Kolorowe nawierzchnie z kamyków
W prawie każdym ogrodzie jest miejsce, gdzie nic nie chce rosnąć. Zamiast pozostawienia klepiska albo rachitycznych roślin, proponujemy wykonanie kompozycji z kolorowych kamyków.
Aby takie miejsca nie szpeciły zadbanego ogrodu, można nieprzyjazne podłoże zastąpić obrazami z kamyków - żwirów i grysów. Jeśli się umiejętnie wykorzysta różnice naturalnych barw, uziarnienia i faktury naturalnego materiału skalnego, można z niego usypać nieskomplikowany wzór. Projekt dobrze jest powierzyć osobie o uzdolnieniach plastycznych, wykonaniem może się zająć cała rodzina. Taki kamienny obraz będzie nie tylko oryginalną ozdobą ogrodu, ale też może mieć bardzo praktyczne zastosowanie: służyć jako mata do akupresury stóp. Spacerowanie bosymi stopami po kamykach o zróżnicowanej wielkości to pożyteczny zabieg zdrowotny i niezła gimnastyka dla stóp zmęczonych chodzeniem po płaskich "ucywilizowanych" nawierzchniach.
Jaki kamień?
Materiał powinien pochodzić ze skał twardych: granitu, kwarcytu, porfiru, bazaltu, gabro - mało nasiąkliwych i odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Ich barwa pod wpływem wilgoci ulega pogłębieniu. Można też wykorzystać grysy ze skał, które łatwiej wchłaniają wodę - na przykład marmuru lub dolomitu. Te będą jednak zmieniały barwy pod wpływem zanieczyszczeń powietrza oraz porastających je glonów. Można pozwolić, by te zmiany z czasem uplastyczniły rysunek.
Wielkość ziaren materiału skalnego (tzw. frakcję) należy dobrać odpowiednio do funkcji, jaką ma pełnić nawierzchnia z kamyków.
Obraz-ozdoba. Jeśli nie będzie się po nim chodzić, nie jest ważna frakcja kruszywa, a grubość jego warstwy może wynosić tylko 5 cm.
Obraz-nawierzchnia. Jeśli ma służyć do spacerów, lepiej sprawdzą się frakcje grube (16-32 mm). Drobniejsze kamyki (frakcja 8-16 mm) słabo się klinują i "uciekają" spod stóp, a przez to mieszają się między sobą i zacierają granice rysunku. Tam, gdzie będą biegały psy, też lepiej zastosować grubszą frakcję; zniechęci je to do kopania dołów w obrębie kamiennego obrazu. Grubość warstwy powinna wynosić 8-10 cm, a jeszcze lepiej - 15 cm.
Materiały
Grysy: granitowy (różne odcienie szarości), porfirowy (rudoczerwony), bazaltowy (czarny), z gabro lub serpentynitu (zielony), marmurowy (biały), dolomitowy (kremowobeżowy).
Żwir: granitowy (wielobarwny), kwarcytowy (kremowy).
Agrowłóknina.
Narzędzia: szpadel, łopata, grabie, ubijak lub walec, taczka.
Wykonanie
- marmurowego i dolomitowego - 1,5 t/m3,
- z pozostałych skał - 1,6 t/m3.
Dno wykopu wyrównujemy grabiami i utwardzamy - ubijakiem lub walcem.
Sprzątanie kamiennego obrazu
Usuwanie liści, żołędzi czy szyszek wbrew pozorom nie jest aż tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać. Z niewielkiej powierzchni można je oczywiście zbierać ręcznie. Z większej - zmiatać delikatnie niezbyt sztywną miotłą. Kto ma odkurzacz do liści, będzie mógł je zdmuchiwać na trawnik, a po przełączeniu urządzenia na odkurzanie - zbierać i wywozić.
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika