Sanseweria. Roślina w wężowej skórze
Sansewerie dawniej można było łatwo poznać po mieczowatych liściach w wężowe wzorki. Dziś te rośliny mają różne kształty, choć desenie prawie identyczne jak dawniej. Nie utraciły też swej 'żelaznej' kondycji.
Sanseweria
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
Sansewieria gwinejska, wężownica, (Sansevieria trifasciata) to bylina, sukulent liściowy z rodziny agawowatych. Tworzy grube kłącza. Liście odziomkowe, mieczowate, sztywno wzniesione, ciemnozielone z poprzecznymi, szarozielonymi pasami o długości 90-120 cm . Kwiaty drobne, gwiazdkowate, żółte, intensywnie pachnące, zebrane w długie grona.
Sanseweria gwinejska odmiany
- 'Laurentii' - liście o żółtych brzegach,
- 'Hahnii' - niska odmiana, liście krótkie, szarozielone w zwartych rozetach,
- 'Golden Hahnii' - pokrój jak u poprzedniej odmiany, liście żółto obrzeżone.
Sanseweria cylindryczna (Sansevieria cylindrica)
Jej stożkowate liście wyglądają jak rogi jednorożca. Są imponujące - dorastają do 80 cm długości. Starsze rośliny, które rozkładają się wachlarzowato, wymagają osobnych doniczek. Te na zdjęciu są młodziutkie, tuż po ukorzenieniu i po kilka zajmują jeden pojemnik. Niektóre mają już nowe odrosty.
Sansewieria - Sansevieria trifasciata
Sanseweria cena
Koszt sadzonki waha się miedzy 10 - 30 zł w zależności od wielkości.
Sanseweria kwiat
Sanseweria rozmnażanie
Sanseweria uprawa
Sanseweria choroby
- Żółkną i blakną. Najczęściej jest to objaw zagłodzenia. W okresie wiosenno-letnim roślinę powinno się zasilić nawozem z dużą ilością azotu, a zimą tzw. nawozem zimowym. Wystarczają jej dawki niższe od zalecanych dla innych gatunków. Sansewieria traci zieleń także wówczas, gdy ma za dużo światła. Szczególnie odmiany o jasnych wzorach wiosną i latem blakną, stojąc na mocnym słońcu.
- Zielenieją i tracą wzory Tak dzieje się przy braku światła. Zwykle liście stają się też węższe i łatwo wylegają. Roślinę należy przenieść w jaśniejsze miejsce, a wątłe liście wyciąć. W cienistych miejscach rośliny dłużej zachowują formę, jeśli są tylko minimalnie nawożone.
- Marszczy się im skórka Korzeniom brakuje wilgoci. Nieco zwiększamy porcje wody.
- Nie mieszczą się w doniczce. Bryłę korzeniową wyjmujemy, odcinamy starą część karpy, a młodszą część sadzimy do nowego podłoża (może to być standardowa ziemia dla roślin doniczkowych). Najlepszą na to porą jest wczesna wiosna. Dla sansewierii zaleca się płytkie, ciężkie pojemniki (w lekkich łatwo się wywracają) z dużym otworem odpływowym. Jeśli doniczka jest głęboka, na jej dnie powinniśmy umieścić grubą warstwę drenażu.
- Miękną u podstawy i wykładają się. Zalanie korzeni. Zdarza się tak, gdy doniczka stoi w podstawce z wodą lub jeśli w okresie niskich temperatur roślinę zbyt obficie podlewamy. Sansewierię należy wyjąć z doniczki i obejrzeć jej kłącza. Zaczynające gnić odciąć, a zdrowe posadzić do nowego podłoża. Przez 2-3 tygodnie rośliny nie podlewamy, a później robimy to z dużym wyczuciem i zawsze z podstawki usuwamy nadmiar wody.
- Więcej o:
Podlewanie domowych kwiatów podczas urlopu
Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon