Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Winorośl na balkonie

Aleksander Wąsikowski, szkółkarz, plantator winorośli

Kosztowanie własnych owoców to wielka przyjemność, a bujna zieleń winorośli stanowi oryginalną dekorację.

Wikimedia Commons
Winorosl odmiana o białych winogronach
Fot. Jacob federer

Winorośl na balkonie

Zachęcam do sadzenia winorośli - także na balkonach. Nawet uprawiana w pojemnikach jest w stanie zdrowo rosnąć i owocować. Jedyny problem to zabezpieczanie roślin na zimę. Choć części nadziemne niektórych odmian wykazują odporność na mróz nawet do - 30 st. C, to korzenie wytrzymują temperaturę tylko około - 8 st. C. Ocieplanie pojemników oraz bardziej wrażliwych roślin, szczególnie młodych, jest więc konieczne.
 

Winogrona na balkonie

Uprawiana w gruncie winorośl puszczona samopas szybko osiąga wysokość trzeciego piętra, tworząc drobne owoce długo dojrzewające w gąszczu liści. W donicy rośliny rosną słabiej, ale, zwłaszcza odmiany deserowe, odpowiednio przycinane wydają doskonałe winogrona.

Najlepiej plonuje ubiegłoroczny pęd, czyli łoza, który zdrewniał jesienią poprzedniego roku. Z pąków, zwanych kwiatowymi, wiosną wyrastają młode pędy - latorośle. Na nich w kątach trzeciego i czwartego liścia tworzą się grona. Pędy, które wybijają z części starszych (tzw. wilki), nie kwitną i trzeba je usuwać, by roślina się nadmiernie nie zagęszczała.

Winorośl sadzenie na balkonie 

Najlepiej kupić sadzonkę uprawianą w pojemniku (w sprzedaży są przez cały sezon). Można też winorośl rozmnożyć samemu, np. przez odkład poziomy, czyli przysypując wilgotnym podłożem młody pęd rośliny uprawianej w gruncie.

Winorośl w donicy na balkonie

Jaki Pojemnik i podłoże? Młodą roślinę radzę najpierw przesadzić do pięciolitrowej doniczki. Na jej dno sypiemy drenaż i napełniamy ziemią próchniczną o pH 6,5. Można dodać 20% suszonego krowiaku, a także czystego płukanego piasku. Używanie nieparowanego kompostu jest niewskazane, bo mogą być w nim dżdżownice, które w pojemniku czasami żerują także na korzeniach. Winorośl dobrze rośnie również w odkwaszonym substracie torfowym zmieszanym z nawozem wolno działającym (3g/1l podłoża). Roślinie dajemy drewnianą podpórkę wysokości przynajmniej 1,2 m (przy prętach metalowych zimą korzenie łatwo przemarzają).

Dla okazów dwu- lub trzyletnich trzeba przygotować duży pojemnik o pojemności przynajmniej 30 l. Jeśli winorośl uprawiamy przy ścianie, należy zrobić odpowiednią kratkę wysokości przynajmniej 1,5 m, na której będziemy rozpinać pędy.

Właścicieli ogrodów zachęcam jednak do uprawy winorośli w gruncie pod balkonem lub w sąsiedztwie tarasu. Ziemię nawozimy kompostem lub przekompostowanym obornikiem, a rośliny sadzimy w odległości od siebie nie mniejszej niż 1 m dla odmian deserowych i 1,5 m dla odmian altanowych.

Winorośl uprawa na balkonie

Jak podlewać

Ziemia w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna. Liście intensywnie parują, więc zwłaszcza w czasie upałów winorośl należy obficie podlewać. Nieco wilgoci potrzebne jest korzeniom także podczas zimy.

Jak nawozić

Od końca maja do połowy lipca winorośl rośnie bardzo intensywnie. Wówczas najlepiej cały czas podlewać ją rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym, np. Florowitem, o 2-3 razy mniejszym stężeniu, niż zaleca producent. W końcu lipca warto zasilić rośliny saletrą potasową lub innym nawozem zawierającym dużo potasu, np. Agrofoską jesienną, co przyspieszy drewnienie pędów.

Jak chronić przed mrozem

W I i II roku uprawy małe pojemniki możemy wynieść do chłodnego garażu lub w ogrodzie wkopać w ziemię i przykryć trocinami. Duży pojemnik najlepiej przed sadzeniem roślin wyłożyć styropianem (jego dolna warstwa musi mieć otwory odpływowe). W listopadzie należy dodatkowo obłożyć go ze wszystkich stron warstwą izolacyjną, aby gleba nie zmarzła. Pędy roślin jednorocznych i dwuletnich, a u odmian deserowych również starsze, należy okręcić falistym papierem lub włókniną. Jeśli rośliny uprawiamy w gruncie, to ziemię ściółkujemy, a odmiany deserowe po jesiennym cięciu przyginamy i przysypujemy ziemią, trocinami lub korą. Ściółkę z kory i trocin wiosną usuwamy, bo zakwasza podłoże. Okrycie pędów zdejmujemy późno, najlepiej w połowie kwietnia, by winorośl zbyt wcześnie nie zaczęła wegetacji.

Winorośl japońska (Vitis coignetiae) [Szkółkarze polecają]

Skomentuj:

Winorośl na balkonie