Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miechunka rozdęta. Uprawa miechunki w przydomowym ogrodzie

dr Magdalena Narkiewicz biolog, Katarzyna Jodłowska

Miechunka długo przygotowuje swój pokaz. Dopiero u schyłku lata zaczyna jarzyć się czerwienią latarenek.

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Nie ma co ukrywać - wiosną i latem miechunka rozdęta wygląda nieciekawie. Tworzy proste nierozgałęzione pędy z mało atrakcyjnymi trójkątnymi liśćmi o długości 12 cm. Nawet gdy pod koniec maja zaczyna kwitnąć, urody jej nie przybywa. Dopiero we wrześniu pokazuje swój wdzięk. Powstałe ze zrośniętych kielichów okrywy jej sporych (o długości 5 cm) okryw owoców, dotąd zielone i mało widoczne, nabierają rumieńców, upodabniając się do kolorowych chińskich lampionów. Liście z czasem żółkną i opadają, "lampki" jednak zachowują barwę wiele miesięcy.

Jesienne dekoracje z miechunki

Miechunki sadzenie

Jeśli nie mamy możliwości otrzymania sadzonek miechunki od kogoś, kto uprawia ją w ogrodzie, wiosną kupmy nasiona i wysiejmy na rozsadniku, a latem posadźmy na miejsce stałe.

Miechunka uprawa

Najlepsza jest średnio żyzna, dobrze utrzymująca wilgoć próchniczno-gliniasta ziemia, ale roślina poradzi sobie także na piaszczystej lub gliniastej, i to niezależnie od odczynu podłoża. Miejsce powinno być słoneczne lub półcieniste (w cieniu, np. pod koronami drzew, miechunka nie czuje się najlepiej - jest wtedy niewielka, tworzy mało lampioników i słabo się zagęszcza). Trzeba jednak na nią uważać, bo może stać się uporczywym chwastem jak perz. Pomiędzy innymi roślinami warto posadzić ją w pojemniku, by rozrastając się przez kłącza, nie zagarnęła nam rabaty. Dzięki temu mocniej się zagęści i utworzy ładną kępę.

Najlepsze rośliny na suche bukiety

Miechunka w pojemniku bądź wazonie

Rosnącą w pojemniku miechunkę warto ustawić na balkonie, gdy osiągnie pełnię urody. Równie ciekawy efekt uzyskamy, robiąc z niej bukiet. Jeśli oberwiemy liście, ścięte pędy od razu mogą stać w wazonie bez wody. Lampioniki pięknie lśnią w promieniach słońca, choć niestety, szybciej wówczas tracą kolor. Wykorzystane jako osłonki lampek z diodowymi żaróweczkami mogą świecić też w ciemności. A owocki miechunki? Są jadalne, lecz raczej niesmaczne, czyli głównie do podziwiania.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) pochodzi z Azji. W Polsce czasem "ucieka" z ogrodów i dziczeje. Zwykle dorasta do wysokości 60 cm, natomiast jej odmiana botaniczna franchetii, inaczej zwana 'Gigantea', tworzy 2-metrowe pędy z większą liczbą okazałych "lampek".

Ozdoby z wrzosów. 29 pomysły na szybkie dekoracje z wrzosów

Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana L)

Miechunka jadalna (peruwiańska), uprawiana jest na całym świecie i znana także pod nazwami: physalis, wiśnia peruwiańska lub rodzynek brazylijski. Miechunka jadalna to wyjątkowa egzotyczna roślina, której owoce mają niezwykłe wartości odżywcze i właściwości zdrowotne. W Ameryce Półudniowej nazywa się ja złotą jagodą Inków.

Miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica)

Miechunka pomidorowa to wrażliwe na mrozy warzywo dlatego najlepiej posadzić je wiosną w słonecznym miejscu na żyznej glebie. Potrzebuje dużo substancji odżywczych do prawidłowego wzrostu więc warto ją również nawozić (najlepiej organicznym  kompostem). Pomidor skórzasty bo taką nazwę nosi miechunka sadzi się podobnie jak pomidory i tak jak one potrzebują one podpór do prawidłowego wzrostu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miechunka rozdęta. Uprawa miechunki w przydomowym ogrodzie