Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród w bieli

dr Beata J. Gawryszewska, Małgorzata Wójcik

Biel dodaje światła i przestrzeni, sprawia, że ogród ciągle wygląda "jak nowy". Poza tym, a właściwie przede wszystkim, jest zawsze modna. Jak urządzić biały ogród, żeby był interesujący przez cały rok?

Biały ogródek

Nasze ulubione miejsce w ogrodzie wyobrażamy sobie zwykle w powodzi kwiatów. Jeżeli zdecydujemy się na biel, będziemy mieli ogromny wybór - każda pora roku obfituje w biało kwitnące rośliny, a i współczesne ogrodnictwo oferuje mnóstwo nowych odmian gatunków o białych kwiatach. Poza tym biel jest nie tylko elegancka, ale i niezwykle praktyczna - rozświetla ciemne zakątki pod koronami drzew, "studzi" swym chłodnym kolorem skwar letniego popołudnia i stanowi doskonałe tło do eksponowania roślin w innych barwach.

Kolor w ogrodzie nie musi - a nawet nie powinien - ograniczać się wyłącznie do barwy kwiatów. Źródłem bieli mogą być także białe owoce, liście nakrapiane lub cętkowane na biało czy też kora drzew. Kolorystykę ogrodu mogą podkreślić dodatki i elementy małej architektury. Pomalowana na biało altana, białe meble, figurki z białego kamienia, lampy z białymi kloszami, a nawet ścieżki wysypane jasnym grysem lub piaskiem pomogą nam wykreować w ogrodzie nastrój eleganckiego białego salonu.
 

Biały ogród - Vity Sackville-West w Sissinghurst

Najbardziej znanym białym ogrodem jest ten stworzony w Anglii w Sissinghurst przez Vitę Sackville-West (1892-1962) i jej męża sir Harolda Nicolsona. Biały ogród to jeden z wielu kameralnych zakątków w tym założeniu. Jedna część jest bardziej formalna, podzielona na kwatery niskimi żywopłotami z bukszpanu. W drugiej części plamy kwitnących na biało roślin łączą się ze sobą, a kwatery są nieregularne. Kompozycję spina w całość centralnie usytuowana altana.

Rabaty są zdominowane przez białe róże, nie zabrakło jednak innych gatunków - hortensji, cynii, magnolii, cantedeskii, lawend, goździków, santolin, fiołków czy werben. Wśród nich znajdują się też rośliny o białych lub srebrnych liściach (funkie 'Patriot', 'Fire and Ice' i 'Marginato-alba' oraz starzec 'Ramparti').

Ten niezwykły ogród stał się niemal legendą opisywaną przez wielu poetów, a także inspiracją dla wielu malarzy i fotografików, gdyż zachwycał urodą nie tylko w ciągu dnia. Wieczorem i nocą, w świetle księżyca, kwiaty intensywnie pachniały, a ich płatki mieniły się i błyszczały tajemniczą poświatą.

Biały ogród - kwiaty wiosenne

Wiosna to czas, który najbardziej kojarzy się z kwiatami, a nic nie ozdobi wtedy rabat bardziej niż kwitnące rośliny cebulowe. Ze wszystkich wiosennych kwiatów, takich jak krokusy, śnieżyczki, szafirki, hiacynty, tulipany i narcyzy, możemy wybrać właśnie te o białych płatkach. Efektu dopełnią zawilce i pierwiosnki w dorodnych ogrodowych odmianach. Dobrze, jeśli uwagę widza przyciągną również swojskie drzewa i krzewy owocowe obsypane białym kwieciem. Na uboższym siedlisku sprawdzą się tawuły, takie jak śliwolistna, trójłatkowa i van Houtte'a, oraz białe odmiany pięciorników - 'Abbotswood' i 'Tilford Cream'.

W bardziej egzotycznych zestawieniach dobrze spiszą się krzewy jaśminowców, magnolie i wiśnie piłkowane. Pełnię wiosny ogłoszą róże, bez których nie wyobrażamy sobie ogrodu. I tu również możemy wybrać pomiędzy wyrafinowanymi różami wielkokwiatowymi a zadowalającymi się gorszymi warunkami różami dzikimi. Popularną różę pomarszczoną znajdziemy w biało kwitnących odmianach: 'Alba', 'Agnes', 'Ritausma'. Paleta różowych i kremowożółtych odcieni płatków doda głębi zestawieniom barwnym. Nadmiar bieli przełamią również inne delikatne, rozbielone kolory. Takie "strukturalne" biele i pastele przyciągną uwagę, nawet jeśli znajdą się w nich elementy w głębszych kolorach niezbędne dla stworzenia perspektywy, stylu czy chociażby uniknięcia nudy.
 

Biały ogród - kwiaty letnie

Nadejście lata to czas, gdy kwitną niezawodne rośliny sezonowe:
  • begonie,
  • pelargonie,
  • złocienie,
  • pełniki,
  • rumianki,
  • onętki (kosmosy),
  • petunie
  • i surfinie.

Tu również natura nie skąpi tych o kwiatach jak śnieg. Posiłkując się rozmaitymi pojemnikami, możemy je ustawić w dowolnym miejscu. Różane pnącza godnie zastąpią wiciokrzewy (gorąco polecam odmianę 'Halliana') i urzekające hortensje.

Przychodzi jednak taki moment, kiedy kolory kwiatów powoli gasną. Można wtedy rzadziej kosić trawnik i pozwolić rozrosnąć się na nim rozetom stokrotek i białej koniczynie. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią, posiejmy wśród traw grykę. Stworzy potem tak uroczy biały kobierzec, że zazdrościć nam będzie cała okolica, nie mogąc się nadziwić, jaką to nieznaną roślinę sprowadziliśmy do ogrodu.

Kiedy wszystkie białe kwiaty przekwitną, w białym saloniku pozostaną jasne obrzeża, altany, gloriety, pergole i trejaże, ławy oraz siedziska. Pośród roślin ustawmy białe rzeźby. Nie bójmy się też czysto teatralnych zabiegów. Jasne zasłony zamontowane w arkadach altany i na werandzie oraz zadaszenia z tkaniny przywiodą na myśl czasy, kiedy w ogrodzie latem suszono bieliznę i dziecięce pieluszki. Albo jeszcze inaczej - zadbajmy o biel najdrobniejszych detali: obrusów, zastawy piknikowej, papierowych lampionów. Nawet w wypadku chwilowego braku kwiatów efekt będzie zapierał dech w piersi.

Biały ogród - kwiaty jesienne

Zanim mróz okryje cały ogród iskrzącym się płaszczem, jesienną rabatę mogą ozdobić srebrzyste liście starca i santoliny, pióropusze traw, a także pstre liście derenia białego, klonu jesionolistnego czy funkii. Podobnie jak łany kwiatów wiosną i rzeźbiarska dekoracja latem, ten czas w ogrodzie również wymaga białego motywu przewodniego, który skupi na sobie uwagę. Mogą nim być wypełnienia zatrwianem i gipsówką, które zupełnie jak w ślubnym bukiecie dadzą efekt okrywającego rabaty białego welonu, nawet gdy podstawą kompozycji będą typowe dla jesieni kolorowe chryzantemy, złociste słoneczniki czy pomarańczowe dzielżany.

Tworząc biały ogród, nie zapominajmy też o wykorzystaniu roślin o białych owocach (jak dereń biały, śnieguliczka czy jarząb Koehnego) oraz licznych gatunkach brzóz o białej korze.

Jesienny ogród bywa jednak trochę pusty, dlatego trzeba szczególnie zadbać o ogólne wrażenie kształtu i proporcji. Pamiętajmy, że biel skraca perspektywę; szafując nią zbyt obficie, wcale nie uzyskamy wrażenia przestrzeni. Białe plamy umieśćmy z przodu kompozycji, tło natomiast dla kontrastu pozostawmy ciemne. Zimą zaś poczekajmy na biały śnieg i niezwykłe ciemierniki, też oczywiście białe.

Biały ogród - nocą

Po zapadnięciu zmroku niektóre białe kwiaty zaczynają lśnić niczym klejnoty. W letnie wieczory ogród mogą rozświetlić płatki niecierpków, jasnoty z biało-zielonymi listkami, eleganckie strzeliste lilie, wonne peonie, róże i hortensje. Lampy i lampiony w takim ogrodzie przydają się tylko w bezksiężycowe noce.

Gdzie zaplanować księżycowy ogród, aby móc z niego korzystać w każdej wolnej chwili? Najlepiej przy domu, blisko tarasu, obok ławki, w patio czy pod oknami sypialni. W czasie letnich przyjęć w ogrodzie będziemy mogli cieszyć się wtedy nie tylko urodą kwiatów, ale również delikatnymi zapachami unoszącymi się w powietrzu. W sąsiedztwie białego saloniku na rabatach pojawić się mogą wonne powojniki, wiciokrzewy, wieczorniki, lilaki, heliotropy i datury, które właśnie po zmroku pachną najintesywniej.

Kliknij, by obejrzeć galerię

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród w bieli