Hodia
Kwiaty Hoodia baini wyglądają jak kapelusze, a ich łodygi przypominają kaktusy. Sukulent ten należy do podrodziny stapeliowych i występuje w Afryce Południowej.
Wielkie i ciepłolubne
Hodie są duże, ich walcowate pędy, pokryte gęsto ułożonymi brodawkami o spiczastym końcu, mogą osiągać 80 cm wysokości. Roślina wypuszcza dużo odrostów i w krótkim czasie tworzy pokaźną kępę. Kwiaty u niektórych gatunków osiągają średnicę nawet 20 cm. Owoc to wypełniona lotnymi nasionami torebka w kształcie litery V.
Jeśli hodiom zapewni się słoneczne miejsce na parapecie, są, jak wszystkie gatunki stapeliowych, bardzo łatwymi do uprawy roślinami doniczkowymi. Najlepiej sadzić je w niezbyt głębokich misach, bo mają niewielki system korzeniowy i silnie rozrastają się na boki. Tak jak u pozostałych sukulentów na dnie doniczki powinno ułożyć się warstwę drenażu o grubości co najmniej jednego centymetra. Stapeliowe nie są wymagające i można je uprawiać w ziemi do kaktusów kupionej w kwiaciarni.
W okresie od lutego do końca października hodie zasila się co miesiąc nawozem do kaktusów. Zimą należy ograniczyć podlewanie i ustawić je w chłodnym miejscu, najlepiej w temperaturze 15-18 st. C (uwaga, są ciepłolubne i nie znoszą temperatur poniżej 5 st. C). Kwiaty pojawiają się tylko na młodych przyrostach, powinno się więc jak najwcześniej, nawet w lutym, wystawić rośliny w ciepłe i słoneczne miejsce, aby jak najszybciej zaczęły wegetację. Prawidłowo pielęgnowane i zdrowo rosnące egzemplarze kwitną bardzo obficie przez większą część roku.
Jak rozmnożyć hodię
Rośliny rozmnaża się z nasion lub z bocznych odrostów. Nasiona wysiewane są wiosną na wilgotne podłoże składające się w równych proporcjach z piasku i ziemi do kaktusów. Nasion nie przysypuje się, a tylko lekko wciska w podłoże. Kiełkują w temperaturze 22-26 st. C. Młode roślinki sadzi się do doniczek, gdy osiągną co najmniej 5 cm wysokości.
Rozmnażanie z odrostów jest bardzo łatwe, bo nawet te młode posiadają zawiązki korzeni. Odrosty odcina się od rośliny matecznej, a rany posypuje ukorzeniaczem lub węglem drzewnym. Następnie sadzi się je do suchej ziemi, w której bez problemu wypuszczają korzenie (w suchym podłożu rana nie jest narażona na infekcje grzybowe). Sadzonki podlewa się dopiero po dwóch tygodniach.
Podobnie jak inne sukulenty, hodie najczęściej atakowane są przez wełnowce. Kilka razy w roku powinno się profilaktycznie stosować doglebowe środki owadobójcze, najlepiej kupić kilka z różnych firm i używać je przemiennie.
Hodie obok innych sukulentów można kupić w większych kwiaciarniach. Niestety nie wszystkie wystawione rośliny są opisane, ale hodie łatwo poznać po charakterystycznych łodygach. Cena niewielkiej rośliny wynosi około 5 zł.
- Więcej o:
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon