Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piwonie - Paeonia

Katarzyna Lipiec-Śmiłowska

Piwonie już dawno zdobyły polskie ogrody. Jednak te okazałe, o olbrzymich jedwabistych kwiatach, pojawiły się u nas dopiero niedawno.

1969087 https bi
Fot. Wiesław Szydło
Piwonie krzewiaste, zwane też drzewiastymi, to wspaniałe rośliny pochodzące z północno-zachodnich Chin. Ich kwiaty są wprost zachwycające - o średnicy nawet 25 cm, pojedyncze, półpełne lub pełne, delikatnie pachnące. Mają białą, różową lub purpurową barwę, często z ciemniejszą plamką u podstawy płatków. Wyhodowano również rarytasy w kolorze żółtym, pomarańczowym, lawendowym i niebieskim.

W ogrodach uprawia się głównie gatunek Paeonia suffruticosa. Jest to długowieczny krzew - na zachodzie Polski rosną okazy liczące nawet 60 lat. Z czasem rośliny mogą osiągnąć ponad 2 m wysokości. W Polsce kwitną w połowie maja, dwa tygodnie przed popularnymi piwoniami bylinowymi. Gdy dni są upalne, szybciej przekwitają, lecz za to zdobią je piękne liście i owoce o oryginalnym kształcie.

Na Saskiej Kępie

Dorodne 25-letnie piwonie drzewiaste rosną w ogrodzie Zdzisława Rosochackiego w Warszawie. Niektóre sięgają 3 m wysokości. Ich właściciel nie ma z nimi żadnych kłopotów. Krzewów nie okrywa i nie nawozi (ziemia w ogrodzie jest żyzna), jedynie ściółkuje opadłymi liśćmi. Czasem wiosną pąki po nocnych przymrozkach spuszczają główki, ale w cieple dnia odzyskują formę. Kwiaty, niektóre o średnicy 20 cm, rozwijają się w pierwszej połowie maja, dając wspaniały kilkudniowy spektakl. Krzewy zawiązują dużo nasion i w ogrodzie pojawiają się ich siewki. Pan Zdzisław obdarował nimi wielu znajomych.

Skomentuj:

Piwonie - Paeonia