Goździki, kardamon, cynamon - rozgrzewające przyprawy
Każda pora roku pachnie innymi roślinami. Jesień i zima to w naszych domach czas imbiru, goździków i innych korzennych przypraw.
Najbardziej smakowite są pierniki. Dawniej chleby pieczone z dodatkiem miodu, pieprzu i miejscowych ziół, np. mięty (nazwa piernik wywodzi się od słowa "pierny", czyli pieprzny), były bardzo cenione nie tylko za wspaniały smak, ale i długą trwałość. Stanowiły nie lada rarytas - na miód i pachnące przyprawy było stać tylko najzamożniejszych, a i wyrób ciasta nastręczał trudności, bo leżakowało w dzieżach nawet kilka lat. Brano je jako prowiant na drogę, ofiarowywano z okazji zaślubin albo szczególnych wizyt. Wypieki w kształcie serca stanowiły wyraz miłości, a w niektórych rejonach, np. na Śląsku, symbol Bożego Narodzenia. Miodowe chlebki były bardzo twarde - dopiero po zastosowaniu środków spulchniających nabrały miękkości. Zmianie uległy też dodatki. Obecnie zamiast pieprzu dominuje w nich cynamon, imbir i goździki. Przepisów na nie jest wiele, a więc pierniki bywają różne. Z ich wypieku słynie Toruń - wyroby z tego miasta ofiarowywano znamienitym osobom - polskim królom, carycy Katarzynie, Janowi Pawłowi II. Podobne do pierników miodowniki są mniej trwałe, ale bardziej pulchne.
Aromatyczne mieszanki do wypieków i napojów warto jest komponować samemu. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, możemy przyprawę do ciast sporządzić na przykład z 50 g cynamonu 15 g imbiru, 10 g gałki muszkatołowej, 15 goździków, 5 g kardamonu i 3 g pieprzu. Najlepiej każde zioło oddzielnie zmielić na chwilę przed pieczeniem. Wówczas przyprawa będzie pachnieć bardzo intensywnie. Warto również nieco poeksperymentować, zmieniając proporcje lub dodając jeszcze innych składników: anyżku, ziela angielskiego a także kokao. Niechby każde nasze święta miały nieco odmienny aromat. Jeśli chcemy zaoszczędzić cenny czas, możemy korzystać z gotowych mieszanek (np. ma je w swojej ofercie Kamis). W sklepach znajdziemy zarówno przyprawy do pierników, jak i do grzańca. Niektóre należy używać tylko zgodnie z przeznaczeniem - np. te do pierników mogą zawierać środki zagęszczające lub spulchniające i nie nadają się do napojów.
- Więcej o:
Sprawdzone przepisy
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?