Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krzewy i drzewa kwitnące wiosną

dr Magdalena Narkiewicz, KJ

Krzewy kwitnące wiosną ? Bezlistne drzewa i krzewy ustrojone mnóstwem kwiatów to najwspanialsze wiosenne widowisko. Pierwsze, które nie boją się śniegu i zimnego wiatru, potrafią zakwitnąć już w lutym. Ostatnie czekają na cieplejsze kwietniowe dni.

Wczesnowiosenne gatunki drzew i krzewów do kwitnienia przygotowują się od końca lata. Wtedy to zawiązują się pąki kwiatowe, które szczelnie osłonięte grubymi łuskami oczekują przez zimę, żeby potem nagle rozkwitnąć. Niektóre budzą się z uśpienia na długo przed pękaniem pąków liściowych.
 

Drzewa i krzewy kwitnące na przedwiośniu

Kiedy średnia dobowa temperatura przekracza nieco 5°C, zaczynają kwitnąć kotki wierzby i leszczyny. Choć skromne, jako zwiastuny upragnionej wiosny przez wszystkich witane są z radością. W dodatku wierzba daje pożywienie wcześnie budzącym się pszczołom i innym owadom lubiącym pyłek. Niewiele później małe pędzelkowate bukieciki oblekają żółtą mgiełką krzewy derenia jadalnego - krzewu odpornego na mrozy i mało kłopotliwego w uprawie, z którego owoców robi się doskonałe nalewki. Ma on też wersję typowo dekoracyjną - odmianę 'Variegata' o biało-zielonych liściach.
 

Krzewy kwitnące wiosną na różowo

W tym samym czasie, niekiedy jeszcze wśród śniegu, pachnącymi różowymi lub białymi kwiatami okrywają się odmiany naszego rodzimego wawrzynka wilczełyko. Roślina ta, choć efektowna, rzadko bywa w ogrodach, może dlatego, że jej trujące jagody stanowią zagrożenie dla dzieci.

Popularność zyskuje abeliofylum koreańskie. Nazywane jest białą forsycją, ale niedawno pojawiła się też jego odmiana 'Roseum' kwitnąca na różowo. Zjawiskowo wygląda oczar kwiecisty, zarówno o białych, jak i różowych płatkach. Można też zaryzykować uprawę innego cuda - judaszowca, który tworzy liczne kwiaty na grubych gałęziach i na pniu. Jego liście pojawiają się z nimi niemal jednocześnie, ale na młodszych pędach, więc zwykle nie zwraca się na nie uwagi.
 

Krzewy i drzewa kwitnące wczesną wiosną

Na przełomie marca i kwietnia temperatura podnosi się o następne kilka stopni i to wystarcza, aby eksplodowały kwiatami najwcześniejsze odmiany forsycji pośredniej (np. 'Golden Times' i 'Minigold'), okazy magnolii gwiaździstej i jedna z najwcześniejszych dekoracyjnych wiśni - różowa 'Fukubana'. W sadach zaczynają sezon brzoskwinie i morele, a na polach bielą się tarniny. Gdy trawniki odzyskują żywą zieleń, zakwitają, nadal bezlistne, kolejne gatunki magnolii. Dołącza do nich tawuła wczesna, pigwowiec japoński i migdałek trójklapowy. Zanim zaczną gubić płatki, pojawiają się na nich także młode liście, które są oznaką nadejścia pełni wiosny.

Krzewy i drzewa kwitnące na żółto

Wśród kwitnących przed rozwojem liści roślin są też szczególne oryginały. Na przedwiośniu wielkie wrażenie robią pęczki złocistożółtych lub czerwonawobrązowych "pędzelków" oczarów. Krzewy te osiągają znaczne rozmiary, ale ponieważ rosną wolno, można pokusić się o posadzenie ich w ogrodzie. Mało znany jest kwitnący żółtymi gronami leszczynowiec, a także zimokwiat tworzący żółte lub żółto-purpurowe "różyczki" o trzycentymetrowej średnicy. Jego pąki wytrzymują nawet kilkunastostopniowe mrozy.

Zapach wiosennych kwiatów

Czy wiesz, że... Kwiaty niektórych wiosennych krzewów i drzew pięknie pachną. Słodkim aromatem napełniają ogród oczary, leszczynowce, kalina wczesna i bodnantska, wawrzynek, zimokwiat i niektóre magnolie, np. purpurowa.

Wiosenne cięcie 

  • Dereń jadalny. Prowadzony jako naturalne drzewko lub krzew nie wymaga korekt, ale dobrze znosi przycinanie, więc można ograniczać jego rozmiary. Ponieważ wiosną silnie "płacze", gałęzie tniemy latem lub u schyłku zimy.

  • Forsycja. Przekwitłe gałązki od razu należy przyciąć o 2/3 długości. Trzeba też regularnie usuwać gałęzie stare i nadmiernie zagęszczające krzew. Możemy to robić pod koniec zimy, bo wówczas wstawione do wazonu szybko zakwitną.

  • Magnolia. Przycinamy ją tylko w razie konieczności, ponieważ trudno odrasta i słabo się zagęszcza.

  • Migdałek trójklapowy. Przynajmniej co 3 sezony jego gałęzie po kwitnieniu warto przyciąć ok. 10 cm nad ziemią, a jeśli rośnie jako drzewko, to nad miejscem szczepienia. Gdy w okolicy panuje monilioza (objawia się zasychaniem kwiatów i liści), zabieg ten warto wykonywać co roku (patogen infekuje rośliny przez kwiaty). To nie przeszkodzi migdałkowi w corocznym kwitnieniu.

  • Oczar. Kilkuletnim i starszym krzewom można po kwitnieniu przyciąć najmłodsze gałęzie, by zagęścić krzew i ograniczyć jego rozmiary.

  • Tawuła. wczesna i szara Bujnie kwitną i nie rozrastają się nadmiernie, jeśli co roku jak najwcześniej wycinamy wszystkie przekwitłe pędy, pozostawiając u ich nasady po 2-3 tworzące się rozgałęzienia.

  • Wawrzynek wilczełyko. Przycinamy go tylko w razie konieczności, bo wolno rośnie i słabo się zagęszcza.

  • Wiśnia nippońska. To szczepione drzewko o naturalnej kulistej koronie nie wymaga przycinania.

Drzewa i krzewy kwitnące wiosną do małych ogrodów

Przedstawiamy efektowne gatunki i odmiany, które wolno rosną lub znoszą przycinanie, i terminy ich kwitnienia:

     Nazwa roślinypora kwitnienia
     Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum)IV
     Dereń jadalny (Cornus mas)III
     Dereń kwiecisty (C. florida)koniec V
     Forsycja (Forsythia intermedia) i jej odmianyIII-IV
     Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis)V
     Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum)V
     Kalina bodnantska (Viburnum bodnantense)III/IV
     Kalina wonna (V. ferrari)III/IV
     Leszczynowiec (Corylopsis): chiński (C. sinensis) i skąpokwiatowy (C. pauciflora)III
     Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)III/IV
     Magnolia purpurowa (M. liliflora) 'Nigra' i odmiany, m.in. 'Butterfly', 'Betty', 'Galaxy', 'Susan', 'Randy', 'Jane', 'Gold Star' i 'Randy'IV-V
     Oczar omszony (Hamamelis mollis)II-III
     Oczar pośredni (H. intermedia)II-III
     Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)IV
     Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) 'Nigra' i 'Pissardii'IV
     Wiśnia osobliwa (Prunus eminens)IV
     Wiśnia nippońska (P. nipponica) 'Brillant'IV
     Wiśnia różowa (P. subhirtella)IV
     Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)III
     Tawuła wczesna (Spiraea arguta)IV/V
     Tawuła szara (S. cinerea) 'Grefsheim'IV/V
     Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox)III
 
Czy wiesz, że... Żeby pąki nie przemarzały i wiosną było dużo kwiatów, warto wybierać dla roślin miejsca osłonięte przed wiatrem (np. żywopłotem) lub blisko budynku, którego ściany nagrzewają się podczas dnia, a w nocy oddają zgromadzone ciepło. Młode okazy należy na zimę okrywać włókniną.    Więcej o:

Skomentuj:

Krzewy i drzewa kwitnące wiosną