Najpiękniejsze trawy ozdobne na rabaty
Dodają lekkości niejednej rabacie. Do wyboru mamy gatunki osiągające jedynie 20 cm i takie po 2 m wysokości, odporne na suszę lub wymagające wiele wilgoci, nadające się na stanowiska słoneczne albo cieniste. Ich liście - od najzwyklejszych zielonych po pasiaste, bordowe i żółte świetnie komponują się z innymi roślinami.
Tworzy duże kępy wysokości około 150 cm. W sierpniu nad łanem liści wyrastają duże srebrzyste wiechy puszystych kwiatostanów i pozostają aż do zimy. Wymaga stanowiska słonecznego i wilgotnej żyznej gleby. W miejscach nadwodnych wygląda niezwykle efektownie. Młode rośliny nie są całkowicie odporne na mróz.
Fot. Lilianna Sokołowska
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)
Dorasta do 80 centymetrów wysokości i tworzy zwarte kępy. Liście ma wąskie i szarozielone. Kwitnie od lipca do końca września tworząc czerwonobrązowe kłosy. Wymaga stanowiska słonecznego ciepłego i osłoniętego, oraz gleby przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotnej. Jest odporna na mróz.
Fot.Syngenta Seeds
Dorasta do 40 cm wysokości. Tworzy gęste kępy bardzo wąskich, łukowato wygiętych liści, zabarwionych czerwonawo przez cały rok. Doskonale wygląda sadzona pojedynczo w ogrodzie żwirowym. Wymaga stanowiska słonecznego ciepłego i osłoniętego.
Fot. Lilianna Sokołowska
Tworzy kępki niebieskawych zimozielonych liści. Spotykana jest też pod określeniem kostrzewa sina. Wprawdzie nie zadarnia powierzchni i jest krótkowieczna, ale jest ceniona za bardzo efektowny wygląd. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych i suchych. Nadaje się do kompozycji z innymi roślinami zarówno w gruncie jak i w pojemnikach jako oryginalny akcent kolorystyczny. Łatwo się rozsiewa.
Fot. Wojciech Podstolski
Zimozielona trawa tworząca zwarte poduszki wysokości 10 cm. Rozrasta się szybko, ale starsze kępy zamierają od środka, więc trzeba je co 2-3 lata dzielić i sadzić na nowo. Lubi miejsca słoneczne. Nadaje się do ogrodu skalnego/i zadarniania niewielkich powierzchni.
Wyrasta do wysokości 80 cm. Jej liście wznoszą się prawie pionowo i mają czerwono zabarwione końcówki. Lubi stanowisko słoneczne i podłoże stale wilgotne, ale przepuszczalne. Trzeba ją okrywać na zimę.
Tworzy kępy wysokości 1-2 m. Jego liście mają poprzeczne jasne paski. Lubi miejsca słoneczne i żyzną stale wilgotną glebę. Młode okazy trzeba okrywać na zimę.
Fot. Paweł Słomczyński
Tworzy kępy biało zielonych liści osiągające 80-100 cm wysokości. Może rosnąć w słońcu i półcieniu w wilgotnym podłożu. Rozmnaża się ją przez podział.
Tworzy kępy wysokości 30-60 cm. Może rosnąć w słońcu i w półcieniu. Lubi wilgotne podłoże. Wymaga okrycia na zimę. Rozmnaża się ją przez podział.
Fot. Małgorzata Dyrska
- Więcej o:
Plamy na trawniku
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?