosować go wcale. Zabezpieczanie na zimę. Tuż po pierwszych przymrozkach gatunki wrażliwsze (np. trzęślicę, seslerię, drżączkę) dobrze jest zabezpieczyć, okrywając ziemię wokół nich warstwą kory i liści. Niskie zimozielone gatunki najlepiej okryć gałązkami sosny. Pielęgnacja. Wraz z nadejściem cieplejszych marcowych dni możemy przystąpić do prac porządkowych. Niskie gatunki kępkowe strzyżemy, usuwając zeschłe końcówki. Pędy wyższych traw, które całkowicie obumierają na zimę, ścinamy; zostawiamy od kilku do kilkunastu centymetrów, odpowiednio do rozmiaru rośliny. Ogrzane słońcem kępy wkrótce znów ożyją i zaczną wypuszczać nowe pędy.

PODMUCHY WIATRU I PROMIENIE SŁOŃCA

Trawy są wiatropylne, dlatego ich kwiatostany mają tak delikatną budowę i poruszają się nawet przy najmniejszym wietrze. Podobnie jak całe kępy, które nigdy nie pozostają w bezruchu. Szelest i rytmiczne kołysanie, przypominające ruch morskich fal, wprowadza do ogrodu atmosferę harmonii i spokoju. Na dużych płaszczyznach obsadzonych wysokimi trawami można obserwować, jak wiatr przemyka się z jednego krańca ogrodu na drugi, poruszając kolejne kępy. Łany liści i puszystych kwiatostanów traw najpiękniej wyglądają w promieniach wschodzącego i zachodzącego słońca. Dlatego planując trawiastą rabatę, warto wziąć pod uwagę, jak i o których porach dnia będzie padać na nią światło.

TRAWY NA RABACIE

Kolorowe dywany. Z niskich i kępkowatych gatunków oraz odmian traw ozdobnych (np. kostrzew), dorastających do wysokości 30 cm, można tworzyć efektowne jedno- lub wielobarwne dywany. Warto również zestawiać je z niewielkimi bylinami lub kępami wrzosów. Polecane są też na skalniaki, suche murki kwiatowe oraz do ogrodów na dachach. Tam najlepiej sprawdzają się kostrzewy (Festuca), owies wiecznie zielony (Helictotrichon sempervirens), ostnica włosowata (Stipa capillata), sesleria błotna (Sesleria caerulea) i wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius). Rabaty bylinowe. Średnie i duże gatunki traw są niezastąpione w kompozycjach z innymi bylinami. Na rabatach kwiatowych dobrze wyglądają gatunki tworzące zwarte kępy, np. miskanty (Miscanthus sinensis), palczatka (Spodiopogon) i trzęślica (Molinia caerulea). Mogą one przez wiele lat rosnąć w tym samym miejscu i nie wymagają nadmiernej kontroli. Są mocnym architektonicznym akcentem, a jednocześnie dodają lekkości całej kompozycji. Posadzone w rytmicznych odstępach tworzą też szkielet rabaty i wprowadzają geometryczny porządek. Pośród nich doskonale wyglądają rudbekie, rozchodniki i jeżówki, a także funkie, rodgersje i bergenie. Ich duże i masywne liście pięknie się prezentują na tle delikatnych faktur liści traw. Trawy z trawami. Wielu miłośników traw ozdobnych uważa, że najpiękniejsze są rabaty z samych traw, zwłaszcza kilku gatunków o różnej wysokości i barwie liści. Takie kompozycje są łatwe w utrzymaniu i ciekawe o każdej porze roku. Zakłada się je nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także w zieleni miejskiej, przy centrach handlowych, a nawet wzdłuż dróg i autostrad.

Uwaga!

Niektóre gatunki traw są bardzo ekspansywne i szybko kolonizują otoczenie za pomocą licznych rozłogów. Należy do nich wydmuchrzyca (Leymus arenarius), spartyna 'Aureomarginata' (Spartina pectinata) oraz niektóre gatunki wodne, np. manna 'Variegata' (Glyceria maxima). Czasem kłopotliwa może być nawet popularna mozga (Phalaris arundinacea). Należy je sadzić w pojemnikach (na rabatach można je wkopać w ziemię) lub w miejscach, gdzie będą się mogły swobodnie rozrastać, nie zagrażając innym roślinom. Ich terytorium dobrze jest ogrodzić betonowym krawężnikiem, który skutecznie ograniczy ich ekspansję (trawy korzenią się płytko, więc krawężnik nie musi być zbyt głęboki).

CZTERY PORY ROKU Z TRAWAMI

Wczesną wiosną najpiękniejsza jest sesleria (Sesleria heuffleriana), już w kwietniu wypuszcza liczne kwiatostany. O tej porze ciekawie prezentują się młode pędy mozgi trzcinowatej. W maju pojawiają się pierwsze pędy miskantów i spartyny grzebieniastej. Latem ozdobą są puszyste kwiatostany śmiałka darniowego (Deschampsia caespitosa) i trzcinnika ostrokwiatowego 'Karl Foerster' (Calamagrostis x acutiflora). Jesień to prawdziwa feeria rozmaitych odmian miskanta (Miscanthus sinensis i M. saccariflorus) i rosplenicy (Pennisetum). Delikatne brązy i spłowiałe róże ich puszystych kwiatostanów królują we wrześniowym ogrodzie. Zimą ogród zdobią zielone poduszeczki kostrzew (Festuca glauca i F. scoparia) oraz Helictotrichon sempervirens. Warto zwrócić uwagę na zimową urodę zeschniętych traw i pozostawić je nie ścięte na zimę. Dla niektórych gatunków, zwłaszcza miskantów i rosplenicy, jest to wręcz konieczne zabezpieczenie dla ukrytych w ziemi pędów. Taki naturalny suchy bukiet skutecznie chroni przed zimowymi mrozami. Źdźbła traw wysychają na słomkowy kolor i efektownie wyglądają na tle zimowej bieli. Osrebrzone szadzią cieszą swym widokiem w mroźne zimowe poranki.

TRAWY OZDOBNE DO POLSKICH WARUNKÓW

Wysokie (powyżej 1,5 m)-Miskant chiński 'Silberfeder', 'Gracillimus' (Miscanthus sinensis)
-Miskant chiński 'Zebrinus', 'Rotsilber'
-Miskant olbrzymi 'Giganteus' (Miscanthus)
-Miskant (Miscanthus sacchariflorus)
-Spartyna grzebieniasta 'Aureomarginata' (Spartina pectinata)
-Trzcina pospolita 'Variegatus' (Phragmites australis)
-Trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster' (Calamagrostis x acutiflora)
-Trzęślica trzcinowata (Molinia caerulera subsp. arundinacea)
Średnie (0,5-1,5 m)-Manna mielec 'Variegata' (Glyceria maxima)
-Mozga trzcinowata 'Picta', 'Luteopicta' (Phalaris arundinacea)
-Ostnica włosowata (Stipa capillata)
-Owies wiecznie zielony (Helictotrichon sempervirens)
-Palczatka syberyjska (Spodiopogon sibiricus)
-Rosplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)
-Trzęślica modra (Molinia caerulea)
-Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius)


Niskie (do 0,5 m)-Drżączka średnia (Briza media)
-Kostrzewa sina (Festuca glauca)
-Kostrzewa (Festuca filiformis)
-Owsik wyniosły 'Variegatum' (Arrhenatherum elatius)
-Sesleria błotna (Sesleria caerulea)
-Trzęślica modra 'Variegata' (Molinia caerulea)


Skomentuj:

Wysokie trawy do każdego ogrodu